Nekketsu Kakutō Densetsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nekketsu Kakutō Densetsu
Producent Technōs Japan Corporation
Wydawca Technōs Japan Corporation
Seria gier Kunio-kun
Data wydania JP: 23 grudnia 1992
Gatunek bijatyka
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo Entertainment System
Nośniki kartridż
Kontrolery gamepad

Nekketsu Kakutō Densetsu (jap. 熱血格闘伝説), znana również jako Riki Kuniogra komputerowa wyprodukowana i wydana w 1992 roku przez Technōs Japan Corporation. Ukazała się tylko w Japonii na konsolę Famicom i należy do serii gier Kunio-kun. Nekketsu Kakutō Densetsu jest utrzymana w klasycznej stylistyce anime[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kunio podczas pobytu w szkole odnajduje w swojej szafce list od niejakich Tygrysów (ang. Double Tiger - Podwójny Tygrys). Okazuje się, że jest to zaproszenie na turniej sztuk walki, w którym zostanie wyłoniony najsilniejszy uczeń w Japonii. Kunio postanawia skorzystać z zaproszenia. Zaproszenie na turniej otrzymał również Riki, który jako odwieczny rywal Kunio postanawia wyruszyć na turniej.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Celem gry jest zwycięstwo w turnieju. Aby tego dokonać, trzeba zająć pierwsze miejsce w eliminacjach i w walce finałowej pokonać Tygrysy. W walkach konkurują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny. W całym turnieju bierze udział osiem par, a także para mistrzowska znana jako Tygrysy. Łącznie dostępnych jest 16 postaci (bez Tygrysów, których gracz nie może kontrolować) określonych różnymi współczynnikami takimi, jak liczba punktów życia, siła uderzenia pięścią i kopnięcia oraz szybkość postaci. Ponadto w trybie turnieju gracz może stworzyć własną postać. Edycja imienia, daty urodzenia i grupy krwi pozwala na ustawienie wyglądu postaci, stylu walki, koloru stroju, a także specjalnych ciosów (np. potrójne kopnięcie).

System walki jest dosyć zaawansowany: można walczyć zarówno zwykłymi kopnięciami czy ciosami pięściami, jak również stosować kombinacje różnych ciosów. Ponadto poszczególne postacie posiadają różne specjalne umiejętności, dodatkowo można zastosować specjalny cios drużynowy, w którym biorą udział obaj członkowie drużyny. Walki toczą się w ośmiu zróżnicowanych lokalizacjach, z których większość jest interaktywna, chodzi np. o obiekty raniące postaci (kolce, miny czy prąd).

Oprócz trybu turnieju gracz może spróbować swoich sił w trybie pojedynczej walki, który wyróżnia się tym, że główną zasadą jest "każdy na każdego" (przy czterech zawodnikach). W tym trybie może bawić się naraz nawet czterech graczy.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra została bardzo dobrze przyjęta. Oceniający docenili nieskomplikowaną, bardzo szybką akcję, ładną grafikę i wspaniałą oprawę dźwiękową. Popularność gry sprawiła, że powstało wiele fanowskich tłumaczeń, a także wiele remaków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ray Barnholt: Hot Blooded: The Timeless Qualities of the Nekketsu Sports Games (ang.). 1up.com. [dostęp 2013-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-22)].