Heath Ledger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Heath Ledger
Ilustracja
Heath Ledger (2006)
Imię i nazwisko Heath Andrew Ledger
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1979
Perth
Data i miejsce śmierci 22 stycznia 2008
Nowy Jork

Heath Andrew Ledger (ur. 4 kwietnia 1979 w Perth, zm. 22 stycznia 2008 w Nowym Jorku) – australijski aktor i reżyser, od 1998 mieszkał w Stanach Zjednoczonych; popularność zdobył dzięki głównej roli w filmie Tajemnica Brokeback Mountain (2005), pośmiertnie nagrodzony Nagrodą Akademii Filmowej (Oscarem) (2008) dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę Jokera w filmie Mroczny rycerz (2008).

Życiorys[edytuj]

Pochodził z rodziny o korzeniach szkockich i irlandzkich. W wieku 16 lat przerwał naukę w szkole i wyjechał do Sydney, próbując swoich sił w aktorstwie. Miał już wówczas za sobą drobne role w filmie Clowning Around (1992) i serialu Ship to Shore (1993). Wystąpił w kilku popularniejszych australijskich serialach, m.in. Zatoka serc i Siódme poty. Od końca lat 90. występował w produkcjach amerykańskich – najpierw serialu Roar, potem filmach, m.in. Zakochana złośnica (1999), Patriota (2000, u boku Mela Gibsona), Czekając na wyrok (2001), Obłędny rycerz (2001), Ned Kelly (2003), Nieustraszeni bracia Grimm (2005). Wcielił się także w słynnego Giacomo Casanovę w filmie o tym samym tytule (2005).

Za jedną z głównych ról w filmie Anga Lee Tajemnica Brokeback Mountain (2005) otrzymał nominacje do kilku prestiżowych nagród – Oscara (w kategorii najlepsza główna rola męska), Złotego Globu (za najlepszą rolę męską w dramacie), nagrody BAFTA (za główną rolę męską).

Ze związku z aktorką Michelle Williams ma córkę Matildę (ur. 28 października 2005 r.). Wcześniej (2002–2004) był związany z aktorką Naomi Watts[1].

22 stycznia 2008 r. gospodyni znalazła go nieprzytomnego w apartamencie na Manhattanie. Wezwany lekarz stwierdził zgon. W mieszkaniu obok ciała aktora znaleziono opakowanie tabletek nasennych, jednak zarówno policja, jak i znajomi aktora zdarzenie określają raczej jako tragiczny wypadek, a nie świadome przedawkowanie[2]. Według nowojorskiego zespołu medycyny sądowej aktor zmarł na skutek stopniowego gromadzenia się w organizmie mieszanki sześciu leków na receptę, które przyjmował, co doprowadziło do zatrucia organizmu, zapaści i śmierci[3]. Był w trakcie zdjęć do filmu Parnassus, w którym grał główną rolę Tony'ego. Jego nagła śmierć zmusiła produkcję do zmiany scenariusza. W postać Tony'ego wcieliło się później trzech aktorów: Johnny Depp, Jude Law i Colin Farrell. Trzej aktorzy swoje honoraria postanowili przekazać córce Heatha, Matildzie, aby w ten sposób finansowo zabezpieczyć jej przyszłość.

W 2009 roku podczas 66. Ceremonii wręczenia Złotych Globów pośmiertnie nagrodzono go statuetką w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w filmie Mroczny rycerz w roli Jokera.

22 stycznia 2009 r., w rocznicę śmierci, został nominowany do Oscara za drugoplanową rolę męską w Mrocznym rycerzu. Dokładnie miesiąc później, podczas gali rozdania statuetek, otrzymał go pośmiertnie. Jest to drugi przypadek w historii nagrody (w kategoriach aktorskich), kiedy otrzymuje go osoba zmarła. Wcześniej nagrodę otrzymał Peter Finch, za rolę w filmie Sieć. W imieniu Heatha Ledgera statuetkę Oscara odebrała rodzina aktora – jego matka, ojciec i siostra. Została ona przekazana córce Heatha, Matildzie.

Filmografia[edytuj]

Filmy fabularne[edytuj]

Seriale telewizyjne[edytuj]

Przypisy

  1. Heath Ledger – Biografia". film.wp.pl.
  2. jas, rik, PAP: Zmarł Heath Ledger, gwiazda "Brokeback Mountain". gazeta.pl, 2008-01-22.
  3. Heath Ledger’s Death Is Ruled an Accident. New York Times. [dostęp 2013-12-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Javier Bardem
za To nie jest kraj dla starych ludzi
Złoty Glob dla Najlepszego aktora drugoplanowego
2009 za Mroczny rycerz
Następca
Christoph Waltz
za Bękarty wojny
Poprzednik
Javier Bardem
za To nie jest kraj dla starych ludzi
BAFTA dla Najlepszego aktora drugoplanowego
2009 za Mroczny rycerz
Następca
Christoph Waltz
za Bękarty wojny
Poprzednik
Javier Bardem
za To nie jest kraj dla starych ludzi
Nagroda Gildii Aktorów Filmowych dla Najlepszego aktora drugoplanowego
2009 za Mroczny rycerz
Następca
Christoph Waltz
za Bękarty wojny