Obrzęk uogólniony płodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obrzęk uogólniony płodu spowodowany chorobą hemolityczną
hydrops fetalis
ICD-10 P56
P56.0 Obrzęk uogólniony płodu spowodowany izoimmunizacją
P56.9 Obrzęk uogólniony płodu spowodowany inną i nie określoną chorobą hemolityczną
Uogólniony obrzęk płodu nie spowodowany chorobą hemolityczną
ICD-10 P83.2

Obrzęk uogólniony płodu (łac., ang. hydrops fetalis, HF) – ciężka, uogólniona, często letalna postać gromadzenia się płynu przesiękowego w organizmie płodu.

Etiologia[edytuj]

Obrzęk uogólniony płodu może mieć przyczyny immunologiczne i nieimmunologiczne.
Obrzęk uogólniony płodu z przyczyn immunologicznych powstaje z powodu niedokrwistości rozwijającej się wskutek niezgodności grup Rh bądź AB0. Nieimmunologiczne przyczyny hydrops fetalis to:

Obraz kliniczny[edytuj]

Na obrzęk uogólniony płodu składają się: wodobrzusze, płyn w jamie opłucnej, i obrzęk tkanki podskórnej, w szczególności w okolicy karku. Noworodek w zależności od nasilenia obrzęku może urodzić się martwy, może umrzeć w pierwszych dniach życia lub całkowicie wyzdrowieć.
Bladość płodu i łożyska sugerują niedokrwistość jako pierwotną przyczynę obrzęku. W przypadku genetycznych uwarunkowań obrzękowi towarzyszą charakterystyczne dla danego zespołu wad wrodzonych cechy dysmorficzne.

Diagnostyka[edytuj]

USG jest metodą wykrywania i monitorowania obrzęku uogólnionego płodu. Istotne dla leczenia jest ustalenie etiologii obrzęku: pomocne są badania laboratoryjne (miano przeciwciał anty-Rh w surowicy krwi matki, poziom bilirubiny w płynie owodniowym, test Coombsa) i oznaczenie kariotypu płodu.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.