Opactwo Jumièges

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Opactwo Jumièges
Abbaye de Jumièges
Ilustracja
Widok ogólny opactwa
Państwo

 Francja

Miejscowość

Jumièges

Kościół

Kościół katolicki

Rodzaj klasztoru

Opactwo

Właściciel

benedyktyni

opat

Klauzura

tak

Typ zakonu

męski

Obiekty sakralne
Założyciel klasztoru

święty Filibert

Styl

romański
gotycki

Materiał budowlany

kamień

Data budowy

654

Data zamknięcia

1789

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Opactwo Jumièges”
Ziemia49°26′04″N 0°49′17″E/49,434444 0,821389

Opactwo Jumièges (fr. Abbaye de Jumièges) – dawne opactwo benedyktyńskie położone niedaleko Rouen w departamencie Sekwana Nadmorska w regionie Normandia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Opactwo zostało założone w 654 r. przez świętego Filiberta dzięki darowiźnie przekazanej mu przez króla Chlodwiga II. Rozwój opactwa przerwały najazdy normańskie (841 r.). Odrodzenie opactwa odbyło się w dwóch etapach. Najpierw przybyli tu mnisi benedyktyńscy w 940 r. W drugim etapie opactwo odnowił i rozbudował Wilhelm z Volpiano. Wilhelm Zdobywca uczestniczył w ponownym poświęceniu opactwa w 1067 r. Opactwo przeżyło drugą fazę upadku (wojna stuletnia), którą zakończyły reformy wprowadzone przez kongregację św. Maura. Ożywienie związane z tymi reformami umożliwiło przeprowadzenie remontu niektórych budynków. Wysiłek ten został przerwany przez rewolucję francuską w 1789 r. Nastąpiła kasata opactwa, którego opuszczone budynki przeznaczono do rozbiórki w celu pozyskania materiału budowlanego. W 1852 r. opactwo kupiła rodzina Lepel-Cointet, która zapobiegła jego całkowitemu zniszczeniu. Od 1947 r. opactwo jest własnością państwa[1][2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obecnie budynki klasztorne prawie całkowicie zniknęły. Tylko kilka kamieni pozwala ustalić ich położenie, jednak dwa kościoły opactwa są w znacznym stopniu zachowane. Główny kościół Notre-Dame posiada fasadę zachodnią flankowaną dwiema wieżami o wysokości 46 metrów. Nawa pochodzi z XI wieku. Dziś nie ma sklepień, ale jej ściany są prawie nienaruszone. Zachowały się również łukowe nawy boczne. Na granicy z transeptem widzimy początek latarni wieżowej, z której pozostała tylko ściana zachodnia. Chór (XIII wiek) jest zburzony, ale na ziemi widać jego fundamenty. Jedna z siedmiu bocznych kaplic zachowała się[1][2]. Z kościoła Notre-Dame przejście prowadzi do kościoła Saint-Pierre, zarezerwowanego dla mnichów. Możemy w nim zaobserwować stylistyczną cezurę: fasada zachodnia i dwa pierwsze przęsła nawy są w stylu romańskim, a reszta nawy jest gotycka (XIII wiek). Wewnątrz widzimy pozostałości malowideł po obu stronach portalu. Pozostałości chóru pochodzą z XIV wieku[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]