Order Gwiaździstego Krzyża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Gwiaździstego Krzyża
Hochadeliger Frauenzimmer-Sternkreuzorden
Csillagkereszt-rend
Awers
Awers insygniów orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 18 września 1668
Dewiza SALUS ET GLORIA
(Zbawienie i Chwała)

Order Gwiaździstego Krzyża (niem. Hochadeliger Frauenzimmer-Sternkreuzorden, węg. Csillagkereszt-rend) – do roku 1918 najwyższe odznaczenie Austrii i Austro-Węgier dla kobiet. Obecnie, obok Orderu Złotego Runa jest drugim orderem domowym byłej dynastii panującej Habsburgów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order założony został 18 września 1668 przez cesarzową Eleonorę, trzecią małżonkę Ferdynanda III na pamiątkę odnalezienia cennego zagubionego relikwiarza i w celu adoracji Krzyża Świętego i prowadzenia cnotliwego i pełnego dobrych uczynków życia.

Liczba dam orderu jest nieograniczona, ale przyjęcie do grona odznaczonych wymaga przeprowadzenia surowego wywodu szlachectwa (niem. Adelsprobe), przy którym trzeba się wykazać ośmioma szlacheckimi generacjami po stronie ojca i matki oraz szesnastoma szlacheckimi przodkami małżonka.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnium jednoklasowego orderu to medalion, na którym dwugłowy czarny orzeł monarchii habsburskiej nosi nałożony czerwony krzyż grecki, uwieńczony białą emaliowaną wstęgą z dewizą orderu: SALUS ET GLORIA (Zbawienie i Chwała). Order noszony jest na czarnej wstążce w formie kokardy nad lewą piersią. Wielką mistrzynią jest zawsze któraś z arcyksiężniczek/arcyksiężnych (obecnie: Franciszka Habsburg, małżonka Karola Tomasza Habsburga).

Odznaczone[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Damy Orderu Gwiaździstego Krzyża.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Freiherr von Procházka, Österreichisches Ordenshandbuch, Große Ausgabe, t. 1-4, München 1979