Odon Godart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odon Godart
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 sierpnia 1913
Farciennes

Data i miejsce śmierci

18 kwietnia 1996
Bousval (Belgia)

Zawód, zajęcie

żołnierz, meteorolog, astronom

Narodowość

Belgia

Odon Godart (ur. 21 sierpnia 1913 w Farciennes, zm. 18 kwietnia 1996 w Bousval) – belgijski wojskowy i naukowiec: meteorolog oraz astronom. W czasie II wojny światowej pracował dla aliantów jako meteorolog i brał udział w lądowaniu w Normandii. Po wojnie dyrektor zreorganizowanych służb meteorologicznych belgijskich sił powietrznych, od 1959 roku profesor astronomii. Bliski współpracownik Georges’a Lemaître’a – autora koncepcji Wielkiego Wybuchu. Godart opublikował około sto osiemdziesiąt prac: artykuły, seminaria, kursy i wykłady; zarówno z meteorologii i astronomii, jak i z innych dyscyplin.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Kolegium Najświętszego Serca Jezusowego w Charleroi i Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (licencjat z matematyki 1935). Po ukończeniu studiów asystent Georges’a Lemaître’a, autora koncepcji „pierwotnego atomu”, opisującej mechanizm ekspansji Wszechświata i jego hipotetyczny początek (Wielki Wybuch). W 1938 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby badać promieniowanie kosmiczne w Harvard Observatory i Massachusetts Institute of Technology (MIT).

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Po zajęciu Belgii przez siły hitlerowskie służył w kanadyjskiej armii, by ostatecznie podjąć czynną służbę wojskową w Wielkiej Brytanii w służbach meteorologicznych. W 1943 roku wziął udział jako nawigator w bombardowaniu Zagłębia Ruhry. Jego samolot został trafiony i rozbił się podczas lądowania. Ciężko ranny i jedyny ocalały z załogi spędził trzy miesiące w szpitalu.

Jako meteorolog pracował dla Bomber Command nad poprawą dokładności prognoz meteorologicznych. W tym okresie powstała jego fundamentalna praca From the introduction and use of isobaric coordinates as a surface of coordinates in meteorology and its isobaric consequences[1]. Mimo początkowej niechęci jego przełożonych do tej koncepcji, zyskała ona uznanie ze względu na swoją skuteczność, upraszczając obliczanie równań atmosferycznych. Obecnie jest stosowana w numerycznym prognozowaniu pogody. Brał również udział w pracach nad ustaleniem terminu lądowania w Normandii, tak by zapewnić optymalne warunki pogodowe na dzień ataku[1][2].

Okres powojenny 1945–1983[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie był odpowiedzialny za reorganizację służby meteorologicznej sił powietrznych w Belgii[1]. W 1959 został profesorem na Uniwersytecie w Leuven, gdzie wykładał astronomię aż do przejścia na emeryturę w 1983 roku.

Był prezesem Société royale belge d'astronomie, de météorologie et de physique du globe (SRBA)

Zapisał się w historii też jako osoba, która w 1966 roku poinformowała ciężko chorego (kilka dni później zmarł) Georges’a Lemaître’a o odkryciu przez Arno Penziasa i Roberta Woodrowa Wilsona promieniowania tła – dowodu na prawdziwość koncepcji, której Lemaître był współtwórcą.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku ożenił się; miał pięcioro dzieci.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Planetoida (7043) Godart została nazwana na jego cześć[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c R. Dejaiffe. Odon Godart (1913-1996) et son oeuvre. „Ciel Terre”. 114 (4), s. 143–148, 1998. Bibcode1998C&T...114..143D. (fr.). 
  2. James R. Fleming: Sverre Petterssen, the Bergen School, and the Forecasts for D-Day. [w:] Proceedings of the International Commission on History of Meteorology 1.1 [on-line]. 2004. s. 75–83. [dostęp 2022-08-12]. (ang.).
  3. 7043 Godart (1934 RB) w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)