Obóz Narodowo-Radykalny ABC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obóz Narodowo-Radykalny "ABC"
Ilustracja
Lider Henryk Rossman
Data założenia 1935
Ideologia polityczna narodowy radykalizm, nacjonalizm
Poglądy gospodarcze korporacjonizm
Liczba członków ok. 500

Obóz Narodowo-Radykalny ABC (ONR ABC) (nazwa umowna) – prawicowe, narodowe środowisko polityczne, powstałe w 1935 w wyniku rozłamu w Obozie Narodowo-Radykalnym, związane z dziennikiem ABC, który został właśnie przejęty przez Tadeusza Gluzińskiego, z rąk endeckich. Legalną jego przybudówką, od czasu delegalizacji ONR przez sanację, był Narodowy Związek Polskiej Młodzieży Radykalnej.

Środowisko ABC liczyło, według źródeł policyjnych ok. 500 osób i skupiało starszych działaczy ONR, głównie w wieku 30-40 lat. W "ABC" bardzo ceniony był dział kultury, który wkrótce stanie się oddzielnym pismem - "Prosto z Mostu" redagowanym przez Stanisława Piaseckiego. Oprócz tego tzw. środowisko "ABC" wydawało gazetę informacyjną "Nowa Sztafeta". Tworzyło to sieć życia kulturalno-społecznego wykraczającego już poza ramy środowisk narodowo-rewolucyjnych i oddziałującego na coraz szersze środowiska.

W okresie II wojny światowej przedwojenni działacze środowiska "ABC" powołali Związek Jaszczurczy i grupę Szańca, które weszły w skład Narodowych Sił Zbrojnych.

Do czołowych działaczy należeli: Henryk Rossman, Jan Jodzewicz, Tadeusz Gluziński, Edward Kemnitz, Tadeusz Todtleben, Jerzy Kurcjusz, Jan Korolec, Aleksander Heinrich, Wiktor Martini, Witold Rościszewski, Wincenty Malinowski, Tadeusz Kasznica.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]