Eric Roberts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eric Roberts
Eric Roberts
Imię i nazwisko Eric Anthony Roberts
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1956
Stany Zjednoczone Biloxi w stanie Missisipi, USA
Lata aktywności 1978 − nadal

Eric Anthony Roberts (ur. 18 kwietnia 1956 roku w Biloxi w stanie Missisipi) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest najstarszym dzieckiem i jedynym synem Waltera Robertsa i Betty Lou Motes, wykładowców amatorskiej sztuki teatralnej w Actors and Writers Workshop w Atlancie. Ma dwie młodsze siostry rodzone – Lisę (ur. 1965) i Julię (ur. 1967) − i jedną siostrę przyrodnią, Nancy Motes (ur. 1976), z drugiego małżeństwa jego matki. Dorastał w Atlancie w stanie Georgia. Miał zaledwie cztery lata, gdy wystąpił jako niemy klaun. W 1972 roku jego rodzice rozwiedli się. W wieku siedmiu lat pojawił się w lokalnej telewizji, a rok później występował na scenie teatrów objazdowych. Od szesnastego roku życia był wychowywany tylko pod opieką ojca. Po ukończeniu szkoły średniej Grady High School w Atlancie, w latach 1973-'74 studiował w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie i w latach 1974-'75 w Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. W 1976 roku zadebiutował w profesjonalnym nowojorskim teatrze Public Theatre w przedstawieniu Rebeliantka (Rebel Women), a następnie trafił na mały ekran w operze mydlanej NBC Inny świat (Another World, 1977) w roli Teda Bancrofta.

W 1977 roku, po śmierci swojego chorującego na raka ojca, uzależnił się od narkotyków, kokainy, alkoholu i kobiet. Natychmiast po debiutanckiej kinowej roli zbuntowanego przeciw zwyczajom wnuka cygańskiego króla w dramacie Król Cyganów (King of the Gypsies, 1978) został doceniony przez krytyków, otrzymując nominację do Złotego Globu. Zwrócił na siebie uwagę w roli marynarza zadurzonego w dużo starszej od siebie operatorce telefonicznej (Sissy Spacek) w dramacie Przybłęda (Raggedy Man, 1981) oraz jako dziennikarz cierpiący na depresję spowodowaną przez swojego wydawcę w telewizyjnej adaptacji powieści Nathanaela Westa Miss samotnych serc (Miss Lonelyhearts, 1981). W czerwcu 1981 roku przeżył poważny wypadek samochodowy, znalazł się w stanie trzydniowej śpiączki, w wypadku doznał licznych złamań, paraliżu, obrażeń twarzy i poważnego urazu mózgu. Po dwóch latach powrócił triumfalnie na ekran w nominowanej do nagrody Złotego Globu i uhonorowanej nagrodą krytyków w Bostonie kreacji zaślepionego własną ambicją agresywnego menadżera, przyjaciela i męża fotomodelki w dramacie biograficznym Boba Fosse Star 80 (1983). Drugoplanowa rola więźnia uciekającego z zakładu karnego na Alasce w dramacie sensacyjno-przygodowym Andrieja Konczałowskiego Uciekający pociąg (Runaway Train, 1985) przyniosła mu nominację do nagrody Oscara i Złotego Globu.

W 1987 roku odniósł sukces sceniczny i otrzymał nagrodę Theatre World Award za broadwayowską rolę szalonego i nieobliczalnego outsidera Pale'a w przedstawieniu Lanforda Wilsona Spal to (Burn This), jednak ponownie uzależnił się od kokainy, marihuany, stosował przemoc w domu i zaczął się jąkać. Przyjmował bezkrytycznie wszystkie role, często w filmach klasy "B" lub produkcjach mało wyszukanych. Jego życie osobiste uległo przemianie po narodzinach córki Emmy i wsparciu miłością żony Elizy.

Zdobył uznanie także wśród telewidzów. W serialu CBS Falcone (2000) zagrał gangstera. Za drugoplanową postać Willa Butlera w sitcomie ABC Mniej niż doskonały (Less Than Perfect, 2002-2005) odebrał nagrodę Złotej Satelity.

Wystąpił w teledyskach do piosenek: "Mr. Brightside" (2004) zespołu The Killers, "We Belong Together" (2005) i "It's Like That" (2005) Mariah Carey, "Smack That" (2006) Akona i Eminema oraz "Hey You" (2007) grupy gODHEAD oraz Rihanna "Bitch better have my money" (2015) .

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Spotykał się ze starszą o dziewiętnaście lat aktorką Sandy Dennis (1980-'85), Daną Wheeler-Nicholson (1985) i Kelly Cunningham (1991), z którą ma córkę Emmę (ur. 10 lutego 1991). W 1992 roku poślubił Elizę Garrett. Jest ojczymem piosenkarza i autora tekstów Keatona Simonsa.

Filmografía[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]