Norwegian Epic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Norwegian Epic
Ilustracja
Bandera  Bahamy
Numer IMO 9410569
Call sign C6XP7
Port macierzysty Miami, Barcelona
Armator Norwegian Cruise Line
Dane podstawowe
Typ statek pasażerski
Historia
Stocznia Saint-Nazaire
Data oddania do eksploatacji 17 czerwca 2010
Dane techniczne
Liczba członków załogi 1708
Liczba pasażerów 4100
Długość całkowita (L) 329 m
Zanurzenie (D) 8.7 m
Pojemność brutto 155,873 GT
Napęd mechaniczny
Prędkość maks. 22 w.

Norwegian Epic – jeden z największych statków pasażerskich świata należący do floty Norwegian Cruise Line. Statek został zbudowany w stoczni STX Europe Chantiers de l'Atlantique w Saint-Nazaire we Francji. Epic został przekazany inwestorowi 17 czerwca 2010 roku[1]. W dziewiczy rejs Epic wyruszył 24 czerwca 2010 z Southhampton w Anglii, obierając kurs na Nowy Jork[2]. Po dotarciu do portu docelowego, 1 lipca 2010[3], Epic był największym statkiem pasażerskim w historii, który zacumował przy terminalu pasażerskim w Nowym Jorku.

Trasy rejsów[edytuj | edytuj kod]

Początkowo portem macierzystym dla Norwegian Epic było Miami, skąd statek wypływał w siedmiodniowe rejsy w rejon wysp karaibskich. W latach 2013 i 2014 Epic wypływa z Miami na Karaiby jedynie w miesiącach zimowych (październik – kwiecień), natomiast w okresie letnim odbywa rejsy europejskie w basenie morza śródziemnego. Najczęściej odwiedzane porty europejskie to Barcelona, Rzym (port Civitavecchia) i Marsylia.

Od kwietnia 2015 Epic ma na stałe pozostawać w Europie, a portem macierzystym ma być Barcelona. W okresie letnim Epic będzie pływał pomiędzy Rzymem a Barceloną, natomiast w okresie zimowym z Barcelony do Maroko i na Wyspy Kanaryjskie[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]