Okręt (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okręt
Das Boot
Ilustracja
Wnętrze filmowego U–96
Gatunek

dramat wojenny

Data premiery

17 września 1981
31 grudnia 1990 (Polska)

Kraj produkcji

RFN

Język

niemiecki, angielski

Czas trwania

149 min
209 min (wersja reżyserska)
293 min (wersja „uncut”)

Reżyseria

Wolfgang Petersen

Scenariusz

Wolfgang Petersen

Główne role

Jürgen Prochnow
Herbert Grönemeyer
Klaus Wennemann

Muzyka

Klaus Doldinger

Zdjęcia

Jost Vacano

Scenografia

Rolf Zehetbauer

Montaż

Hannes Nikel

Produkcja

Günter Rohrbach

Dystrybucja

Neue Constantin Film
Columbia Pictures

Budżet

32 mln DM (12 mln USD)

Okręt (niem. Das Boot) – niemiecki film wojenny z 1981 roku w reżyserii Wolfganga Petersena, będący ekranizacją powieści Okręt Lothara-Günthera Buchheima.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Okręt to dramat wojenny przedstawiający losy załogi jednego z niemieckich U-Bootów w okresie kilku tygodni II wojny światowej w 1941 roku. Załoga okrętu (U-96) dowodzonego przez „Starego” (Der Alte) otrzymuje rutynowe zadanie patrolowania wód Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie znajduje się również korespondent wojenny porucznik Werner, mający opisywać działanie dzielnych marynarzy III Rzeszy.

Załoga okrętu, mimo że wykazuje się heroizmem w czasie zagrożenia, wobec sytuacji zatopienia okrętu jest przedstawiona jako odizolowana od ówczesnej totalitarnej ideologii grupa żołnierzy, słuchająca angielskich piosenek i naigrawająca się z przemówień liderów niemieckiego państwa. Kapitan zezwala na tego typu zachowanie i sam jest jego zwolennikiem. Na początku filmu zezwala on na przykład swoim podwładnym na pijaństwo. Można to jednak wytłumaczyć tym, że jest to ostatnia okazja marynarzy do tego typu zachowań nim wypłyną na wielotygodniowy rejs. Mimo że jest to już trzeci rok wojny, narzeka na brak doświadczonych marynarzy, spoglądając z rezerwą na młodych, którzy zachłyśnięci są ideologią hitlerowską.

W trwającym 149 minut filmie (w wersji reżyserskiej 209 min, wersja „uncut” 293 min) przedstawiona jest walka załogi z nudą i monotonią panującą na okręcie w czasie bezczynności i patrolowania, jak również entuzjazm podczas atakowania wrogich konwojów. Fabuła filmu nabiera dramaturgii, gdy kapitan otrzymuje zadanie przedostania się do portu La Spezia we Włoszech przez Cieśninę Gibraltarską patrolowaną przez alianckie okręty. Pobiera zaopatrzenie w hiszpańskim porcie Vigo z internowanej niemieckiej jednostki handlowej. Tytułowy okręt U-96, w czasie próby przejścia cieśniny zostaje jednak bardzo ciężko uszkodzony i prawie zatopiony. Po wielogodzinnych wysiłkach załogi udaje mu się jednak wynurzyć na powierzchnię i dopłynąć do bazy U-bootów w La Rochelle we Francji. Film kończy scena nalotu na port, w którym cumuje U-96. Okręt tonie trafiony bombami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]