Newsletter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Newsletterbiuletyn lub czasopismo rozsyłane do prenumeratorów za pomocą poczty elektronicznej[1].

Dawniej (przed powstaniem Internetu) była to forma szybkiego czasopisma naukowego powielanego na kserokopiarce i rozsyłanego do zainteresowanych prenumeratorów. Forma taka była szybsza niż tradycyjne przygotowanie poligraficzne, służyła do szybkiej dyskusji naukowej. Obecnie papierowa forma kserowanych newsletterów znajduje się w zaniku i wypierana jest przez coraz powszechniejsze wersje elektroniczne.

Z tej formy dystrybucji korzystają biuletyny naukowe, branżowe, firmowe, gazety elektroniczne (zarówno w formacie tekstowym – ASCII, jak i HTML czy PDF). Newslettery przybierają czasem duże formy zbioru informacji, tworząc albo struktury odwołujące się do pełnych artykułów zamieszczonych na stronach WWW, albo też publikując od razu w dostarczanym newsletterze całość tekstu.

Bardzo popularne są newslettery poświęcone informacjom, gdzie – w formie części lub całości tekstu – internauci mogą zapoznać się z najnowszymi wydarzeniami. Prenumerata newsletterów może być płatna. Ta forma spotykana jest najczęściej w przypadku wydawców specjalistycznych. Najczęściej jednak subskrypcja newsletterów jest bezpłatna.

Wraz ze wzrostem popularności newsletterów, powstają także ich internetowe katalogi. W Polsce istnieją NajlepszeNewslettery.pl[2] oraz Znajdź Mail[3]. Do zagranicznych należą: InboxStash[4] oraz InboxReads[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrycjusz Pilawski, newsletter, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego [dostęp 2019-10-13].
  2. https://najlepszenewslettery.pl/
  3. https://znajdzmail.pl/
  4. https://inboxstash.com/
  5. https://inboxreads.co/