Nicholas Soames

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arthur Nicholas Winston Soames (ur. 12 lutego 1948), polityk brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Członek Izby Gmin z okręgu Mid Sussex. Jego polityczne zainteresowania obejmują sprawy obrony narodowej, spraw zagranicznych, przemysłu i środowiska.

Urodzony w Croydon jest wnukiem dwukrotnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Jest synem polityka Partii Konserwatywnej Christophera Soamesa i Mary Churchill. Jest siostrzeńcem byłego ministra obrony Duncana Sandysa i Diany Churchill, dziennikarza Randolpha Churchilla i aktorki Sarah Churchill. Jego kuzynka, Evelin Soames, jest popularną konsultantką do spraw PR.

Soames jest bliskim przyjacielem księcia Walii i publicznie krytykował księżną Dianę podczas jej rozwodu z księciem Walii. Jest wielkim fanem rugby i płakał, kiedy w 2003 r. Anglia wygrała Puchar Świata w Rugby. 19 września 2004 r. na antenie radia BBC wyznał, że wzruszają go również słowa angielskiej pieśni patriotycznej Land of Hope and Glory.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Naukę rozpoczął w St. Aubyns w Sussex, później kontynuował ją w Eton College. Później studiował w Mons Officer Cadet School. Służbę wojskową odbywał w 11 pułku huzarów. Stacjonował min. w zachodnich Niemczech.

W 1970 r. został adiutantem księcia Walii. W 1972 r. rozpoczął pracę jako makler giełdowy. W 1974 r. został osobistym asystentem milionera Jamesa Goldsmitha, zaś w 1976 r. amerykańskiego senatora Marka Hatfielda. W 1978 r. zrezygnował z tego stanowiska i został dyrektorem Lloyds Brokers. Pomiędzy 1979 a 1981 r. był asystentem dyrektora Sedgwick Group.

Nieprzerwanie od 1983 r. Soames zasiada w Izbie Gmin. Najpierw reprezentował okręg Crawley, zaś od 1997 r. jest reprezentantem okręgu Mid Sussex.

Soames był parlamentarnym sekretarzem w ministerstwie rolnictwa, rybołówstwa i żywności w latach 1992-1994, sekretarzem stanu w ministerstwie obrony w latach 1994-1997 i ministrem obrony w gabinecie cieni w latach 2003-2005. Był również prezesem Framlington Second Dual Trust PLC oraz dyrektorem Aegis Defence Services.

9 maja 2005 r., krótko po tym, jak Michael Howard zrezygnował z funkcji lidera Partii Konserwatywnej, Soames zrezygnował ze swojej funkcji w gabinecie cieni. Niedługo później zdementował pogłoski, jakoby zamierzał kandydować na opróżnione stanowisko. Jak sam stwierdził, chce tylko mieć wolną rękę w myśleniu o przyszłości partii. Podczas wyborów udzielił poparcia Davidowi Cameronowi.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Soames żenił się dwukrotnie. Po raz pierwszy w 1981 r. z Catherine Weatherall, córką kapitana Anthony'ego Weatheralla. Z tego małżeństwa ma jednego syna:

  • Arthur Harry David Soames (ur. 1985)

Małżeństwo Soamesa zakończyło się rozwodem w 1988 r. Swój drugi związek małżeński zawarł w 1993 r. z Sereną Smith, córką sir Johna Smitha, siostrzenicą obecnej księżnej Grafton. Z tego małżeństwa doczekał się jednej córki: