Przejdź do zawartości

Wodobrzusze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wodobrzusze
Ascites
Ilustracja
Wodobrzusze u pacjenta z marskością wątroby, widoczny objaw głowy meduzy
Klasyfikacje
ICD-10

R18

Objawy niewydolności krążenia (niewydolność prawokomorowa serca) – wśród nich wodobrzusze

Wodobrzusze, puchlina brzuszna (łac. ascites) – stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia płynu w jamie otrzewnej niezależnie od przyczyny czy cech płynu, nazywanego również płynem puchlinowym. Wodobrzusze jest objawem, a nie osobną jednostką chorobową.

Gromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi prowadzi do obniżenia przepływu krwi przez nerki, co skutkuje zatrzymywaniem sodu i wody przez te narządy. Ten proces jest odpowiedzialny za narastający stan gromadzenia płynu poza naczyniami krwionośnymi[1].

Etiologia

[edytuj | edytuj kod]

Prawidłowo w jamie otrzewnej znajduje się pewna ilość płynu, zwykle około 150 ml.

Do powstania wodobrzusza dochodzi w efekcie:

Przyczyny wodobrzusza[2]:

Objawy

[edytuj | edytuj kod]

W obrazie klinicznym kluczowe znaczenie mają objawy chorób wywołujących wodobrzusze. W badaniu fizykalnym poza zauważalnym powiększeniem brzucha obserwuje się także objaw chełbotania. Najprostszym badaniem dodatkowym wykazującym wodobrzusze jest badanie USG[2].

Wodobrzuszu zwykle nie towarzyszą bóle brzucha. Jeżeli się pojawiają, zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka, może dojść do stanu, znanego jako spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej, co wiąże się z ryzykiem zwiększonej śmiertelności.

Podział wodobrzusza

[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na objętość płynu puchlinowego wyróżnia się trójstopniowy podział[3]:

Stopień 1 (łagodne)

Rozpoznawane wyłącznie w USG.

Stopień 2 (umiarkowane)

Możliwe do rozpoznawania w badaniu przedmiotowym, zwykle gdy objętość przekroczy 500 ml. Brzuch jest rozlany i uwypuklony po bokach. Wyczuwalny jest objaw chełbotania płynu, którego obecność płynu daje się ustalić także w badaniu opukowym brzucha.

Stopień 3 (zaawansowane)

Brzuch jest znacznie napięty, obecne wygładzenie pępka lub przepuklina pępkowa. Skóra powłok jest lśniąca, cienka z prześwitującymi żyłami rozchodzącymi się od pępka. Często obecna jest sylwetka z cienkimi kończynami i mocno uwypuklonym brzuchem.

Leczenie

[edytuj | edytuj kod]

Leczenie jest ukierunkowane na chorobę zasadniczą. W leczeniu stosuje się lecznicze nakłucie jamy otrzewnej. Wskazaniem do zabiegu jest występowanie wodobrzusza stopnia 3, które jest oporne na leczenie diuretykami[4].

W wybranych przypadkach stosowane jest także leczenie operacyjne, na przykład przezszyjne wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotno-układowe lub zespolenie otrzewnowo-żylne.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Feliks Błaszczyk, Ascites in patients with advanced carcinoma: diagnosis and treatment, „Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine”, 3 (4), 2012, s. 202–206, ISSN 2081-0016 [dostęp 2023-09-08] (ang.).
  2. a b c Szczeklik i Gajewski 2014 ↓, s. 846.
  3. Szczeklik i Gajewski 2014 ↓, s. 847.
  4. Szczeklik i Gajewski 2014 ↓, s. 848.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski: Interna Szczeklika 2014. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014, s. 2191. ISBN 978-83-7430-405-4.