Harvard College Observatory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harvard College Observatory w 1900 roku

Obserwatorium Harvarda (Harvard College Observatory) – obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Harvarda (Harvard University w Cambridge) w USA. Wraz z Smithsonian Astrophysical Observatory od 1973 roku tworzy Centrum Astronomiczne Harvard-Smithsonian.

W Harvard Observatory prowadzone są prace z zakresu fotometrii i spektroskopii gwiazd, mgławic, galaktyk, badań gwiazd zmiennych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obserwatorium zostało założone w 1839 roku. W latach 1847-1852 w obserwatorium pracował pionier fotografii John Adams Whipple oraz astronom William Cranch Bond (dyrektor obserwatorium), którzy wspólnie użyli teleskopu Harvard’s Great Refractor do tworzenia obrazów Księżyca. Teleskop ten był w owym czasie największym przyrządem astronomicznym tego typu na świecie, a zdjęcia Księżyca przez niego wykonane otrzymały w 1851 roku nagrodę za wysoką jakość techniczną na Wystawie Światowej w Crystal Palace w Londynie. W nocy z 16 na 17 lipca 1850 roku w obserwatorium otrzymano pierwsze w historii zdjęcie gwiazdy. Był to dagerotyp gwiazdy Wega.

Filie[edytuj | edytuj kod]

Obserwatorium ma trzy filie:

Naukowcy i darczyńcy związani z obserwatorium[edytuj | edytuj kod]

William Cranch Bond, pierwszy dyrektor Obserwatorium Harvarda (w latach 1839-1859)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Do 1927 r. Boyden Station z teleskopem zwierciadłowym o średnicy 152 cm i kamerą Bakera-Schmidta o średnicy 81 cm mieściła się w Arequipie (Peru).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]