Nowa Synagoga we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowa Synagoga we Wrocławiu
Neue Synagoge in Breslau
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

wrocław

Budulec

murowana

Architekt

Edwin Oppler

Data budowy

1865-1872

Data zburzenia

9 na 10 listopada 1938

Tradycja

liberalna

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Nowa Synagoga we Wrocławiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Nowa Synagoga we Wrocławiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Nowa Synagoga we Wrocławiu”
Ziemia51°06′14″N 17°01′41″E/51,104000 17,028000

Nowa Synagoga we Wrocławiu (niem. Neue Synagoge in Breslau) – synagoga, która znajdowała się u zbiegu ulic Podwale i Łąkowej. Nazywana była "Synagogą Na Wygonie", stanowiła centrum judaizmu liberalnego we Wrocławiu. Była, obok Nowej Synagogi w Berlinie, największą synagogą Niemiec i Austrii. Zburzona w 1938 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja budowy nowej, większej synagogi narodziła się 25 października 1864 roku, gdyż mniejsza synagoga Pod Białym Bocianem nie mogła pomieścić wszystkich chętnych[1].

Budowę rozpoczęto w 1865 roku i wtedy uroczyście położono kamień węgielny. Plany synagogi sporządził niemiecki architekt pochodzenia żydowskiego Edwin Oppler. Budowę ukończono w 1872 roku, a uroczyste otwarcie synagogi nastąpiło 29 września tego samego roku[2].

Była, obok Nowej Synagogi w Berlinie, największą synagogą Niemiec i Austrii. Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku, bojówki hitlerowskie spaliły synagogę. Po zakończeniu II wojny światowej nie została odbudowana[1].

W 1998 roku odsłonięto pomnik upamiętniający synagogę, z treściami w językach polskim, niemieckim i hebrajskim: "Wydali na pastwę ognia świątynię twoją aż do gruntu zbezcześcili siedzibę Twego imienia (PS 74,7)"[3].

W 2017 roku odsłonięto pozostałości synagogi[4]. 60% dawnego placu zajmowanego przez synagogę należy do gminy żydowskiej. Pozostałą część zajmuje przedszkole, od północy powojenne bloki, a od południa parking prywatnej uczelni, Od strony ul Łąkowej archeolodzy odnaleźli pozostałości posadzki oraz fundamenty wykonane z ciosanego granitu. Odnaleziono również pozostałości kolumny, która stała pośrodku świątyni. Przy parkingu zachował się zdobiony mur, który otaczał cały teren synagogi[2]. Wykopaliska sfinansowała Fundacja Bente Kahan, która na ten cel przeznaczyła pieniądze otrzymane od prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Przekazał jej część otrzymanej w 2016 roku Nagrody im. Ignatza Bubisa[5].

W 2019 roku z inicjatywy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i pomocy Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacji Bente Kahan, Muzeum Architektury Miasta Wrocławia i Muzeum Miejskiego powstała cyfrowa rekonstrukcja synagogi[3]. Rekonstrukcję wykonano w ramach projektu „Synagoga na Wygonie w kontekście trzech wspólnot wyznaniowych. Cyfrowa rekonstrukcja i dokumentacja wrocławskiej synagogi”[6].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Murowany gmach synagogi wzniesiono na planie zmodyfikowanego prostokąta, w stylu neogotycko-neoromańskim. Była jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Wrocławia, charakteryzowała ją kopułą wysoka na 73 metry, liczne wieże i sterczyny[4].

We wnętrzu znajdowała się obszerna główna sala modlitewna, którą otaczały z trzech stron galerie dla kobiet, wsparte za zdobionych kolumnach. Na wschodniej ścianie znajdował się bardzo bogato zdobiony Aron ha-kodesz przed którym stał pulpit kantora i bima.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nowa Synagoga przy ul. Łąkowej. To był przepiękny budynek w sercu Breslau (ZDJĘCIA), Wrocław Nasze Miasto, 10 listopada 2020 [dostęp 2023-02-04] (pol.).
  2. a b Odnaleziono fundamenty wielkiej Nowej Synagogi, www.wroclaw.pl [dostęp 2023-02-04] (pol.).
  3. a b Barbara Kwiatkowska, Wrocław, którego nie ma. Nowa synagoga. Spłonęła w kryształową noc, odbudowana wirtualnie, wiadomosci.wp.pl, 9 listopada 2020 [dostęp 2023-02-04] (pol.).
  4. a b Tak wyglądała Nowa Synagoga spalona w czasie nocy kryształowej. Zaczynają się obchody rocznicowe, wroclaw.wyborcza.pl, 8 listopada 2020 [dostęp 2023-02-04].
  5. Prace archeologiczne (Die Neue Synagoge), Fundacja Bente Kahan [dostęp 2023-02-04] (pol.).
  6. Tak wyglądała imponująca Nowa Synagoga spalona podczas „Nocy kryształowej”, wroclaw.tvp.pl [dostęp 2023-02-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]