Oprogramowanie do pracy grupowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
eGroupWare – przykład oprogramowania do pracy grupowej

Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu.

Do narzędzi które mogą wchodzić w skład oprogramowania do pracy grupowej należą m.in. poczta elektroniczna (e-mail), czat tekstowy i głosowy, wideokonferencje, grupy dyskusyjne, wirtualne tablice, dokumenty współdzielone, kalendarz czy harmonogram grupowy. Jednym z pierwszych programów typu groupware dostępnych na rynku był Lotus Notes.

Najbardziej rozbudowanymi systemami pracy grupowej są Systemy Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD) (ang. Document Management System). W obszarze Obsługi Klienta system taki może też być rozszerzony o moduł Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Najbardziej popularną Elektroniczną Skrzynką Podawczą (ESP) w Polsce jest platforma ePUAP wykorzystywana w sektorze publicznym. Duże firmy najczęściej wdrażają własne moduły ESP lub całe systemy klasy EOD, których jednym z modułów jest właśnie Elektroniczna Skrzynka Podawcza.

Moduły Zintegrowanego Systemu Elektronicznego Obiegu Dokumentów[edytuj | edytuj kod]

Moduły funkcjonalne dla Klienta
  • Moduł Katalog spraw Klienta (stworzony zgodnie z Bibllioteką ITIL),
  • Moduł Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP),
Moduły funkcjonalne dla Pracownika
  • Moduł Elektroniczna kancelaria (eKancelaria),
  • Moduł użytkownika EOD (podobny do systemu Outlook tylko, że zamiast wiadomości są w nim sprawy),
  • Moduł Repozytorium dokumentów,
  • Moduł Archiwum dokumentów (eArchiwum),
Moduły techniczne

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]