Trzęsienie ziemi w Tokio (1923)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielkie trzęsienie ziemi w regionie Kantō
Nawiedzone państwa  Japonia
Epicentrum Tokio
Data 1 września 1923
Godzina 11:58:32 czasu lokalnego (UTC+09:00)
Ofiary śmiertelne 105,385 zabittych[1]
Ranni 103 377 osób
Magnituda 7,9[2]; 8,0[3] 8,2[4]
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Tokio
Tokio

Wielkie trzęsienie ziemi w regionie Kantō (jap. 関東大震災 Kantō daishinsai?) mialo miejsce w Regionie Kantō na japońskiej głównej wyspie Honshū o 11:58:44 JST (02:58:44 UTC) w sobotę, 1 września 1923. Zróżnicowane zapisy wskazują, że trzęsienie ziemi trwało od czterech do dziesięciu minut[5].

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,9[6], jej epicentrum znajdowało się pod głębiną wyspy Izu Ōshima w zatoce Sagami. Przyczyną było zerwanie części granicy zbieżnej, w której płyta Morza Filipińskiego spływa pod Płytę Okhotsk wzdłuż linii Kanami Sagami[7].

Trzęsienie ziemi[edytuj]

Desolation of Nihonbashi and Kanda seen from the Roof of Dai-ichi Sogo Building, Kyōbashi

Trzęsienie ziemi zrujnowało Tokio, miasto portowe Jokohama, okoliczne prefektury w Chiba, Kanagawa i Shizuoka, i spowodowało znaczne szkody w całym regionie Kantō. Jego siła była tak duża, że w odległości około 60 kilometrów w prefekturze Kamakura , przeniosła posąg Wielkiego Buddy o prawie dwie stopy[8].

Szacunkowe dane wyniosły około 142.800 zbitych, w tym około 40.000 osób zaginionych które zostały uznane za zmarłe[potrzebny przypis].. Według japońskiej firmy budowlanej Kajima, raport z rozstrzygnięciami Kobori Research z września 2004 r., Podczas trzęsienia ziemi w 1923 r. Potwierdzono 105.385 zgonów[9][10][11].

Zniszczenia dokonane przez trzęsienie ziemi były największymiprzedwojennej Japonii. W 1960 r. Rząd zadeklarował, że 1 września, rocznica trzęsienia ziemi zostanie ustanowiony "Dniem Zapobiegania Klęskom Żywiołowym".

Zniszczenia i ofiary[edytuj]

Zniszczenie terenu wokół świątyni Sensō-ji w Asakusa

Ponieważ trzęsienie ziemi miało miejsce w porze lunchu, gdy wielu ludzi gotowało posiłki, wiele osób zginęło w wyniku wielkich pożarów. Niektóre pożary rozwijały się w burze pożarowe[12][13][14] które przesuwały się po miastach. Wielu ludzi umarło, gdy ich nogi utknęły roztopionym asfalcie. Jedyna największa utrata życia spowodowana była przez tajfun, który pochłonął Rikugun Honjo Hifukusho w centrum Tokio, gdzie po trzęsieniu ziemi na skutek pożarów zginęło około 38 000 osób. Trzęsienie ziemi spowodowało awarie sieci wodociągowych w całym mieście, a pożary trwały prawie dwa dni, aż do późnego ranka 3 września[15].

Silny tajfun na wybrzeżu Półwyspu Noto w Prefekturze Ishikawa przyniósł wiatr w kierunku Zatoki Tokijskiej mniej więcej w tym samym czasie co trzęsienie ziemi. Wiatry te spowodowały, że pożary szybko się rozprzestrzeniły.

Cesarz i cesarzowa zostali w Nikko, gdy trzęsienie ziemi uderzyło w Tokio i nigdy nie byli w niebezpieczeństwie[16].

Wiele domów zostało pogrzebanych lub osuniętych na obszarach górzystych i pagórkowatych w zachodniej części prefektury Kanagawa; około 800 ludzi zginęło. Upadające zbocze góry w wiosce Nebukawa, na zachód od Odawara, popchnęło całą wioskę i pociąg pasażerski przewożący ponad 100 pasażerów, wraz z dworcem kolejowym, do morza.

Pożary w Marunouchi

W ciągu kilku minut tsunami z falami do wysokości 10 m uderzyło na wybrzeże Zatoka Sagami, półwysep Bōsō, wyspy Izu, Na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Izu. Tsunami spowodowało wiele zgonów, w tym około 100 osób wzdłuż plaży Yui-ga-hama w [Kamakura, Kanagawa | Kamakura] i około 50 osób na torze Enoshima. Ponad 570 000 domów zostało zniszczonych, pozostawiając około 1,9 miliona osób bezdomnych. Osób ewakuowanych transportowano statkiem od Kanto aż do Kobe w Kansai[17]. Szacuje się, że straty przekroczyły 1 miliard dolarów amerykańskich. Było 57 wstrząsów wtórnych

Przemoc po trzęsieniu ziemi[edytuj]

Zabójstwa Koreańczyków po trzęsieniu ziemi.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zadeklarowało stan wojenny i jako priorytet nakazał wszystkim szefom policji utrzymanie porządku i bezpieczeństwa. Rozpowszechniono się fałszywą plotkę, że Koreańczycy wykorzystywali katastrofę, popełniając podpalenia i kradzieże, a także byli w posiadaniu bomb. Nastroje antykoreańskie wynikały ze strachu przed koreańskim ruchem niepodległościowym, którego partyzanci byli odpowiedzialni za zabójstwa najlepszych japońskich urzędników i inne działania. W zamieszaniu po trzęsieniu masowe morderstwa Koreańczyków przez tłumy miały miejsce w miastach Tokio i Jokohama, był one podsycane plotkami o buncie i sabotażu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zadeklarowało stan wojenny i jako priorytet nakazało wszystkim szefom policji utrzymanie porządku i bezpieczeństwa. Wśród społeczeństwa rozpowszechniła się fałszywa plotka, że Koreańczycy wykorzystywali katastrofę, popełniając podpalenia i kradzieże, a także byli w posiadaniu bomb[18]. Antychrześcijańskie nastroje wzbudził strach przed koreańskim ruchem niepodległościowym, partyzanci z tych ruchów byli odpowiedzialni za zabójstwa najlepszych japońskich urzędników i inne działnia[19]. Podczas trzęsienia ziemi doszło do masowego mordowania Koreańczyków przez tłumy w Tokio i Jokohamie, z powodu plotek o buncie i sabotażu. Rząd poinformował, że w pierwszym tygodniu września 231 Koreańczyków zostało zabitych przez tłumy w Tokio i Jokohamie[20] Niezależne raporty wskazują, że liczba zabitych była znacznie wyższa i wynosiła od 6 000 do 10 000[21]. Niektóre gazety publikowały plotki jako fakt, w tym zarzut, że Koreańczycy zatruwają studnie. Ogromne pożary i mętna woda oraz mało znane skutki silnego trzęsienia ziemi, zdawały się potwierdzać pogłoski panice wśród ocalałych, którzy żyli pośród gruzów. Vigilante groups set up roadblocks in cities, and tested residents with a shibboleth for supposedly Korean-accented Japanese: deporting, beating, or killing those who failed. Army and police personnel colluded in the vigilante killings in some areas. Grupy Vigilante utworzyły blokady w miastach i przetestowały mieszkańców z shibboleth dla przypuszczalnie koreańsko-akcentowanych japońskich: deportowali, bili lub zabijali tych, którzy się nie powiedzieli. Armia i policja zmobilizowały się do zabójstw w niektórych spośród 3000 Koreańczyków aresztowanych w bazie Pułku Kawalerii w Narashino, Prefektura Chiba, 10% z nich zostało zabitych w bazie lub po wypuszczeniu ich do pobliskich wiosek[18]. Co więcej, każdy uznany za Koreańczyka, np. Chińczycy, z Ryukyuan oraz Japończycy mówiący niektórymi dialektami regionalnymi podzielili taki sam los. Około 700 chińczyków, głównie z Wenzhou, zostało zabitych[22]. Pomnik upamiętniający to został zbudowany w 1993 roku w Wenzhou[23].

Pożar posterunku Policji Metropolitalnej w Marunouchi, niedaleko parku Hibiya

W odpowiedzi rząd wezwał japońską armię i policję do ochrony Koreańczyków; 23.715 Koreańczków zostało umieszczanych w aresztach ochronnym w całej Japonii, w Tokio tylko 12.000.[18][24] Szef policji w Tsurumi (lub Kawasaki z pewnych relacji) donosił, że Koreańczycy zatruwali studnie. W niektórych miastach nawet stacje policji, w których uciekają narody koreańskie, zostały zaatakowane przez tłumy, podczas gdy w innych dzielnicach mieszkańcy podjęli kroki w celu ich ochrony.kwiecień 2012[potrzebny przypis] Armia rozpowszechniła ulotki zaprzeczając plotkom i ostrzeganiu ludności cywilnej przed atakiem Koreańczyków, ale w wielu przypadkach działalność straży pożarnej zakończyła się tylko w wyniku działań Armii przeciwko nim. W kilku udokumentowanych przypadkach żołnierze i policjanci uczestniczyli w zabójstwach a w innych przypadkach władze przekazały grupom Koreańczyków do miejscowym strażom, które zabijały ich[25].

Przemoc wobec Koreańczyków w regionie Kantō regionalna policja i armia imperialna wykorzystały jako pretekst do niepokojów społecznych w celu likwidacji dysydentów politycznych[24]. socjaliści, jak Hirasawa Keishichi, anarchiści, jak Sakae Osugi i Noe Ito, chińscy przywódcy komunalni, Ou Kiten (zostali uprowadzeni i zabici przez miejscową policję i armię imperialną, którzy twierdzili, że radykałowie zamierzają wykorzystać kryzys jako okazję do obalenia rządu Japońskiego[24][26].

Reżyser Chongkong Oh wykonał dwa filmy dokumentalne dotyczące pogromu: "Ukryte blizny: masakra Koreańczyków z brzegu rzeki Arakawy do Shitamachi w Tokio" (1983) i "Uchodźcy Koreańczycy: Wielkie Trzęsienie ziemi w Kantō i Camp Narashino "(1986). Składają się głównie z wywiadów z ofiarami, świadkami i sprawcami.

Od czasu trzęsienia ziemi Japończycy przykładają większą wagę do uzyskania i dostarczania dokładnych informacji. W nowoczesnej Japonii w przypadku dużego trzęsienia literatura przygotowująca prawie zawsze mówi obywatelom by posiadali ze sobą radio przenośne i wykorzystywali je w celu słuchania wiarygodnych informacji.

Następstwa[edytuj]

Zniszczenia w mieście Jokohama

Po trzęsieniu ziemi niektórzy członkowie rządu rozważali możliwość przeniesienia stolicy w inne miejsce[27]. Omówiono nawet proponowane miejsca nowej stolicy.

Japońscy komentatorzy interpretowali katastrofę jako akt kary bożej, aby poprosić Japończyków o ich samocentryczny, niemoralny i ekstrawagancki styl życia. W dłuższej perspektywie reakcja na klęskę była silnym dowodem, że Japonia uzyskała niezrównaną możliwość odbudowy miasta i odbudowę japońskich wartości. Podczas rekonstrukcji miasta, narodu i Japonii trzęsienie ziemi sprzyjało katastrofie i odbudowie, która wzbudzała dyskusje na temat moralnej degeneracji i krajowej renowacji w międzywojennej Japonii[28].

Po trzęsieniu ziemi Gotō Shinpei zorganizował plan odbudowy Tokio z nowoczesnymi sieciami dróg, pociągów i usług publicznych. Parki w Tokio zostały wykorzystane jako miejsca schronisk, a budynki publiczne zostały zbudowane z surowszymi standardami niż prywatne, aby pomieścić uchodźców. Wybuch II wojny światowej i późniejsze zniszczenia bardzo ograniczyły zasoby.

Pamiątkowa rzeźba dla cudzoziemców, którzy zginęli podczas trzęsienia ziemi: Kobieta paląca kadzidła jest żoną ambasadora włoskiego w Japonii. Miejsce to Zōjō-ji w Parku Shiba.

Frank Lloyd Wright uzyskał uznanie za projekt Imperial Hotel w Tokio, aby wytrzymać trzęsienie ziemi, chociaż w rzeczywistości budynek został uszkodzony przez szok. Zniszczenie ambasady USA spowodowało, że ambasador Cyrus Woods przeniósł ambasadę do hotelu[29] struktura Wrighta wytrzymała przewidywane trzęsienie ziemi, a hotel był użytkowany aż do 1968 roku.

Niedokończony krążownik " Amagi" został przekształcony w statek powietrzny w Yokosuka zgodnie z konwencją o marynarce w Waszyngtonie Z 1922 r. Trzęsienie ziemi uszkodziło "Amagi", i doprowadziło do jego złomowania, a niedokończony pancernik Kaga został przetransformowany na pokład statku powietrznego.

Chmura ognia nad Kanto, jak widać z pewnej odległości.

W przeciwieństwie do Londynu, gdzie liczba zachorowań na tyfusu stale spadała od lat 70. XIX wieku, tempo zachorowań w Tokio pozostało wysokie, a więc w wyższych klasach rejonów północnych i zachodnich niż w gęsto zaludnionej dzielnicy wschodniej. 193/5000 Wyjaśnieniem jest spadek utylizacji odpadów, która stała się szczególnie poważna w północnych i zachodnich dzielnicach, gdy tradycyjne metody usuwania odpadów okazały się nieskuteczne z powodu urbanizacji.Trzęsienie ziemi w 1923 roku doprowadziło do rekordowej zachorowalności wskutek zaniechania przestrzegania zasad higieny po trzęsieniu ziemi, co skłaniało się do ustanowienia środków przeciw próchnicy i budowy infrastruktury miejskiej[30].

Upamiętnienie[edytuj]

1 Września 1960 roku został ustanowiony Dzień Zapobiegania katastrofom, aby upamiętnić trzęsienie ziemi i przypomnieć ludziom o znaczeniu przygotowania, ponieważ sierpień i wrzesień to szczyt sezonu tajfunów. Szkoły i organizacje publiczne i prywatne prowadzą szkolenia z klęskami żywiołowymi. Tokio znajduje się w pobliżu strefy zagrożenia pod Półwyspem Izu, co średnio powoduje trzęsienie ziemi co najmniej raz na 70 lat, znajduje się również niedaleko zatoki Sagami, duża strefa subdukcji, która ma potencjał do dużych trzęsień ziemi. Każdego roku w tym dniu szkoły w całej Japonii poświęcają chwilę ciszy dokładnie w momencie trzęsienia ziemi by uczcić pamięć o zabitych i zaginionych ludziach.

Niektóre dyskretne pomniki znajdują się w Parku Yokoamicho w Sumida Ward, w miejscu otwartej przestrzeni, w której około ośmiuset osób zostało zabitych przez pojedyncze pożary. W parku znajduje się pawilon / muzeum w stylu buddyjskim, dzwon pamiątkowy ofiarowany przez tajwańskich buddystów, pomnik ofiar metropolii tokijskiej w czasie II wojny światowej, oraz pomnik Koreańskich ofiar zabójstw wigilii.

Przypisy

 1. Masayuki Takemura, Takafumi Moroi: Mortality Estimation by Causes of Death Due to the 1923 Kanto Earthquake. 2004. [dostęp 27 września 2015].
 2. Hiroo Kanamori: The energy release in great earthquakes. J. Geophys. Res. 82, 2981–2987., 1977. [dostęp 27 września 2015].
 3. Yuichi Namegaya, Kenji Satake, Masanobu Shishikura: Fault models of the 1703 Genroku and 1923 Taisho Kanto earthquakes inferred from coastal movements in the southern Kanto erea. 2011. [dostęp 27 września 2015].
 4. 首都直下地震モデル検討会. 首都直下のM7クラスの地震及び相模トラフ沿いのM8クラスの地震等の震源断層モデルと震度分布・津波高等に関する報告書
 5. Charles James: The 1923 Tokyo Earthquake and Fire. University of California, Berkeley. [dostęp 21 grudnia 2011].
 6. USGS. Earthquake.usgs.gov. [dostęp 2013-02-18].
 7. W.H. Bakun. Magnitude and location of historical earthquakes in Japan and implications for the 1855 Ansei Edo earthquake. . 110, 2005. DOI: 10.1029/2004JB003329. Bibcode2005JGRB..11002304B. 
 8. Earthquake Pictorial Edition – Part Two, strona 35, The Osaka Mainichi, 1923 (Which can be seen here [1].)
 9. The 1923 Tokyo Earthquake. 9 listopada 2001. [dostęp 2007-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 10. Thomas A. Stanley, R.T.A. Irving: The 1923 Kanto Earthquake. 2001-09-05. [dostęp 2007-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-04)].
 11. Charles D. James: The 1923 Tokyo Earthquake and Fire. 2002-10-08. [dostęp 2007-02-22].
 12. http://www.greatkantoearthquake.com/earthquake.html#conflagration
 13. http://library.brown.edu/cds/kanto/ksmith.html
 14. https://www.theatlantic.com/photo/2011/03/1923-kanto-earthquake-echoes-from-japans-past/100025/
 15. Scawthorn, Eidinger, Schiff: Fire Following Earthquake. 2005. ISBN 978-0-7844-0739-4.
 16. "Jokohama is Practically Destroyed". The New York Times, września 3, 1923.
 17. "All Ships Aiding Relief". The New York Times, 9 września, 1923; WNET/PBS, Savage Earth: The Restless Planet video/broadcast television program
 18. a b c Kokushi Daijiten: 朝鮮人虐殺事件. 2012. [dostęp 2012-08-11].
 19. Chuushichi Tsuzuki: The Pursuit of Power in Modern Japan, 1825–1995. 2000, s. 216.
 20. 姜徳相『新版 関東大震災・虐殺の記憶』 青丘文化社.
 21. Hammer 2006 ↓, s. 167–168.
 22. 日本1923年关东大地震 在日朝鲜人和华工为何地震后惨遭屠杀. 青年参考, 2008-05-27. [dostęp 2008-06-25].
 23. 日本暴徒残害温州人的历史记录 ——写在"东瀛血案"八十周年. Wenzhou Daily, 2003-09-06. [dostęp 2014-06-08].
 24. a b c Kokushi Daijiten: [web.archive.orghttp://rekishi.jkn21.com/ 亀戸事件]. Tokio: 2012. [dostęp 2012-08-11]. (jap.)
 25. Choongkong Oh (Director), 払い下げられた朝鮮人-関東大震災と習志野収容所, 1986.
 26. Mikiso Hane, Reflections on the Way to the Gallows: Rebel Women in Prewar Japan, University of California Press, Berkeley, 1988, p.176 (Hane references the memoirs of Japanese socialist Tanno Setsu)
 27. Yoichi Funabashi: Rebuilding Japan. Time, 2011-07-04. [dostęp 2017-07-18].
 28. J. Charles Schencking, "The Great Kanto Earthquake and the Culture of Catastrophe and Reconstruction in 1920s Japan", Journal of Japanese Studies (2008) 34:2 pp 295–331. online in project MUSE
 29. Hammer 2006 ↓, s. 176.
 30. Takeshi Nagashima, "Sewage Disposal and Typhoid Fever: the Case of Tokyo 1912–1940". Annales De Démographie Historique (2004) 2:1 pp 105–117.

Bibliografia[edytuj]

 • Janet Borland. Capitalising on catastrophe: reinvigorating the Japanese state with moral values through education following the 1923 Great Kantō Earthquake. , s. 875–907, październik 2006. Cambridge Journals. DOI: 10.1017/S0026749X06002010. JSTOR 3876637. 
 • Janet Borland. Stories of ideal Japanese subjects from the great Kantō earthquake of 1923. , s. 21–34, Maj 2005. Taylor and Francis. DOI: 10.1080/10371390500067645. 
 • Gregory Clancey: Earthquake nation: the cultural politics of Japanese Seismicity. University of California Press, 2006. ISBN 9780520246072.
 • Joshua Hammer: Jokohama burning: the deadly 1923 earthquake and fire that helped forge the path to World War II. Simon & Schuster, 2006. ISBN 9780743264655.
 • Jacob Helibrun. Aftershocks. „The New York Times”, September 17, 2006. 
 • Eun-gyong Lee. The Great Kantō Earthquake and "life-rationalization" by modern Japanese women. , s. 2–18, styczeń 2015. DOI: 10.1080/12259276.2015.1029230. 
 • The 1923 Kantō earthquake reevaluated using a newly augmented geodetic data set. , listopad 2006. DOI: 10.1029/2005JB003628. Bibcode2006JGRB..11111306N. 
 • Charles Scawthorn, John M. Eidinger, Anshel J. Schiff: Fire following earthquake. Reston, Virginia: American Society of Civil Engineers, 2006. ISBN 9780784407394.
 • J. Charles Schencking. The Great Kantō Earthquake and the culture of catastrophe and reconstruction in 1920s Japan. , s. 295–331, 2008. DOI: 10.1353/jjs.0.0021. 

Linki zewnętrzne[edytuj]