Oni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oni
Rysunek z postaciami oni

Oni (jap. ) – złe duchy, demony, diabły występujące w religii shintō i japońskim folklorze, utożsamiane z chorobami, klęskami i nieszczęściem. Stanowią jeden z rodzajów yōkai – nadprzyrodzonych istot.

Są z pozoru podobne do ludzi, lecz mają troje oczu, szerokie usta, rogi oraz szpony na dłoniach i stopach. Potrafią fruwać i spadają z nieba, aby porwać duszę złego człowieka, który właśnie umiera. Mogą mieć różny charakter: bywają łagodne, złośliwe lub gwałtowne. Zwykle przedstawiane jako półnagie postacie o dzikim wyglądzie, odziane w skóry.

W celu odczynienia złych duchów co roku odprawia się ceremonię oni-yarai (jap. 鬼遣 lub ) w formie przedstawienia.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Istnieje życzenie związane z obchodami księżycowego Nowego Roku, mianowicie 鬼はそと!福は内! (Oni wa soto! Fuku wa uchi!), co tłumaczy się jako: „Wynocha diabły! Szczęście przyjdź!”. Zwyczajowo towarzyszy mu jednoczesne rozrzucanie ziaren soi.

Kultura popularna[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku innych terminów mitologii japońskiej, po nazwę oni sięgają twórcy popkultury anime oraz gier komputerowych, np. w grze Guild Wars: Factions stylizowanej na kraje orientu jednymi z przeciwników są demony „Oni”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oni – Guild Wars Wiki (GWW) [online], wiki.guildwars.com [dostęp 2016-11-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]