Okocim (piwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archiwalne etykiety browaru

Okocim – polska marka piwa należąca do duńskiego koncernu piwowarskiego Carlsberg A/S. Większość produktów tej marki jest wytwarzana w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1845 r. przybył do Okocimia Jan Ewangelista Goetz (1815–1893). Wywodził się on z bawarskiego rodu browarników. Pierwsze piwo w browarze należącym do spółki Neumann-Goetz uwarzono wiosną 1846 roku. Receptura oparta była o metodę bawarską, zgodnie z najnowszymi trendami i osiągnięciami sztuki browarniczej. Gdy zmarł jego wspólnik, Jan Ewangelista Goetz samodzielnie kontynuował przedsięwzięcie. Ówczesna receptura opierała się na była na trzech składnikach: wodzie, słodzie jęczmiennym i chmielu.

Spadkobiercą J. E. Goetza został jego syn Jan Albin Goetz, który w roku 1911 przyjął polskie nazwisko Okocimski i od tego czasu znany był jako baron Jan Goetz-Okocimski (1864–1935) z dewizą herbową „Pracą i Prawdą”. Jego życie to rozwój browaru i czas świetności Okocimia. Browar należał wtedy do dużych zakładów przemysłowych, zatrudniał ponad 500 osób. Na terenie browaru i osady fabrycznej działały m.in. kasa zapomogowo-pożyczkowa, teatr, orkiestra dęta, straż pożarna, oraz kręgielnia. Poza klasycznym lagerem, warzono Marcowe i Bocka (koźlaka).

Pierwsza wojna światowa zahamowała rozwój firmy. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Goetz zaczął przywracać przedwojenną pozycję przedsiębiorstwa na rynku. W browarze warzono wtedy pięć gatunków piwa, starając się odzyskać rynek: Leżak, Marcowe, Exportowe, Porter i Świętojańskie.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Okocimski Browar zaczął ekspansję na rynek Stanów Zjednoczonych. Po wojnie na podstawie dekretu PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego) o reformie rolnej z 1944 r., browar został przejęty przez państwo, a starania rodziny Goetzów o odzyskanie majątku okazały się bezskuteczne.

W 1996 roku strategicznym akcjonariuszem Browaru Okocim został Carlsberg Breweries A/S. Po przejęciu dokonano szeregu ważnych inwestycji. Obecnie Browar Okocim to nie tylko największy browar Grupy Carlsberg w Polsce, lecz również jeden z największych browarów Grupy Carlsberg Breweries A/S w Europie.

Odmiany piwa Okocim[edytuj | edytuj kod]

Jasne Okocimskie

Produkowane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Okocim (rynek polski) Gatunek Alkohol Ekstrakt Uwagi
Jasne Okocimskie lager 5,2% vol. 11,3% Tradycyjna receptura od 1845 roku, warzone z 3 składników
Mocne Dubeltowe mocny lager 6,5% vol. 13.5% Nagroda Golden Beer Poland 2013
Klasyczna Pszenica pszeniczne 5,0% vol. 12% Naturalnie mętne, wyjątkowa kompozycja słodu pszenicznego i jęczmiennego
Mistrzowski Porter lager 9.6% vol.[1] 22% Mocno dojrzałe, długo leżakowane, nagroda European Beer Star 2015
Polskie Ale ale 5,1% vol. 12% Piwo jasne górnej fermentacji
Okocim Radler radler 2,0% vol. Orzeźwiające połączenie jasnego piwa z lemoniadą
Okocim Premium Pils lager 5,6% vol. 12%
Okocim Premium Mocne lager 7,1% vol. 15,1%
Okocim Porter porter bałtycki 8,3% vol. 22%
Okocim (na eksport) Gatunek Alkohol Ekstrakt
Okocim O.K. Beer lager 5,6% vol. 12%
Okocim Beer lager
Okocim Malt Liquor lager 7,1% vol. 15,1%
Okocim Porter porter bałtycki 8,3% vol. 22%

Produkowane poza Polską

Okocim (zagraniczne) Gatunek Alkohol Ekstrakt Uwagi
Okocim Palone lager 7% obj. produkowane w Indiach przez Carlsberg India Pvt. Ltd.
Okocim Pszeniczne pszeniczne 5% obj. 11,8 °Blg Produkowane na rynek polski przez litewski browar UAB "Švyturys – Utenos alus", należące do grupy piwowarskiej Baltic Beverages Holding (Carlsberg)


Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]