Katedra w Canterbury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katedra w Canterbury
Cathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury
katedra
Distinctive emblem for cultural property.svg 1000093
Katedra w Canterbury
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Canterbury
Wyznanie anglikanizm
Kościół Anglii
Położenie na mapie Kentu
Mapa lokalizacyjna Kentu
Katedra w Canterbury
Katedra w Canterbury
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Katedra w Canterbury
Katedra w Canterbury
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Katedra w Canterbury
Katedra w Canterbury
Ziemia 51°16′47″N 1°04′59″E/51,279722 1,083056

Katedra w Canterburykatedra w Canterbury w Wielkiej Brytanii, wpisana do księgi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jedną z dwóch (obok Pałacu Lambeth) formalnych siedzib arcybiskupa Canterbury, duchowej głowy Kościoła Anglii i całej Wspólnoty anglikańskiej. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w CanterburyCathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury.

Wnętrze katedry

Pierwszym biskupem katedry był św. Augustyn z Canterbury, który wcześniej był opatem benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja na Monte Celio w Rzymie[1][2]. Papież Grzegorz I w 597 wysłał go z misją do Anglo-Saksonii. Katedra była ufundowana przez Augustyna w 602 roku.

Pierwsze wzmianki o katedrze znajdziemy w Kościelnej Historii Anglików Bedy Czcigodnego. Wykopaliska archeologiczne pod nawą kościoła w 1993 potwierdziły oryginalność fundamentów saksońskiej katedry, która leżała w pobliżu prastarej rzymskiej drogi. Św. Augustyn ufundował również poza murami miasta benedyktyńskie opactwo św. Piotra i Pawła, które było później miejscem jego pochówku i poświęcone jemu samemu. W 1982 r. Jan Paweł II odwiedził katedrę w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii.

Przypisy