Oleica fioletowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oleica fioletowa
Meloe violaceus[1]
Marsham, 1802
Ilustracja
Samiec oleicy fioletowej
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina oleicowate
Rodzaj Meloe
Gatunek oleica fioletowa

Oleica fioletowa, oleica fiołkowa[2] (Meloe violaceus) – owad z rzędu chrząszczy (Coleoptera), z rodziny oleicowatych (Meloidae). Występuje w Europie, Północnej Afryce i umiarkowanej strefie Azji. Gatunek rzadki[3].

Osiąga długość 10-32 mm[4]. Podobnie jak u innych oleicowatych samice oleicy fioletowej posiadają nieproporcjonalnie duży odwłok. Skrzydła są zredukowane, ciało o barwie niebiesko-fioletowej dość miękkie. Oleica jest powolna w ruchach, a jej ochroną jest trująca, oleista ciecz wylewana w momencie zagrożenia.

Jedna samica składa do 10 000 jaj. Składanie tak dużej ilości jaj jest wymuszone skomplikowanym cyklem rozwojowym tego owada. Ze złożonych w ziemi jaj wykluwają się larwy, które wspinają się na kwitnące rośliny zielne. Tam żywią się pyłkiem i czekają na żywicieli – głównie dzikie pszczoły. Przyczepiają się do odnóży pszczół i w ten sposób trafiają do ich gniazda. W gnieździe larwy zjadają pszczele jaja i zajmują ich miejsce jedząc dalej nektar i pyłek przynoszony przez pszczoły[3]. Po kilku wylinkach larwy przekształcają się w nibypoczwarki, a następnie poczwarki i ostatecznie w postać dorosłą (hipermetamorfoza). Tak skomplikowany cykl rozwojowy powoduje, że tylko z nielicznych jaj powstają osobniki dorosłe, które z kolei odżywiają się zielonymi częściami roślin[4]. Imago występują od kwietnia do czerwca, preferują obszary trawiaste, skraje suchszych lasów i zarośli[3].

Samica oleicy fioletowej
Oleica


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Meloe violaceus (ang.). [w:] Fauna Europaea. [dostęp 2012-01-23].
  2. Owady: 129 rysunków kolorowych. Wydawnictwo M. Arcta, 1925, s. 8, seria: Atlasiki kieszonkowe.
  3. a b c Heiko Bellmann: Atlas owadów. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2010, s. 110-111. ISBN 978-83-7243-794-5.
  4. a b Świat zwierząt. Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 138-139. ISBN 83-7073-036-1.