Ogród Kyū Shiba Rikyū

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ogród Kyū Shiba Rikyū
(jap. 旧芝離宮恩賜庭園, Kyū Shiba Rikyū Onshi Teien))
Ilustracja
Państwo  Japonia
Miejscowość Tokio
Dzielnica Minato
Powierzchnia 4,3 ha
Data założenia 20 kwietnia 1924
Projektant Architekci księstwa Odawara
Położenie na mapie Tokio
Mapa lokalizacyjna Tokio
Ogród Kyū Shiba Rikyū
Ogród Kyū Shiba Rikyū
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Ogród Kyū Shiba Rikyū
Ogród Kyū Shiba Rikyū
Ziemia35°39′18″N 139°45′31″E/35,655000 139,758611
Strona internetowa

Ogród Kyū Shiba Rikyū (jap. 旧芝離宮恩賜庭園 Kyū Shiba Rikyū Onshi Teien) – park miejski w dzielnicy Minato w Tokio. Jest to jeden z dwóch ogrodów rodowych, pozostałych z epoki Edo. Drugim jest ogród Koishikawa Kōrakuen. Kyū Shiba Rikyū Onshi Teien leży w pobliżu ogrodów Hamarikyū.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tereny parku były niegdyś częścią Zatoki Tokijskiej. Zostały one osuszone i stopniowo przekształcone w różnorodny sposób w latach 1655-1678. W 1678 r. park były rezydencją Ōkubo Tadamoto. Za czasów siogunatu park posiadał plażę, z dostępem do morza, jednakże wraz z ekspansją miasta dostęp ten utracił i obecnie nie jest w żaden sposób połączony z Zatoką Tokijską.

Teren zmieniał właścicieli kilkakrotnie:

Elementy parku[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu z innymi parkami tokijskimi, Kyū Shiba Rikyū Onshi Teien jest stosunkowo niewielki. Był kilkakrotnie zmniejszany. Park został utworzony wokół wyspy na środku stawu sensui. W tej chwili jest to zbiornik słodkowodny, ale niegdyś wypełniony był wyłącznie wodą słoną[1]. Na stawie znajdują się trzy wysepki, połączone mostkami ze "stałym lądem".

Rozmieszczenie stawu i wysp było zainspirowane Jeziorem Zachodnim znajdującym się w Hangzhou w Chinach. Skały na jednej z wysepek, Naka-jimie, reprezentują góry na Jeziorze Zachodnim.

Na terenie parku znajduje się także plac zabaw dla dzieci i teren do ćwiczenia strzelania z łuku.

Flora[edytuj | edytuj kod]

W ogrodzie rosną m.in. takie gatunki drzew, krzewów i pnączy jak: sosna Thunberga, cynamonowiec kamforowy, różaneczniki, smaczliwka i glicynia japońska. Z bylin uprawiane są tu m.in.: języczka japońska, kosaciec japoński, rozwar wielkokwiatowy, ponętlin szerokolistny, Lycoris.

Lokalizacja i otoczenie parku[edytuj | edytuj kod]

Adres: Minato-ku, 1-4-1 Kaigan, Tokyo. Do parku dostać się można samochodem lub za pomocą środków komunikacji masowej. W pobliżu znajduje się stacja kolei JR - Hamamatsu-chō. W bliskim sąsiedztwie parku znajduje się budynek Tokyo World Trade Center.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://teien.tokyo-park.or.jp/en/kyu-shiba/outline.html

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wynikło to z osuszania Zatoki Tokijskiej i utraty do niej dostępu przez park