New College w Oksfordzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
University of Oxford
New College
Collegium Novum Oxoniense/Collegium Sanctae Mariae Wintoniae
Kaplica Kolegium i fragment starszej części jego zabudowań
Kaplica Kolegium i fragment starszej części jego zabudowań
Data założenia 1379
Patron uczelni Maria z Nazaretu
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Adres Oksford
Liczba studentów 600
Opiekun Kolegium (Warden) prof. sir Curtis Price
Położenie na mapie Oksfordu
Mapa lokalizacyjna Oksfordu
New College
New College
Położenie na mapie Oxfordshire
Mapa lokalizacyjna Oxfordshire
New College
New College
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
New College
New College
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
New College
New College
Ziemia51°45′15,40″N 1°15′04,64″W/51,754278 -1,251289
Strona internetowa

New College jest jednym z kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Ogólne wiadomości[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna nazwa kolegium, College of St Mary, pokrywa się z nazwą starszego Oriel College. W związku z tym kolegium zostało nazwane „New College of St Mary”, a obecnie jest potocznie nazywane „New College”. Jedno z najbardziej znanych i naukowo udanych kolegiów Oksfordu jest położone przy Holywell Street i New College Lane (znany jako oksfordzki Most Westchnień), obok All Souls College, Harris Manchester College, Hertford College, Queen’s College i St Edmund Hall.

Chór kolegium ma reputację jednego z najlepszych chórów anglikańskich na świecie, nagrał ponad siedemdziesiąt albumów i otrzymał dwie nagrody Gramophone Award.

W 2006 r. kolegium miało szacunkowo 143 mln funtów wsparcia[1]. Tego roku kolegium sprzedało obszar gruntów w Buckinghamshire za 55 mln funtów i dalszy dodatkowy dochód ze wsparcia został włożony w kierunku naukowego rozwoju, pensji i naprawy budynków[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomimo nazwy New College jest jednym z najstarszych kolegiów Oksfordu; pierwotnie zostało założone w 1379 roku. Drugie kolegium w Oksfordzie poświęcone Najświętszej Maryi Pannie, zostało założone przez Williama z Wykeham, biskupa Winchester, jako „The College of St Mary of Winchester in Oxford”.

New College został założony w powiązaniu ze słynnym Winchester College którego zadaniem było przygotowanie i dostarczanie uczniów dla kolegium w Oksfordzie[3]. Te dwie instytucje mają uderzające podobieństwa architektoniczne: obie były dziełem mistrza murarskiego Williama Wynforda. Wielka kolekcja budynków jest świadectwem doświadczenia Williama w zarządzaniu zarówno kościelną jak i świecką instytucją jako biskup Winchester i Wielki Kanclerz Anglii.

Zarówno Winchester College i New College były pierwotnie założone dla kształcenia księży, z powodu niedoboru odpowiednio wykształconych duchownych po Czarnej Śmierci. William z Wykeham postanowił że ma być dziesięciu kapelanów, trzech urzędników i 16 chórzystów[4]

Od tego czasu szkoła została rozbudowana i w 1903 r. przeniosła się do New College School w Savile Road[5].

Powiązania kolegium[edytuj | edytuj kod]

Podziwiając osiągnięcia William Wykeham w tworzeniu jego podwójnych instytucji, król Henryk VI wzorował ustanowienie swoich nowych szkół King’s College (Cambridge) i Eton College, na założeniu przez Wykehama New College i Winchester College.

Rzeczywiście, związek który dzieli King’s College (Cambridge) i Eton College jest bezpośrednią kopią związku pomiędzy New College i Winchester College[6].

New College ma formalne więzy z Winchester College, Eton College i King’s College (Cambridge) sięgające roku 1444, czterostronne stosunki znane jako Amicabilis Concordia.

Cztery instytucje mają wspólne formalne więzy do dziś; King’s jest dla New College oficjalnym siostrzanym kolegium.

Architektura i ogrody[edytuj | edytuj kod]

W chwili swego powstania New College był większy, niż wszystkie istniejące Oksfordzkie kolegia łącznie[7]. Jedna z najbardziej prestiżowych uczelni Oxford, jest również jedną z najczęściej odwiedzanych[8]. Tereny kolegium należą do największych wśród kolegiów Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Wnętrze kaplicy patrząc w kierunku ołtarza

Klasztory i Kaplica warte są szczególnej uwagi[9]; wiele wiele średniowiecznych witraży w przedkaplicy zostało niedawno odrestaurowanych.

Słynące ze swoich wielkich rozmiarów, niektóre z witraży były zaprojektowane przez XVIII wiecznego portrecistę Sir Joshuę Reynoldsa[10] i zawierały prace sir Jakuba Epsteina i El Greco[11]. Organy zostały zbudowane przez firmę Grant,Degens i Bradbeer w 1969 roku w obudowie zaprojektowanej przez George’a Pace’a; instrument nieco rewolucyjny w owym czasie, pozostaje nie mniej niezwykły i charakterystyczny dziś.

Pomieszczenie chóru zawiera 62 XIV wieczne mizerykordie które są wyjątkowego piękna - warto zauważyć, że kilka z New College zostało skopiowanych w epoce wiktoriańskiej do użytku w katedrze w Canterbury.

Wiekowy oksfordzki City Wall należący do New College jest przedmiotem szczególnego zainteresowania. Gdy William z Wykeham założył kolegium, oficjalnie zgodził się na utrzymanie City Wall gdy nabył ziemię, na której zbudował kolegium. Co trzy lata Lord Mayor i zarząd miasta Oksford idą na spacer wzdłuż ściany aby upewnić się że zobowiązanie jest spełnione, jest to tradycją sięgającą czasu założenia kolegium w 1379 roku[12].

Ogrody New College obejmują Kopiec (który pierwotnie miał stopnie, ale teraz jest gładki z jednymi schodami) i szczycą się największą rabatą obsadzoną roślinami wieloletnimi w odległości dwustu jardów od kolegium.

Nieco ponad dwieście jardów dalej jest Rhodes House, gdzie jest największa rabata w Oksfordzie[13]. Największa rabata w Zjednoczonym Królestwie znajduje się obecnie w Dirleton Castle w Szkocji[14].

Kolegium jest także w posiadaniu dużej kolekcji sreber (włączając średniowieczny srebrny pozłacany Pastorał Założyciela mieszczący się w gablocie w kaplicy) i dwóch słynnych „rogów jednorożca” (które w rzeczywistości są kłami narwala).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oxford College Endowment Dochody, 1973-2006 (aktualizacja lipiec 2007)
 2. Liz Lightfoot: Windfall for dons after £55m land sale. W: The Daily Telegraph [on-line]. 25 maja 2006. [dostęp 20 maja 2010].
 3. Winchester College, imigrantka.blox.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
 4. History of Oxford New College school. Of Choristers – ancient and modern. [dostęp 4 stycznia 2009].
 5. New College School, Oxford. [dostęp 4 stycznia 2009].[martwy link]
 6. Travel Through History – Henry VI.
 7. New College, University of Oxford.
 8. Most widely-visited Oxford Colleges.
 9. The Chapel and Choir.
 10. New York Times Guide. W: The New York Times [on-line]. 9 maja 1982. [dostęp 20 maja 2010].
 11. Travel Guide.
 12. Guide to Oxford sights.
 13. Truthiness.
 14. Truthiness.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]