Oni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci mitologicznych. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Oni
Rysunek z postaciami oni

Oni (jap. ?) – złe duchy, demony, diabły występujące w religii shintō i japońskim folklorze, utożsamiane z chorobami, klęskami i nieszczęściem. Stanowią jeden z odłamów yōkai – nadprzyrodzonych istot.

Są z pozoru podobne do ludzi, lecz mają troje oczu, szerokie usta, rogi oraz szpony na dłoniach i stopach. Potrafią fruwać i spadają z nieba, aby porwać duszę złego człowieka, który właśnie umiera. Mogą mieć różny charakter: bywają łagodne, złośliwe lub gwałtowne. Zwykle przedstawiane jako półnagie postacie o dzikim wyglądzie, odziane w skóry.

W celu odczynienia złych duchów co roku odprawia się ceremonię Oni-yarahi w formie przedstawienia.

Kultura[edytuj]

Istnieje życzenie związane z obchodami księżycowego Nowego Roku, mianowicie 鬼はそと!福は内!(Oni wa soto! Fuku wa uchi!), co tłumaczy się jako: Wynocha diabły! Szczęście przyjdź!. Zwyczajowo towarzyszy mu jednoczesne rozrzucanie ziarenek soi.

Kultura popularna[edytuj]

Podobnie jak w przypadku innych terminów mitologii japońskiej, po nazwę oni sięgają twórcy popkultury anime i świata gier komputerowych i wideo:

  • W grze Mortal Kombat gracz ma okazję walczyć z oni w jednym ze światów;
  • Przygodowa gra akcji wyprodukowana przez firmę Bungie Software nosi tytuł „Oni”, premiera odbyła się w styczniu 2001 r.;
  • Postaci Hao Asakury oraz Anny Kyohyamy z mangi i anime Król szamanów były nękane przez oni;
  • W niektórych grach z serii "Touhou" (np. w "Immaterial and Missing Power" jako boss końcowy) pojawia się oni Suika Ibuki. Jest tam jednak przedstawiana jako wiecznie pijana dziewczyna o prawie całkowicie ludzkim wyglądzie. Jedynymi z cech oni są w niej rogi oraz niezwykła siła. W tej samej serii (w grze Subterranean Animism) pojawia się też inna oni, Yuugi Hoshiguma;
  • W serialu Kamen Rider Hibiki główni bohaterowie (Riderzy) noszą nazwę Oni;
  • W mandze i anime "InuYasha" główny bohater często walczy z oni i innymi yōkai.
  • Oni pojawiają się też w najnowszej odsłonie gry Tomb Raider.
  • Występują w 3 sezonie "Teen Wolf".
  • Oni są głównymi przeciwnikami Jackiego w czwartym sezonie "Przygody Jackie Chana".

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]