Niemiecka Partia Ludowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Niemiecka Partia Ludowa (Deutsche Volkspartei, DVP) – była niemiecka partia polityczna o charakterze liberalno-narodowym.

W gruncie rzeczy stanowiła ona prawicowy odłam[potrzebne źródło] starej Partii Narodowo-Liberalnej (Nationalliberale Partei). Została utworzona przez Gustava Stresemanna na początku istnienia Republiki Weimarskiej. Zamierzeniem partii było reprezentowanie interesów niemieckich przemysłowców. Program partii kładł nacisk na tradycyjne wartości chrześcijańskie i rodzinne, edukację świecką, obniżenie ceł, ograniczenie zapomóg oraz dopłat rolniczych. Partia deklarowała wrogość wobec marksizmu (ściśle mówiąc: wobec komunistów oraz socjaldemokratów). Ze względu na obojętność wobec demokracji, ugrupowanie to początkowo znajdowało się w opozycji do koalicji weimarskiej. Jednak, Stresemann stopniowo wiódł swoją partię w stronę współpracy z frakcjami lewicowymi i centrowymi. DVP miała ogromny wpływ na niemiecką politykę. Stresemann był jedynym urzędnikiem Republiki Weimarskiej, cieszącym się międzynarodowym uznaniem i autorytetem. Pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych nieprzerwanie od roku 1923 aż do swojej śmierci w roku 1929. Kontrolę nad ministerstwem dzierżył przez kadencje dziewięciu różnych rządów (jednemu z nich przewodniczył osobiście w roku 1923). Politycznie balansował pomiędzy centroprawicą a centrolewicą. Po śmierci Stresemanna DVP zmieniła kurs na prawą stronę sceny politycznej. Spór DVP z socjaldemokratami w roku 1930 w kwestii bezrobocia doprowadził do upadku rządu Wielkiej Koalicji Hermanna Müllera. Podczas wyborów parlamentarnych we wrześniu 1930 roku DVP znalazła się pośród głównych przegranych. Porażka wyborcza kosztowała partię utratę 15 spośród 45 mandatów w Reichstagu. Działalność DVP została ostatecznie zakazana po przejęciu władzy przez NSDAP w roku 1933.

Byli działacze DVP współtworzyli po II wojnie światowej Wolną Partię Demokratyczną. Niemniej jednak, program polityczny FDP plasuje ją bardziej w centrum areny politycznej niż miało to miejsce w przypadku DVP. Chociaż w okresie Republiki Weimarskiej DVP uznawano za partię liberalną, to według dzisiejszych standardów europejskich mieściłaby się ona w gronie ugrupowań konserwatywnych.