Olivier Pla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olivier Pla
Ilustracja
Olivier Pla podczas parady kierowców podczas 24h Le Mans w 2011 roku
Państwo  Francja
Data i miejsce urodzenia 22 października 1981
Tuluza
Sukcesy

2002: Masters of Formula 3 (drugie miejsce)
2002: Formuła 3 Korea Super Prix (zwycięzca)
2009: Le Mans Series (mistrz w klasie LMP2)
2012: European Le Mans Series (wicemistrz w klasie LMP2)

Strona internetowa

Olivier Pla (ur. 22 października 1981 roku w Tuluzie) – francuski kierowca wyścigowy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Formuła Renault[edytuj | edytuj kod]

Olivier karierę w wyścigach samochodów jednomiejscowych, rozpoczął w roku 2000, od startów we Francuskiej Formule Renault Campus. Zdobyte punkty pozwoliły Francuzowi zająć w klasyfikacji 3. miejsce.

Formuła 3[edytuj | edytuj kod]

W roku 2002 awansował do Francuskiej Formuły 3. Stanąwszy raz na podium, zmagania zakończył na 8. pozycji. W kolejnym sezonie (reprezentując francuską stajnię ASM) dziewięciokrotnie mieścił się w pierwszej trójce, z czego dwa razy na najwyższym stopniu. Ostatecznie rywalizację ukończył na 3. lokacie.

Poza tym wystartował również w kilku prestiżowych wyścigach. Najlepiej spisał się w Korea Grand Prix oraz Masters of Formula 3, w których odpowiednio zwyciężył i zajął 2. miejsce. W Pucharze Formuły 3 dojechał na 7. pozycji, natomiast zmagań w Grand Prix Makau nie ukończył.

W sezonie 2003 ponownie współpracował z francuską stajnią, tym razem jednak w Formule 3 Euroseries (zastąpiła ona francuski cykl F3). W ciągu dwudziestu wyścigów, ośmiokrotnie meldował się na podium oraz trzykrotnie startował z pole position. Zyskane punkty sklasyfikowały go na 3. lokacie.

World Series by Nissan[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku przeszedł do serii World Series by Nissan. W pierwszych dwóch rundach startował w barwach ekipy RC Motorsport. W pozostałych wyścigach ścigał się dla Carlina. W ciągu osiemnastu wyścigów, dwukrotnie stanął na podium, z czego raz zwyciężył (w pierwszym wyścigu, w Portugalii). Ostatecznie został sklasyfikowany na 9. miejscu.

Seria GP2[edytuj | edytuj kod]

W roku 2005 Francuz podpisał kontrakt z brytyjską stajnią David Price Racing, na starty w nowo powstałej serii GP2. Biorąc udział w dwudziestu trzech wyścigach, sześciokrotnie znalazł się na punktowanych lokatach. Najlepiej zaprezentował się w eliminacjach, na torze Silverstone i Hockenheimring, w których po zajęciu ósmej lokaty, wykorzystał start z pierwszego miejsca, dwukrotnie odnosząc zwycięstwo w niedzielnym sprincie. Zdobyte punkty pozwoliły Olivierowi na zajęcie 13. pozycji, w końcowej klasyfikacji.

W kolejnym sezonie ponownie reprezentował brytyjski zespół. Wystąpiwszy w pierwszych dziewięciu wyścigach, Olivier nie zdołał jednak sięgnąć po punkty, dojeżdżając tylko w czterech do mety (najlepiej spisał się w pierwszym wyścigu, w San Marino, gdzie zajął dziesiątą lokatę). Podczas rundy rozegranej, na monakijskim torze Monte Carlo, odniósł kontuzję, która wykluczyła go ze startów w Wielkiej Brytanii (zastąpił go wówczas Brytyjczyk Mike Conway). Do rywalizacji powrócił, podczas kolejnej rundy, na obiekcie Magny-Cours. W pierwszym wyścigu zmagania zakończył na szesnastym, natomiast w drugim dojechał na najwyższej w sezonie dziewiątej pozycji. W wyniku problemów z dalszym sponsoringiem przez firmę Direxiv (był to też tytułowy sponsor DPR), Pla stracił posadę na rzecz Rosjanina Witalija Pietrowa.

W 2007 roku po raz ostatni pojawił się w serialu GP2. Wziął wówczas udział w jednej rundzie, na włoskim torze Monza (zastąpił w niej Duńczyka Christiana Bakkeruda). Sobotnich zmagań nie ukończył, natomiast w drugim wyścigu dojechał na trzynastym miejscu.

Porsche Carrera Cup Germany[edytuj | edytuj kod]

W roku 2007 Francuz wziął udział w dziewięciu wyścigach niemieckich mistrzostw Porsche Carrera. Reprezentując zespół MRS-Team, największym sukcesem Oliviera, było sięgnięcie po jedno pole position. Uzyskane punkty pozwoliły Pla zająć w generalnej klasyfikacji 15. miejsce.

Le Mans[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2008 Olivier rozpoczął starty w wyścigach długodystansowych, z cyklu Le Mans.

Startując w zespole Quifel ASM Team, w pierwszym roku startów w Le Mans Series (w klasie LMP2), zmagania zakończył na 8. miejscu (raz stanął na podium). W drugim podejściu po raz pierwszy w karierze sięgnął po tytuł mistrzowski. W ciągu pięciu wyścigów, trzykrotnie meldował się na podium, z czego dwukrotnie na najwyższym stopniu. W kolejnym sezonie nie zdołał obronić tytułu, zajmując ostatecznie 6. lokatę (zwyciężył w jednym wyścigu).

W roku 2008 Francuz wziął udział również w jednej rundzie amerykańskiego cyklu. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 14. miejscu, w ogólnej punktacji.

Od sezonu 2008 Pla startuje również w 24-godzinnym wyścigu Le Mans (również w klasie LMP2). W pierwszym podejściu rywalizację zakończył na 4. pozycji. W drugim z kolei jego załodze nie udało się dojechać do mety. W 2010 roku po raz drugi ukończył wyścig, kończąc go na 7. lokacie.

Wyniki w GP2[edytuj | edytuj kod]

Rok Zespół Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
2005 David Price Racing San Marino
SMR
San Marino
SMR
Hiszpania
ESP
Hiszpania
ESP
Monako
MON
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Francja
FRA
Francja
FRA
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Węgry
HUN
Węgry
HUN
Turcja
TUR
Turcja
TUR
Włochy
ITA
Włochy
ITA
Belgia
BEL
Belgia
BEL
Bahrajn
BHR
Bahrajn
BHR
20 13
9 5 NU NU 9 NU 8 NU 9 8 1 8 1 7 NU 9 17 NU NU 11 10 NU NW
2006 DPR Direxiv Hiszpania
VAL
Hiszpania
VAL
San Marino
SMR
San Marino
SMR
Niemcy
NÜR
Niemcy
NÜR
Hiszpania
ESP
Hiszpania
ESP
Monako
MON
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Francja
FRA
Francja
FRA
Niemcy
HOC
Niemcy
HOC
Węgry
HUN
Węgry
HUN
Turcja
TUR
Turcja
TUR
Włochy
ITA
Włochy
ITA
0 27
10 15 NU NU 15 NU DK 20 NU - - 16 9 - - - - - - - -
2007 David Price Racing Bahrajn
BHR
Bahrajn
BHR
Hiszpania
ESP
Hiszpania
ESP
Monako
MON
Francja
FRA
Francja
FRA
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Niemcy
DEU
Niemcy
DEU
Węgry
HUN
Węgry
HUN
Turcja
TUR
Turcja
TUR
Włochy
ITA
Włochy
ITA
Belgia
BEL
Belgia
BEL
Hiszpania
VAL
Hiszpania
VAL
0 35
- - - - - - - - - - - - - - - NU 13 - - - -

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]