Olivier Gruner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olivier Gruner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1960 r.
Paryż, Francja

Olivier Gruner (ur. 2 sierpnia 1960 roku w Paryżu) – francuski aktor kina karate, model, choreograf i producent filmowy.

Życiorys[edytuj]

Jest jednym z trzech synów chirurga. Kiedy miał jedenaście lat zafascynował się produkcjami filmowymi z udziałem Bruce'a Lee. Trenował sztuki i sporty walki: karate shōtōkan, a następnie boks i kick-boxing. Mając osiemnaście wstąpił na czteroletnią służbę do jednostki komandosów Marynarki Wojennej (Commandos de Marine).

W 1981 roku rozpoczął profesjonalne uprawianie kick-boxingu. Dorabiał jako ochroniarz, ratownik, trener narciarstwa i operator wyciągu narciarskiego. W 1984 roku stoczył dziesięć walk. Po trzech latach treningu, w 1985 roku został mistrzem Francji w kick-boxingu, a po następnych dwóch latach, w 1987 roku zdobył tytuł mistrza świata w kickboxingu. Po zakończonej karierze sportowej, został modelem i pracował w telewizji.

Pracując w 1987 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes nawiązał kontakty z filmowcami z Hollywood. Wyjechał do Los Angeles. Debiutował na ekranie rolą francuskiego komandosa, pięciokrotnego mistrz świata w karate, który pragnie wykorzystać stypendium Komitetu Olimpijskiego i uzupełnić swoje wykształcenie w Stanach Zjednoczonych w dramacie sensacyjnym Miasto Aniołów (Angel Town, 1990). Następnie zagrał w thrillerze sci-fi Nemesis (1992) z Cary-Hiroyuki Tagawą, westernie Na śmierć i życie (Savate, 1997) z Ianem Zieringiem, Jamesem Brolinem i Markiem Singerem, dramacie sensacyjnym sci-fi Mars (1998) ze Scottem Valentine, filmie akcji T.N.T. (1998) z Erikiem Robertsem, filmie familijnym fantasy Skrzat i kucyk Pony (The White Pony, 1999) z Warwickiem Davisem i dramacie sensacyjnym Spięcie 2 (The Circuit 2: The Final Punch, 2002) z Lorenzo Lamasem

W 2007 roku przyjechał do Polski, by zagrać postać i zrobić choreografię scen walki w filmie akcji Jarosława Żamojdy Skorumpowani (2008). Nawiązał wówczas romans z Agnieszką Frykowską[1].

Wybrana filmografia[edytuj]

obsada aktorska[edytuj]

producent filmowy[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy