Niemiecka Partia Centrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Deutsche Zentrumspartei
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Lider

Gerhard Woitzik

Data założenia

1870

Data rozwiązania

5 lipca 1933 (reaktywowana w 1945)

Adres siedziby

Straberger Weg 12
41542 Dormagen

Ideologia polityczna

chrześcijańska demokracja

Liczba członków

300 (2022)

Strona internetowa
Niemcy
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Niemiec

Niemiecka Partia Centrum (niem. Deutsche Zentrumspartei lub po prostu Zentrum), często nazywana Katolicką Partią Centrumniemiecka katolicka partia polityczna w czasach Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Rozwiązała się 5 lipca 1933 roku, na krótko przed podpisaniem Reichskonkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a III Rzeszą. Po II wojnie światowej partia została reaktywowana, jednak nie zdołała osiągnąć dawnych wpływów, jako że większość jej członków odeszła do CDU. Pomimo tego była reprezentowana w parlamencie do 1957 roku. Ciągle istnieje, jako marginalne ugrupowanie, najsilniejsze w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Historia od 1870[edytuj | edytuj kod]

1870–1933[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych dziesięcioleciach istnienia Niemiecka Partia Centrum była uważana za reprezentantkę i głosicielkę interesów katolików niemieckich. Podczas I wojny światowej poparła w Reichstagu rezolucję pokojową. W 1933 r. partia ta w obawie przed aresztowaniami[1], jak wszystkie ówczesne niemieckie partie prawicowe, głosowała za nadzwyczajnymi pełnomocnictwami dla Adolfa Hitlera. Konsekwencją tychże pełnomocnictw były w kilka miesięcy potem zakazy albo samorozwiązania partii politycznych. 6 lipca 1933 partia Centrum rozwiązała się, jako ostatnia z demokratycznych partii.

Od 1945[edytuj | edytuj kod]

Do jej ponownego założenia w 1945 roku znamiennie przyczynił się Johannes Brockmann, który uważał, że CDU przyjęła zbyt prawicowy kurs. Partia Centrum została zaproszona przez brytyjskie władze wojskowe do współpracy przy formułowaniu niemieckiej konstytucji. W pierwszych powojennych wyborach partia ta uzyskała 10 mandatów, w następnych latach straciła jednak na znaczeniu i wpływie politycznym.

Dzisiaj partia Centrum jest ponadkonfesjonalna, wśród jej liderów i wyborców znajdują się członkowie różnych wyznań, ma charakter socjalno–konserwatywny i uczestniczyła w przedwczesnych wyborach do niemieckiego parlamentu (Bundestag i Bundesrat) 18 września 2005 roku. Od stycznia 2022 roku w Bundestagu zasiada jeden deputowany tej partii, Uwe Witt, który po wystąpieniu z Alternatywy dla Niemiec (AfD) wstąpił właśnie do Niemieckiej Partii Centrum.[2][3]

Program[edytuj | edytuj kod]

Cenione przez partię wartości to: małżeństwo, życie, rodzina, młodzież, starsi ludzie, środowisko, opieka, zdrowie, praca, dobrobyt w oparciu o podejście chrześcijańskie. Małżeństwo i rodzina są uznane za podstawę prawidłowo ukształtowanego społeczeństwa. Prawa człowieka powinny być respektowane bez względu na jakiekolwiek różnice między ludźmi a praca powinna być tak opłacana, aby umożliwić każdemu prowadzenie godnego życia rozumianego nie tylko jako egzystencję w wymiarze materialnym, ale także udział w życiu kulturalnym. Kształcenie się i rozwijanie własnych talentów jest traktowane jako obowiązek każdego z obywateli. Państwo i społeczeństwo powinno jedynie zapewnić każdemu równe szanse w dostępie do wiedzy.

Politycy[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Politycy Niemieckiej Partii Centrum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]