Order Matki (Białoruś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Matki
Ордэн Маці
Орден Матери
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

13 kwietnia 1995

Kruszec

tombak

Powyżej

Order Franciszka Skaryny

Poniżej

Order „Za umacnianie pokoju i przyjaźni”

Order Matki (biał. Ордэн Маці, ros. Орден Матери) – białoruskie odznaczenie państwowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione ustawą Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej nr 3726 - XII z dnia 13 kwietnia 1995 roku art. 8 pkt. д.[1]. Ustawa określa nadawanie orderu kobietom, które urodziły i wychowały piątkę lub więcej dzieci.

W dniu 6 września 1999 roku dekretem Prezydenta Białorusi nr 516 określono jego wygląd[2], a w dniu 18 maja 2004 r. dekretem z mocą ustawy Prezydenta Białorusi nr 288-3[3] uchylono ustawę z 1995 roku, zachowując na podstawie art. 4 Order Matki, a w art. 13 ustalono za jakie zasługi jest nadawany.

Pierwsze nadanie miało miejsce w dniu 14 października 1996 roku, gdy nagrodzono 124 kobiety posiadające 5 lub więcej dzieci[4].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order posiada jeden stopień i jest nadawany kobietom, które urodziły lub wychowały pięcioro lub więcej dzieci. Zgodnie z ustawą do liczby dzieci liczy się także te, które zostały przez kobietę przysposobione lub adoptowane zgodnie z prawem i w chwili nadania odznaczenia wychowywane przez kobietę co najmniej 1 rok. Do liczby dzieci wliczane są także dzieci, które zginęły lub zaginęły w czasie wykonywania obowiązków służbowych w czasie służby wojskowej, ochrony granic, porządku publicznego, ratowania życia innych osób lub zmarły w wyniku obrażeń doznanych w takich okolicznościach, ponadto zmarły w wyniku wypadków w pracy lub w wyniku chorób zawodowych[3].

Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta Białorusi.

Do chwili obecnej odznaczeniem tym wyróżniono 8 531 kobiet[a].

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jest wykonana z tombaku, większość jest pozłacana. Odznaką odznaczenia jest dziewięcioramienna gwiazda z okręgiem w środku. Gwiazda jest pozłacana. W okręgu znajduje się rysunek przedstawiający głowę kobiety i dziecka, nad którym znajduje się słońce, jest on pozłacany. Wzdłuż okręgu znajdują się posrebrzane wieńce z liści laurowych i dębowych, u dołu połączone wstążką, która jest emaliowana w kolorach białym i niebieskim, tak jak wstążka orderowa. Rewers odznaki jest gładki, okręg jest wklęsły i na nim znajduje się numer odznaczenia[2].

Odznaka zawieszona jest na pięciokątnej zawieszce owiniętej wstążką w kolorze jasnoniebieskim, która ma w środku pasek koloru ciemnoniebieskiego.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na dzień 1 marca 2014.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • І.К. Ісаева: Узнагароды Рэспублікі Беларусь / Награды Республики Беларусь. Беларусь, 2004, s. 10, 62-63. ISBN 985-01-0531-3. (ros. • biał.).