Przejdź do zawartości

Oleicowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oleicowate
Meloidae
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
oleica fioletowa (Meloe violaceus)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

oleicowate

Oleicowate, majkowate (Meloidae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Majkowate zwykle mają jaskrawo ubarwione pokrywy, a przedplecze jest wyraźnie węższe od głowy i pokryw. Samice składają jajka w ziemi. Po wykluciu larwy dostają się na kwitnące kwiaty np. ziarnopłonu wiosennego, zawilca gajowego, pięciornika wiosennego czy podbiału pospolitego. Tam przyczepiają się do odnóży pszczół, najczęściej pszczół samotnic z rodziny lepiarkowatych, pszczolinkowych lub porobnicowatych budujących gniazda w ziemi i dalszy rozwój odbywają pasożytując w ich gniazdach. Czasami trafiają także do ula pszczoły miodnej.

Dorosłe owady w razie zagrożenia wydzielają ze stawów nóg tam, gdzie uda łączą się z golenią żółty oleisty płyn, który zawiera silną truciznę - kantarydynę wykorzystywaną dawniej w medycynie ludowej. Spośród ok. 2000 znanych gatunków większość żyje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce występuje 18 gatunków[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Cysteodemus armatus
  • Podrodzina Nemognathinae

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fauna Polski. Charakterystyka i wykaz gatunków. Tom I - Annelida; Arthropoda pro parte; Insecta pro parte (Coleoptera, Hemiptera, Hymenoptera, Lepidoptera). Pod redakcją: Wiesława Bogdanowicza, Elżbiety Chudzickiej, Irminy Pilipiuk i Ewy Skibińskiej. Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa, 2004. ISBN 83-88147-04-8

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]