Katedra w Canterbury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katedra w Canterbury
Cathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury
Distinctive emblem for cultural property.svg 1000093
katedra
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Canterbury
Wyznanie anglikanizm
Kościół Anglii
Położenie na mapie Kentu
Mapa lokalizacyjna Kentu
Katedra w Canterbury
Katedra w Canterbury
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Katedra w Canterbury
Katedra w Canterbury
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Katedra w Canterbury
Katedra w Canterbury
Ziemia51°16′47″N 1°04′59″E/51,279722 1,083056

Katedra w Canterburykatedra w Canterbury w Wielkiej Brytanii, wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z dwóch (obok Pałacu Lambeth) formalnych siedzib arcybiskupa Canterbury, duchowej głowy Kościoła Anglii i całej Wspólnoty anglikańskiej. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w CanterburyCathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury.

Wnętrze katedry

Pierwszym biskupem katedry był św. Augustyn z Canterbury, który wcześniej był opatem benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja na Monte Celio w Rzymie[1][2]. Papież Grzegorz I w 597 wysłał go z misją do Anglo-Saksonii. Katedra była ufundowana przez Augustyna w 602 roku.

Pierwsze wzmianki o katedrze znajdziemy w Kościelnej Historii Anglików Bedy Czcigodnego. Wykopaliska archeologiczne pod nawą kościoła w 1993 potwierdziły oryginalność fundamentów saksońskiej katedry, która leżała w pobliżu prastarej rzymskiej drogi. Św. Augustyn ufundował również poza murami miasta benedyktyńskie opactwo św. Piotra i Pawła, które było później miejscem jego pochówku i poświęcone jemu samemu. W 1982 r. Jan Paweł II odwiedził katedrę w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]