Onuca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: ONUCA - misja pokojowa ONZ.
Onuca używana przez fińskie siły samoobrony do 1990
Radziecki żołnierz w okopie suszy onuce

Onucakwadratowy (ok. 40×40 cm) lub prostokątny (ok. 40×80 cm) kawałek tkaniny lnianej lub bawełnianej flaneli używany zamiast skarpet. Onuca prostokątna używana była do butów z wysoką cholewką.

Używana była w dawnej Polsce. Pod koniec czasów saskich w miejsce onuczek zaczęto używać skarpetek i mesztów tureckich. W ówczesnym wojsku zarówno oficerowie, jak i żołnierze, zwłaszcza podczas kampanii, używali onuczek w miejsce pończoch i skarpet, jako lepiej utrzymujących ciepło, nieulegających tak podarciu i łatwiejszych do prania[1].

Zwyczaj używania onuc najdłużej w Polsce przetrwał w wojsku – do lat 80., gdy skarpety były w powszechnym użyciu – oraz regionach wiejskich. Podobnie jak skarpety, była warstwą ubioru chroniącą stopy przed zimnem i otarciami oraz izolującą je od obuwia. Prawidłowo założona, spełniała dobrze swoją rolę, lecz nawet niewielkie fałdy powodowały dotkliwe otarcia stóp.

Współcześnie onuc używają niektóre armie państw byłego ZSRR. Z wyposażenia armii rosyjskiej onuce zostały wycofane oficjalnie w 2007 roku. Z powodu niskiej jakości wydawanych butów i skarpet, są one jednak używane do chwili obecnej.

Zalety:

  • po praniu szybko schnie,
  • można ją zrobić samodzielnie z tkaniny, którą aktualnie dysponujemy,
  • jest trwalsza od skarpet.

Wady:

  • jest trudniejsza w zakładaniu od skarpet,
  • jest większa niż skarpety (wymaga większego buta),
  • może spowodować otarcia,
  • nie można w nich chodzić bez obuwia.

Onuce stosowane są również w górnictwie[2], gdzie istnieje potrzeba długotrwałego noszenia butów gumowych i istnieje ryzyko otarć związanych z brakiem możliwości ich ściągnięcia, i zsunięciem skarpet.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zygmunt Gloger: Litera O (pol.). W: Encyklopedia Staropolska [on-line]. Biblioteka Literatury Polskiej w Internecie, Uniwersytet Gdański, 1900-1903. [dostęp 2011-11-14].
  2. Pranie odzieży roboczej górników (pol.). Odzież robocza BHP, 2011-08-01. [dostęp 2011-11-14].