Grzegorz Braun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grzegorz Braun
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 marca 1967
Toruń

Zawód

polityk, reżyser, scenarzysta

Współmałżonek

Aleksandra Gruziel-Braun

Lata aktywności

od 1990

Strona internetowa

Grzegorz Michał Braun (ur. 11 marca 1967 w Toruniu) – polski skrajnie prawicowy polityk, reżyser, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta. Kandydat na prezydenta RP w wyborach w 2015, poseł na Sejm IX i X kadencji, prezes Konfederacji Korony Polskiej, która wchodzi w skład Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Braun (z prawej) w rozmowie z Tomaszem Strzyżewskim (pośrodku) i Romualdem Lazarowiczem (z lewej, 2006)

W 1990 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim[1]. Podjął pracę na tej uczelni i do 2007 prowadził tam zajęcia z dziennikarstwa. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W latach 1990–1994 był publicystą i członkiem redakcji kwartalnika „Fronda[2]. Później zaś pracował m.in. dla Radia Wrocław. Jako reżyser filmowy ma w dorobku ponad 20 tytułów, wśród nich m.in. stworzony w 2005 film dokumentalny pt. Plusy dodatnie, plusy ujemne o kontaktach Lecha Wałęsy z Służbą Bezpieczeństwa. Jest także współtwórcą telewizyjnych cyklów Stół z powyłamywanymi nogami[3] oraz Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. Został publicystą m.in. w miesięczniku „Opcja na Prawo” oraz w dwumiesięczniku „Magna Polonia”.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Braun (siódmy z prawej) z uczestnikami konwencji wyborczej Konfederacji Wolność i Niepodległość w Kielcach (4 października 2019)
Grzegorz Braun (po prawej) rozmawiający z prawnikiem i vlogerem Tomaszem Tomaszczykiem vel Romanem Warszawskim (po lewej) podczas XI Konferencji Prawicy Wolnościowej w Warszawie (12 listopada 2022)

Od 1987 współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy[1]. W związku ze swoją działalnością opozycyjną był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa[4]. W 1988 i 1989 był uczestnikiem i jednym z organizatorów strajków studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim[1]. Działał też w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka[2].

W wyborach parlamentarnych w 2007 został ogłoszony jako kandydat Unii Polityki Realnej do Senatu[5], jednak nie zebrał wymaganej do startu liczby podpisów.

W wyborach prezydenckich w 2010 znalazł się w komitecie poparcia Jarosława Kaczyńskiego[6]. W wyborach samorządowych w tym samym roku bez powodzenia kandydował do rady miasta Wrocławia z listy komitetu Polski Wrocław[7].

24 stycznia 2015 ogłosił decyzję o kandydowaniu na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w wyborach w 2015[8]. W przeprowadzonych 10 maja wyborach zajął 8. miejsce spośród 11 kandydatów, zdobywając 124 132 głosy (0,83% głosów ważnych)[9]. Zapowiedział oddanie głosu w II turze na Andrzeja Dudę[10]. Na wybory parlamentarne w tym samym roku powołał KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”, który wystartował w części okręgów do Sejmu i wystawił jednego kandydata do Senatu. Sam Grzegorz Braun nie kandydował.

Po wyborach prezydenckich w 2015 wystąpił z inicjatywą o nazwie „Pobudka”, stawiając za cel realizację programu pracy organicznej na rzecz wolności, bezpieczeństwa, oraz emancypacji duchowej, intelektualnej i materialnej Polaków. Hasłem „Pobudki” jest „Kościół – Szkoła – Strzelnica – Mennica”[11]. Jest także członkiem rad nadzorczych fundacji Osuchowa i „Ojczyzna, Rodzina, Własność”[12][13].

25 stycznia 2019 ogłosił swój start w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska[14]. W głosowaniu 3 marca uzyskał 11,86% głosów, zajmując 2. miejsce spośród 3 kandydatów.

7 stycznia 2019 przystąpił wraz z Pobudką do powołanej na wybory do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku koalicji, która przyjęła potem nazwę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy[15][16]. Startował z jej listy w okręgu podkarpackim, zdobywając 33 072 głosy, jednak komitet nie przekroczył progu wyborczego[17].

W czerwcu 2019 roku zapowiedział powołanie własnej partii Konfederacja Korony Polskiej, która stała się członem zarejestrowanej w następnym miesiącu federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość[18][19] (KKP zarejestrowano w styczniu 2020). W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierał listę Konfederacji WiN w okręgu rzeszowskim, zdobywając 31 148 głosów i uzyskując mandat posła na Sejm RP IX kadencji[20]. Zasiadł w jednolitym kole poselskim tej formacji. Brał udział w zorganizowanych przez nią prawyborach mających wyłonić kandydata w wyborach prezydenckich w 2020, przegrywając w ostatecznej rozgrywce z Krzysztofem Bosakiem z Ruchu Narodowego[21].

W 2021 roku ogłosił swoją kandydaturę w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa[22]. W wyborach, które odbyły się 13 czerwca 2021 r., zajął czwarte miejsce, uzyskując 9,1% głosów[23][24].

W wyborach w 2023 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, zdobywając 26 895 głosów[25]. W Sejmie X kadencji, w okresie od listopada do grudnia 2023, zasiadał w Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Obrony Narodowej[26].

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Podczas uroczystości wręczenia posłom na Sejm IX kadencji zaświadczeń o wyborze

Grzegorz Braun twierdzi, iż popiera w całości tradycyjną naukę Kościoła katolickiego w sprawach moralnych. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji[27] oraz zapłodnienia in vitro, które określa mianem „niegodziwej procedury”[28]. Opowiada się za karą śmierci (dla „morderców, zdrajców stanu, szpiegów i dezerterów”)[29]. Jest monarchistą i krytykiem demokracji[30]. Popiera pomysł formalnej intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski[31]. Przy wielu okazjach opowiadał się za wolnością obyczajową obywatela i między innymi aktów homoseksualnych, jednak w marcu 2019 oficjalnie opowiedział się za ich karaniem[32]. Opowiadał się również przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zwanej potocznie „Piątka dla zwierząt”[33].

Współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich[34], dla której wygłaszał prelekcje ideowe podczas spotkań w Warszawie i Wrocławiu. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej, którą nazywa „eurokołchozem”[35]. Wypowiada się również jako teoretyk, jego zdaniem pożądanych, zmian ustrojowych w Polsce oraz ewolucji od demokracji do monarchii[36][37][38].

Mówi o sobie, że jest daleki od anarchizmu oraz że jest państwowcem, przy czym jest przeciwnikiem biurokratyzmu. Jego zdaniem narody cywilizowane to te, które „potrafią z jednej strony realizować interesy narodowe, mając na uwadze dobro wspólne, a z drugiej strony potrafią szanować jednostkę”. Rasizm i szowinizm, które jego zdaniem wynikają z oderwania od źródeł cywilizacji łacińskiej, nazywa „odchyłem” oraz „przejawem myślenia plemiennego”. Takie postawy są jego zdaniem „dzikie” i „niecywilizowane”. W kwestiach gospodarczych odnosi się do zasady pomocniczości. Nie jest więc za tym, żeby państwo zajmowało się gospodarką „poza zapewnianiem równości dostępu do rynku”. Wyjątki przewiduje jednak też „w tych sferach gospodarki, w których waży się kwestia bezpieczeństwa państwa” (np. zbrojeniowego, energetycznego, surowcowego czy klimatycznego). Jego zdaniem państwo istnieje również w celu dopilnowania, aby „nie padali Polacy ofiarą zmów kartelowych”[39].

Podzielał teorie spiskowe, że pandemia COVID-19 nie istnieje i jest tylko wymysłem mediów mainstreamowych i polityków, promował książkę „Fałszywa Pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy”[40] wydaną przez jego fundację „Osuchowa”[41]. Wielokrotnie uczestniczył i przemawiał podczas protestów przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy[42], interweniował w obronie przedsiębiorców, którzy, wbrew zakazom, otwierali swoje lokale podczas pandemii[43]. Konsekwentnie odmawiał zakrywania ust i nosa, co doprowadziło do konfliktów m.in. z marszałkami Sejmu prowadzącymi obrady[44][45][46].

W czerwcu 2022 był (obok Mirosława Piotrowskiego i Włodzimierza Korab-Karpowicza) jednym z sygnatariuszy Apelu o pokój w Europie Środkowej ogłoszonego podczas marszu „Dmowski na zamek”, zorganizowanego przez Olszańskiego. Jego autorzy, odnosząc się do trwającej wówczas inwazji Rosji na Ukrainę, stwierdzili, że przyczynami tej wojny były „strach Rosji przed rozszerzeniem się NATO oraz strach państw sąsiednich przed potęgą Rosji”, a także „wprowadzenie zmian w ustawie językowej na Ukrainie, dyskryminujących językową mniejszość rosyjską”. Oświadczenie to zostało uznane za proputinowskie m.in. przez portale Niezalezna.pl[47] oraz OKO.press[48].

Wyniki wyborcze[edytuj | edytuj kod]

Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
2010 KWW Polski Wrocław Rada miasta Wrocławia nr 3 172 (0,56%)N[49]
2015 KW Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Michała Brauna Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 124 132 (0,83%)N[50]
2019 KWW Grzegorza Brauna Prezydent miasta Gdańska 20 164 (11,86%)N[51]
2019 KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy Parlament Europejski IX kadencji nr 9 33 072 (4,43%)N[52]
2019 Konfederacja Wolność i Niepodległość Sejm IX kadencji nr 23 31 148 (5,29%)T[20]
2021 KWW Grzegorz Braun – Konfederacja Prezydent miasta Rzeszowa 7296 (9,15%)N
2023 Konfederacja Wolność i Niepodległość Sejm X kadencji nr 23 26 895 (3,99%)T[53]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Braun na manifestacji przeciwko ustawie JUST

We wrześniu 2012 roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola podjęła decyzję o przedstawieniu reżyserowi zarzutów mających związek z incydentem na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie podczas ekshumacji jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta, wdarcia się na teren cmentarza i nieopuszczenie go pomimo żądania, został przedstawiony 3 stycznia 2013[54].

Prawomocnym wyrokiem sądowym z lutego 2015 został skazany na karę grzywny za atak na policjanta, wyłamanie mu kciuka, a także znieważenie go przez wyzwanie funkcjonariusza od „bandytów”, co miało miejsce w 2008 we Wrocławiu, gdy brał udział w pikiecie narodowo-radykalnej i nacjonalistycznej partii politycznej Narodowe Odrodzenie Polski[55].

Co roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, czyli w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Bożego Ciała, uczestniczy w warszawskiej manifestacji wiary i modlitwy organizowanej przez Rycerstwo Chrystusa Króla pod wodzą ks. Piotra Natanka, który w 2011 otrzymał od kardynała Stanisława Dziwisza karę suspensy[56][57].

Grzegorz Braun znany jest z ostrej krytyki protestantyzmu, a przede wszystkim Marcina Lutra. W 2018 na terenie pustelni ks. Piotra Natanka w Grzechyni wziął udział w dyskusji o protestantyzmie, reformacji i filmie reżysera zatytułowanym Luter i rewolucja protestancka, wraz z duchownym i Agnieszką Jezierską – rzekomą mistyczką, która ma otrzymywać objawienia od Matki Bożej i Jezusa. Podczas spotkania prelegenci wypowiadali się przeciw dialogowi ekumenicznemu, podważając zasadność soboru watykańskiego II oraz inne deklaracje i porozumienia zawarte między kościołem rzymskokatolickim i niektórymi wspólnotami protestanckimi[58].

Środowiska liberalne i lewicowe wielokrotnie krytykowały Grzegorza Brauna za wypowiedzi na temat Żydów i judaizmu, zarzucając mu antysemityzm[59]. Powieść Olgi TokarczukKsięgi Jakubowe” uznał za „antypolską, antykatolicką fantasmagorię”, w której Tokarczuk „dokonała pośmiertnego mordu rytualnego” na biskupie Kajetanie Sołtyku, według Brauna bohaterze narodowym[60]. Dodatkowo Braun głosi opinie zgodne z teorią spiskową o Judeopolonii, twierdząc, że w Polsce przygotowywana jest tajna infrastruktura przeznaczona pod przenosiny władz izraelskich oraz masowe przesiedlenia Żydów z Izraela do Polski[61].

W czerwcu 2020 roku na posiedzeniu Sejmu zgłosił poprawkę do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Grzegorz Braun zgłosił poprawkę o treści „Żeby wszyscy byli zdrowi, piękni bogaci, a Pani Minister Emilewicz, aby miała własny helikopter do rozrzucania pieniędzy nad Polską na każde wezwanie”. Część mediów krytykowała poprawkę jako naruszanie powagi Sejmu[62][63].

We wrześniu 2021 roku po zakończeniu sejmowego wystąpienia publicznie zagroził Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, kierując do niego słowa „Będziesz pan wisiał”, co wywołało falę oburzenia na sali plenarnej i doprowadziło do przerwania obrad[64]. Prezydium Sejmu wymierzyło posłowi najwyższą możliwą karę w postaci obniżenia mu uposażenia o 50% i odebranie diety poselskiej na 6 miesięcy[65]. Jednakże już po 4 dniach od wymierzenia kary przez Prezydium Sejmu sympatycy polityka zorganizowali internetową zrzutkę, co poskutkowało szybkim zebraniem ponad 120 tysięcy złotych, które Braun przeznaczył na „działania służące gromadzeniu użytecznych procesowo dowodów przestępstw i zbrodni popełnianych w zw. z COVID-19”[66]. W marcu 2022 wtargnął na teren Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i szarpał się z dyrektorem instytutu Łukaszem Szumowskim[67].

Po spaleniu 11 listopada 2021 roku kopii Statutu kaliskiego przez Wojciecha Olszańskiego politycy Konfederacji potępili antysemicki czyn, tymczasem Braun wziął w obronę Olszańskiego i był przeciwny wyciąganiu konsekwencji wobec organizatorów wydarzenia, motywując swoje stanowisko obroną wolności zgromadzeń i wypowiedzi oraz podważając istnienie podstawy prawnej do ich ukarania[68].

Po agresji Rosji na Ukrainę posłowie Konfederacji potępili akt agresji, natomiast Braun dokonał wpisu na Twitterze, w którym domagał się, aby nie otwierać terytorium RP i nie przyjmować uchodźców[69]. W lipcu 2022 roku z grupą swoich zwolenników wtargnął do Urzędu Miasta i Gminy w Goleniowie, na fasadzie którego była wywieszona flaga Ukrainy. Swoje postępowanie wyjaśniał jako wykonanie interwencji poselskiej w sprawie wywieszonej na budynku flagi obcego państwa[70]. We wrześniu 2022 partia Grzegorza Brauna organizowała w Warszawie marsz i pikietę pod hasłem „Stop ukrainizacji Polski”[71]. Zapraszając na tę pikietę, Grzegorz Braun powiedział: „Stop ukrainizacji Polski. Przypomnimy słowa ambasadora Ukrainy w Niemczech o równej winie ludobójców spod znaku OUN-UPA i naszych pomordowanych Rodaków[72]. Akcja Brauna – choć z niewielkim społecznym oddźwiękiem – została jednak wykorzystana przez rosyjską propagandę w celu kreowania obrazu Polski, sprzeciwiającej się proukraińskiej postawie Warszawy[73]. Pełniący istotną rolę w rosyjskiej propagandzie kanał telewizyjny Rossija 1 obszernie relacjonował niewielki antyukraiński marsz zorganizowany przez Grzegorza Brauna[74]. Zajęła się tym Olga Skabiejewa, prowadząca program „60 minut”[74][75][76]. Michał Marek twierdzi: „Kluczowe rosyjskie portale informacyjne, portale alternatywne oraz siatki kanałów Telegram równocześnie eksponowały przekaz o rzekomo masowym „buncie” Polaków względem obecności w kraju ludności ukraińskiej[73]. 29 września 2022 roku podczas głosowania Sejmu nad potępieniem nieuznawanych przez wiele państw na świecie referendów dotyczących aneksji przez Rosję terytoriów czterech obwodów Ukrainy wstrzymał się od głosu[77]. Tego samego dnia Sejm na wniosek Komendanta Głównego Policji, stosunkiem głosów 361 za, 20 przeciw i 27 wstrzymujących się, wyraził zgodę na uchylenie Grzegorzowi Braunowi immunitetu w związku z popełnionym przez niego wykroczeniem drogowym na odbywającej się rok wcześniej manifestacji[78].

W styczniu 2023 Grzegorz Braun zabrał z holu Sądu Okręgowego w Krakowie stojącą tam choinkę; po czym wrzucił ją do kosza na śmieci stojącego na ulicy[79]. Powodem działania Brauna były znajdujące się na choince bańki z symbolami Unii Europejskiej, Ukrainy i społeczności LGBTQ+[79].

30 maja 2023 roku Braun przerwał odbywający się w siedzibie Niemieckiego Instytutu Historycznego wykład Jana Grabowskiego o Zagładzie Żydów. Zniszczył mikrofon i głośnik oraz zaatakował werbalnie Grabowskiego. Nakazał mu „wynosić się z Polski”[80] i oskarżył o „działanie na szkodę narodu polskiego”. Twierdził że działa w związku z „zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego”[81].

Wobec Grzegorza Brauna sejmowa Komisja Etyki Poselskiej podjęła rekordową liczbę prawomocnych uchwał – szesnaście do 12 grudnia 2023[82][83].

W styczniu 2024 w internetowym plebiscycie Dzban Roku organizowanym przez Michała Marszała i blog Make Life Harder dotarł do finału, w którym z wynikiem 152 205 głosów uległ Przemysławowi Czarnkowi[84][85]. Również w styczniu 2024 administrator portalu YouTube usunął jedenaście zamieszczonych tam filmów Grzegorza Brauna jako naruszających regulamin portalu[86].

Zgaszenie gaśnicą chanukiji w Sejmie[edytuj | edytuj kod]

12 grudnia 2023 roku za pomocą gaśnicy proszkowej Grzegorz Braun zgasił w budynku Sejmu chanukiję zapaloną dla uczczenia Chanuki[87][88]. Próbowała go powstrzymać lekarka Magdalena Gudzińska-Adamczyk[89]. W związku z tym zajściem Grzegorz Braun został ukarany przez Prezydium Sejmu odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku, a także wykluczony z obrad przez Marszałka Sejmu Szymona Hołownię[90][91]. Przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych, łącznie z Konfederacją[92], potępili działanie Brauna. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Grzegorza Brauna[93], jednak Prokuratura Okręgowa w Warszawie już wcześniej wszczęła w tej sprawie postępowanie z urzędu[94].

Lewica złożyła w Sejmie projekt uchwały potępiającej czyn Brauna[95], którego jednak nie poddano pod głosowanie ze względu na zapowiedź zgłoszenia przez PiS poprawki potępiającej zachowania antychrześcijańskie[96]. Komentatorzy wskazywali, że zachowanie Brauna było antysemickie[97]. Marian Turski ocenił, że „Grzegorz Braun ukazał swoje prawdziwe oblicze – polskiego faszysty”[98][99]. Zachowanie Brauna potępili ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski[100], naczelny rabin Polski Michael Schudrich[101], przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorz Ryś[102] oraz ambasador Izraela w Polsce Ja’akow Liwne[103]. 13 grudnia 2023 na wniosek Sławomira Mentzena Grzegorz Braun został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego Konfederacji i otrzymał zakaz wypowiadania się z mównicy sejmowej na czas nieokreślony[104]. Zwolennicy Grzegorza Brauna rozpoczęli w internecie zbiórkę pieniędzy na jego rzecz; zanim portal Zrzutka.pl zablokował 13 grudnia 2023 dwie zbiórki, osoby solidaryzujące się z Grzegorzem Braunem wpłaciły na te zbiórki ponad 220 tysięcy złotych[105]. 19 grudnia 2023 ponad 200 tys. zł ze zbiórek pieniędzy zostało przekazane na konto organizatora zbiórki[106]. W styczniu 2024 roku Sejm zagłosował za odebraniem mu immunitetu[107].

Procesy sądowe[edytuj | edytuj kod]

Jest współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. Program był emitowany na antenach TVP. W kwietniu 2007 ogłosił, że znany językoznawca, profesor Jan Miodek, był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, za co został mu wytoczony proces, który przegrał[108]. Wrocławski Sąd Apelacyjny oddalił apelację Grzegorza Brauna[109][110], podobnie jak Sąd Najwyższy, który wyrokiem z 10 września 2009 dodatkowo nakazał Grzegorzowi Braunowi przeprosić Jana Miodka w prasie ogólnopolskiej i Radiu Wrocław. 29 maja 2010 Grzegorz Braun złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka[111], powołując się na artykuł 10 (prawo do wolności słowa) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Postępowanie rozpoczęło się 14 marca 2013[111] i zakończyło się w listopadzie 2014 wyrokiem Trybunału stwierdzającym, że polskie postępowania sądowe bezspornie naruszyły wolność wypowiedzi i skazującym Polskę na wypłacenie odszkodowania i zadośćuczynienia Grzegorzowi Braunowi[112].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn reżysera Kazimierza Brauna i Zofii z domu Reklewskiej[113], wnuk Wincentego Sebastiana Reklewskiego, bratanek byłego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i byłego prezesa TVP Juliusza Brauna, brat aktorki Moniki Braun oraz Justyny Braun.

6 grudnia 2014 roku w kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie wziął ślub w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z Aleksandrą Gruziel[114][115], montażystką filmową, m.in. produkcji autorstwa męża[116]. Mają dwoje dzieci[117].

Jest związany z polskim środowiskiem tradycjonalizmu katolickiego, ze wspólnotami takimi jak Instytut Dobrego Pasterza[118] czy Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X.

Oprócz polskiego, w stopniu komunikatywnym posługuje się językiem czeskim i angielskim[119].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy w reżyserii Grzegorza Brauna.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Braun opublikował kilkanaście książek:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • 1999: Wielka ucieczka cenzora – Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych „Nurt”, Kielce
 • 2000: Wielka ucieczka cenzora – Nagroda Dyrektora I Programu TVP, Mały Przegląd Form Dokumentalnych, Szczecin
 • 2008: Defilada zwycięzców – Nagroda Radia Kielce za „artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”, Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych „Nurt”, Kielce
 • 2008: Oskarżenie – Nagroda Główna „Złoty Opornik” za „koncepcję artystycznego przedstawienia dramatu żołnierzy Drugiej Konspiracji i skonfrontowanie jej ze stanowiskiem oprawców”, Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, Ciechanów
 • 2012: Eugenika – Nagroda Feniks za „ważny, choć niekiedy wstrząsający w swoim wyrazie, głos na temat ochrony godności ludzkiego życia”, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Warszawa[123]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Artur Adamski: Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności.
 2. a b Biografia. mamprawowiedziec.pl.
 3. Stół z powyłamywanymi nogami w TVP1 [online], empik.com [dostęp 2021-10-21] (pol.).
 4. Informacje BIP IPN.
 5. Grzegorz Braun wrocławskim kandydatem UPR w wyborach do Senatu. wroclaw.nowaprawica.pl, 23 września 2007.
 6. Wrocławski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego. jaroslawkaczynski.info.
 7. Serwis PKW – Wybory 2010.
 8. Grzegorz Braun wystartuje w wyborach prezydenckich. „Chodzi o tysiącletnie państwo i naród polski”. wpolityce.pl, 24 stycznia 2015.
 9. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 maja 2015 r. o wynikach głosowania i wyniku wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2015 r.. pkw.gov.pl.
 10. Wychodzimy z okopów!. grzegorzbraun2015.h2.pl, 12 maja 2015.
 11. Strona „Pobudki”. 5 lipca 2016.
 12. Fundacja Osuchowa. rejestr.io.
 13. Fundacja „Ojczyzna, Rodzina, Własność”. rejestr.io.
 14. Jest kolejny kandydat na prezydenta Gdańska. To reżyser i publicysta. Radio Gdańsk, 25 stycznia 2019.
 15. Braun dołącza do Korwin-Mikkego i Winnickiego. Cel: Wypchnąć Unię Europejską z Polski. dorzeczy.pl, 7 stycznia 2019.
 16. Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy zaczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego. nczas.com, 27 lutego 2019.
 17. Serwis PKW – Wybory 2019.
 18. Kacper Rogacin: Grzegorz Braun założył własną partię o nazwie Konfederacja Korony Polskiej. polskatimes.pl, 28 czerwca 2019.
 19. Kacper Rogacin: Wybory parlamentarne 2019. Konfederacja zarejestrowana jako partia polityczna. Janusz Korwin-Mikke: Niedobrze, że ta informacja wyciekła. dziennikpolski24.pl, 26 lipca 2019.
 20. a b Serwis PKW – Wybory 2019.
 21. Krzysztof Bosak kandydatem Konfederacji na prezydenta. onet.pl, 18 stycznia 2020.
 22. Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji na prezydenta Rzeszowa. onet.pl, 4 marca 2021.
 23. Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa. Oficjalne wyniki wyborów. rmf24.pl, 2021-06-14. [dostęp 2021-06-14].
 24. Protokół wyników głosowania i wyników wyborów Prezydenta Miasta Rzeszowa. bip.erzeszow.pl, 2021-06-14. [dostęp 2021-06-15].
 25. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. [online], wybory.gov.pl [dostęp 2023-11-26] (pol.).
 26. Grzegorz Braun - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [online], www.sejm.gov.pl [dostęp 2024-02-02].
 27. Grzegorz Braun: zakazanie aborcji warunkiem Bożego Błogosławieństwa dla Polski. PCh24TV 21 września 2016.
 28. Szybki tramwaj i likwidacja programu in vitro. Grzegorz Braun i Marek Skiba debatowali przed wyborami. radiogdansk.pl, 26 lutego 2019.
 29. Grzegorz Braun mówi wprost: „Brak kary śmierci to popyt na dezercję, zdradę, szpiegostwo”. grzegorzbraun.pl, 19 stycznia 2020.
 30. Grzegorz Braun ostro o demokracji!. pch24.pl, 2 maja 2015. [dostęp 2019-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 kwietnia 2019)].
 31. Katarzyna Zuchowicz: Grzegorz Braun: Polska potrzebuje króla. Jak w „Helikopterze w ogniu” – niech wprowadzą go komandosi. natemat.pl, 7 czerwca 2015.
 32. Błażej Makarewicz: Grzegorz Braun chce karać za homoseksualizm. „Biedroń powinien trafić do więzienia”. radiozet.pl.
 33. DoRzeczy.pl, „Czy na PiS będzie ktoś jeszcze głosował? Poza tchórzofretkami”. Braun krytykuje „piątkę dla zwierząt” [online], Do Rzeczy, 16 września 2020 [dostęp 2021-03-22] (pol.).
 34. W Hołdzie Najjaśniejszemu Panu, Królowi Polski. legitymizm.org, 25 października 2008.
 35. Grzegorz Braun: „skandalem jest eurokołchoz, czyli Unia Europejska”. robertbrzoza.pl, 22 maja 2016. [dostęp 2020-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 kwietnia 2020)].
 36. Rozmowa z Grzegorzem Braunem o monarchii prawowitej. legitymizm.org, 19 kwietnia 2013.
 37. Druga rozmowa z Grzegorzem Braunem o monarchii prawowitej. legitymizm.org, 19 kwietnia 2013.
 38. 2 Dzień Niepodległości. legitymizm.org, 19 maja 2013.
 39. Braun: jestem przeciwnikiem socjalizmu, etatyzmu i biurokracji!. namzalezy.pl, 21 stycznia 2020.
 40. Pomóż nam działać. Przekaż 1% podatku na Fundację Osuchowa. [online], Fundacja Osuchowa, 17 kwietnia 2021 [dostęp 2021-12-11] (pol.).
 41. O fundacji [online], Fundacja Osuchowa [dostęp 2021-12-11] (pol.).
 42. „Skończyć plandemię”. Demonstracja i marsz koronawirusowych negacjonistów. wyborcza.pl, 16 sierpnia 2020.
 43. Grzegorz Braun interweniował ws. aresztowanego właściciela PiwPaw. Policja uciekła przed posłem [VIDEO]. nczas.com, 11 marca 2021.
 44. Awantura w Sejmie przez brak maseczki. Grzegorz Braun wykluczony z obrad. wp.pl, 18 listopada 2020.
 45. Maseczki w Sejmie. Braun wyrzucony, Kaczyński nie. Kulesza: Równi i równiejsi. rp.pl, 19 listopada 2020.
 46. Zamieszanie w Sejmie. Grzegorz Braun bez maseczki. rmf24.pl, 7 października 2020.
 47. Grzegorz Wierzchołowski: Braun, Sykulski i Piotrowski podpisali apel. Chcą zakończenia wojny, o której sprowokowanie oskarżają… Ukrainę. niezalezna.pl, 25 maja 2022. [dostęp 2022-06-28].
 48. Anna Mierzyńska: Poseł polskiego Sejmu promuje w Warszawie prorosyjskie oświadczenie obwiniające Ukrainę i NATO. OKO.press, 26 czerwca 2022. [dostęp 2022-06-28].
 49. Serwis PKW – Wybory 2010.
 50. Serwis PKW – Wybory 2015.
 51. Protokół głosowania i wyników wyborów Prezydenta Miasta Gdańska. kbw.gov.pl.
 52. Serwis PKW – Wybory 2019.
 53. Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. [online], wybory.gov.pl [dostęp 2023-11-26] (pol.).
 54. Reżyser Grzegorz B. usłyszał zarzuty. Poszło o ekshumację. dziennik.pl, 4 stycznia 2013.
 55. Grzegorz Braun prawomocnie skazany za atak na policjanta. wyborcza.pl, 19 września 2015.
 56. Ks. Natanek i Grzegorz Braun o rządach PiS, patologii obecnych czasów i wojnie cywilizacji!. wRealu24 16 czerwca 2019.
 57. Ocena teologiczna treści rozpowszechnianych przez suspendowanego ks. Piotra Natanka. niedziela.pl, 28 marca 2014.
 58. Grzegorz Braun, Agnieszka Jezierska i Ks. Piotr Natanek – grzech pod reformą.
 59. Bartłomiej Kuraś: Antysemickie wystąpienie Brauna na uniwersytecie. wyborcza.pl, 23 marca 2015.
 60. Grzegorz Braun z Konfederacji: „Olga Tokarczuk dokonała mordu rytualnego” Wiadomości 2019-10-23.
 61. Jakub Biernat, „Ukropolin” u bram – Polska w rosyjskich mediach [online], belsat.eu, 1 września 2023 [dostęp 2023-09-02] (pol.).
 62. Sejm czy cyrk? Poprawka Brauna do bonu. „Żeby wszyscy...” [online], wpolityce.pl [dostęp 2023-10-20] (pol.).
 63. Zabawna poprawka w Sejmie. Helikopter dla Emilewicz i „żeby wszyscy byli zdrowi, piękni i bogaci” [online], dziennik.pl, 20 czerwca 2020 [dostęp 2023-10-20] (pol.).
 64. Posłowie po słowach Brauna: Dwie minuty od „szczęść Boże” do „będziesz wisiał”. [online], Rzeczpospolita [dostęp 2021-09-16] (pol.).
 65. Skandaliczne słowa posła Konfederacji. Grzegorz Braun ukarany karą pieniężną. onet.pl, 16 września 2021. [dostęp 2021-09-17].
 66. Kamil Starczyk, Zrzutka na Brauna. Koledzy z partii milczą, sympatycy wpłacają pieniądze [online], wiadomosci.wp.pl, 20 września 2021 [dostęp 2021-09-20] (pol.).
 67. Wojciech Podgórski, Grzegorz Braun wtargnął do Instytutu Kardiologii i chciał przebadać alkomatem Szumowskiego. Doszło do szarpaniny [online], warszawa.wyborcza.pl, 2 marca 2022 [dostęp 2023-03-30] (pol.).
 68. Grzegorz Braun poręczył za organizatorów antysemickiego marszu w Kaliszu „Onet” 17 listopada.
 69. Skandaliczny wpis Grzegorza Brauna po agresji Rosji na Ukrainę. „NIE otwierać terytorium RP na przestrzał”, „nadchodźcy” 24 lutego 2022 Wprost.pl.
 70. Grzegorz Braun z interwencją w urzędzie w Goleniowie ws. wywieszonej flagi ukraińskiej! [WIDEO]. wprawo.pl, lipiec 2022. [dostęp 2023-12-14].
 71. Wojciech Podgórski: Braun zwołał antyukraiński marsz w Warszawie. A ludzie: Nie można tych bzdur słuchać. [w:] uchodźcy z Ukrainy [on-line]. Gazeta Wyborcza, 24 września 2022. [dostęp 2022-09-24].
 72. Zapraszamy na marsz STOP UKRAINIZACJI POLSKI! – Warszawa, sobota 24.09.2022. [w:] Aktualności [on-line]. Konfederacja Korony Polskiej, 17 wrz 2022. [dostęp 2022-09-24].
 73. a b Ekspert od dezinformacji: Pikieta Brauna wykorzystana przez rosyjską propagandę. Wirtualnemedia.pl, 2022-09-28. [dostęp 2022-10-08].
 74. a b Wojciech Karpieszuk: Nagranie z Braunem w putinowskiej telewizji Rossija 1: „Stop ukrainizacji Polski”. Gazeta Wyborcza, 2022-10-02, 19:59. [dostęp 2022-10-08].
 75. Magdalena Bojanowska: Grzegorz Braun u naczelnej kremlowskiej propagandystki. Rosyjska telewizja wyemitowała wypowiedź posła. Gazeta.pl, 2022-10-02 19:26. [dostęp 2022-10-08].
 76. Grzegorz Braun w rosyjskiej telewizji. Propaganda wykorzystała jego wypowiedź. [w:] Świat [on-line]. Polsat News, 2022-10-02, 20:39. [dostęp 2022-10-08].
 77. Katarzyna Romik, Sejm potępił pseudoreferenda w Ukrainie. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu Gazeta.pl 2022-09-29.
 78. Sejm uchylił immunitet posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi [online], wiadomosci.dziennik.pl, 29 września 2022 [dostęp 2022-10-27] (pol.).
 79. a b Grzegorz Braun zniszczył choinkę krakowskich sędziów. Za bombki z symbolami LGBT+ i UE [online], oko.press, 27 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2023-12-15] (pol.).
 80. Skandal z udziałem Brauna. Przerwał wykład i zniszczył sprzęt. „Wynoś się z Polski!” [online], Wiadomości Radio ZET, 30 maja 2023 [dostęp 2023-06-28] (pol.).
 81. Joanna Grabarczyk, Założyciel Reduty Dobrego Imienia o interwencji poselskiej Grzegorza Brauna: To szkodnik. Konfederacja: Nie zrobił nic złego [online], i.pl, 31 maja 2023 [dostęp 2023-08-16] (pol.).
 82. Grzegorz Braun – naruszenie zasad etyki poselskiej [online], Komisja Etyki Poselskiej [dostęp 2023-08-26].
 83. Komisja Etyki Poselskiej (EPS) – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [online], Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 2023-08-26].
 84. Przemysław Czarnek Dzbanem Roku 2023. Wygrał z Grzegorzem Braunem [online], rozrywka.radiozet.pl, 21 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-22] [zarchiwizowane z adresu 2024-01-23] (pol.).
 85. Czarnek czy Braun? Dla kogo tytuł Dzbana Roku? [online], igryfino.pl, 22 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-22] [zarchiwizowane z adresu 2024-01-23] (pol.).
 86. YouTube pozbywa się Grzegorza Brauna. money.pl, 23 stycznia 2024. [dostęp 2024-01-24].
 87. Maria Pankowska: Awantura w Sejmie. Grzegorz Braun napadł na obchody Chanuki, został wykluczony z obrad. OKO.press, 12 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 88. Patryk Michalski, Skandaliczna scena w Sejmie. Braun złapał za gaśnicę [online], wiadomosci.wp.pl, 12 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-12] (pol.).
 89. Grzegorz Braun wygraża sądem lekarce, która próbowała go powstrzymać w Sejmie. "Uznanie winy musi być". fakt.pl, 15 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 90. Kara dla posła Brauna: Odebranie połowy uposażenia na 3 miesiące i całej diety na pół roku. [w:] POLITYKA I SPOŁECZEŃSTWO [on-line]. portalsamorzadowy.pl, 2023-12-12. [dostęp 2023-12-14]. (pol.).
 91. Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy. Zgasił świece na menorze chanukowej [online], Rzeczpospolita [dostęp 2023-12-12] (pol.).
 92. Konfederacja reaguje na skandal. "Podejmę dalsze kroki" [online], Onet Wiadomości, 12 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-13] (pol.).
 93. Sejm opublikował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Grzegorza Brauna, podpisane przez szefa Kancelarii Sejmu, Jacka Cichockiego [online], OKO.press, 12 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-13].
 94. Warszawska prokuratura zajęła się z urzędu Braunem [online], Wyborcza.pl, 13 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-19].
 95. Druk nr 104. orka.sejm.gov.pl, 12 grudnia 2023.
 96. Agata Szczęśniak: Sejm nie potępił Grzegorza Brauna. Dlaczego?. OKO.press, 12 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-26].
 97. Witold Głowacki: Co tak naprawdę zrobił w Sejmie prorosyjski antysemita Grzegorz Braun? [ANALIZA]. OKO.press, 12 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 98. Dziennikarz i żydowski działacz społeczny o działaniu posła Brauna w Sejmie. radioszczecin.pl, 13 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 99. Daniel Drob: Antysemicki skandal Brauna w Sejmie. Marian Turski: Polski faszysta dostał się do polskiego parlamentu. gazeta.pl, 12 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 100. Szokujące zachowanie Grzegorza Brauna. Ambasador Izraela: Wstyd. wydarzenia.interia.pl, 2023-12-12. [dostęp 2023-12-12]. (pol.).
 101. Marcel Wandas: Naczelny rabin Polski dla OKO.press: Ufam Hołowni, nie pozwolimy się zgasić. oko.press, 2023-12-12. [dostęp 2023-12-12]. (pol.).
 102. Marcel Wandas: Kard. Ryś reaguje na skandaliczne antysemickie działanie Grzegorza Brauna. ekai.pl, 2023-12-12. [dostęp 2023-12-12]. (pol.).
 103. Izrael reaguje na haniebny czyn posła Brauna. "Wstyd". fakt.pl, 2023-12-12. [dostęp 2023-12-12]. (pol.).
 104. Wiemy, co dalej z Braunem. Mentzen przekazał decyzję Konfederacji [online], Businessinsider, 13 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-13] (pol.).
 105. Zrzutki na Grzegorza Brauna zablokowane. "Wpłaty nieaktywne". businessinsider.com.pl, 13 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 106. Niespodziewany zwrot ws. zrzutek na Brauna. Otrzyma ponad 200 tys. zł? [online], wiadomosci.radiozet.pl, 19 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-31] (pol.).
 107. Tomasz Waleński, Sejm zdecydował. Jest decyzja ws. immunitetu Grzegorza Brauna [online], wiadomosci.wp.pl, 17 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-18] (pol.).
 108. Beata Maciejewska, Profesor Miodek wygrał w sądzie z Braunem [online], Wyborcza.pl, 4 lipca 2008 [zarchiwizowane z adresu 2008-09-24].
 109. Braun ma przeprosić prof. Miodka. gazeta.pl, 29 października 2008.
 110. Dziennikarz przeprosi Miodka. rp.pl, 29 października 2008.
 111. a b Application no. 30162/10 Grzegorz Michal BRAUN against Poland. hudoc.echr.coe.int, 29 maja 2010. (ang.).
 112. ETPC: Polska naruszyła prawo reżysera G. Brauna do swobody wypowiedzi. onet.pl, 4 listopada 2014.
 113. Grzegorz Michał Braun. sejm-wielki.pl.
 114. Aleksandra i Grzegorz przyjęli dziś sakrament małżeństwa!. solidarni2010.pl, 6 grudnia 2014.
 115. Anna Pruska-Wiszniowska: Ślub Grzegorza Brauna w rycie łacińskim, tradycyjnym. radiownet.pl, 9 grudnia 2014. [dostęp 2015-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (31 grudnia 2018)].
 116. Aleksandra Gruziel w bazie filmpolski.pl
 117. Jest nadzieja dla miasta!. „Układ Gdański do Likwidacji”, s. 1, marzec 2019. 
 118. Grzegorz Braun na Pielgrzymce Tradycji. grzegorzbraun.pl, 7 sierpnia 2017.
 119. Grzegorz Braun, Rok w Kondominium, 2015.
 120. Grzegorz Braun, Reportaż „dr Bodnar” Komu przeszkadza amantadyna? Grzegorz Braun [online], YouTube, 15 stycznia 2021.
 121. Informacje o premierze filmu Luter i rewolucja protestancka. braunmovies.com.
 122. Grzegorz Braun, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [dostęp 2021-04-08].
 123. Reprodukcja dyplomu. grzegorzbraun.pl, 4 maja 2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]