Order Matki (Białoruś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Matki
Ордэн Маці
Орден Матери
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 13 kwietnia 1995
Kruszec tombak

Order Matki (biał. Ордэн Маці, ros. Орден Матери) – białoruskie odznaczenie państwowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione ustawą Rady Najwyższej Republiki Białoruskiej nr 3726 - XII z dnia 13 kwietnia 1995 roku art. 8 pkt. д.[1]. Ustawa określa nadawanie orderu kobietom, które urodziły i wychowały piątkę lub więcej dzieci.

W dniu 6 września 1999 roku dekretem Prezydenta Białorusi nr 516 określono jego wygląd[2], a w dniu 18 maja 2004 r. dekretem z mocą ustawy Prezydenta Białorusi nr 288-3[3] uchylono ustawę z 1995 roku, zachowując na podstawie art. 4 Order Matki, a w art. 13 ustalono za jakie zasługi jest nadawany.

Pierwsze nadanie miało miejsce w dniu 14 października 1996 roku, gdy nagrodzono 124 kobiety posiadające 5 lub więcej dzieci[4].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order posiada jeden stopień i jest nadawany kobietom, które urodziły lub wychowały pięcioro lub więcej dzieci. Zgodnie z ustawą do liczby dzieci liczy się także te, które zostały przez kobietę przysposobione lub adoptowane zgodnie z prawem i w chwili nadania odznaczenia wychowywane przez kobietę co najmniej 1 rok. Do liczby dzieci wliczane są także dzieci, które zginęły lub zaginęły w czasie wykonywania obowiązków służbowych w czasie służby wojskowej, ochrony granic, porządku publicznego, ratowania życia innych osób lub zmarły w wyniku obrażeń doznanych w takich okolicznościach, ponadto zmarły w wyniku wypadków w pracy lub w wyniku chorób zawodowych[3].

Odznaczenie jest nadawane przez Prezydenta Białorusi.

Do chwili obecnej odznaczeniem tym wyróżniono 8 531 kobiet[a].

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka jest wykonana z tombaku, większość jest pozłacana. Odznaką odznaczenia jest dziewięcioramienna gwiazda z okręgiem w środku. Gwiazda jest pozłacana. W okręgu znajduje się rysunek przedstawiający głowę kobiety i dziecka, nad którym znajduje się słońce, jest on pozłacany. Wzdłuż okręgu znajdują się posrebrzane wieńce z liści laurowych i dębowych, u dołu połączone wstążką, która jest emaliowana w kolorach białym i niebieskim, tak jak wstążka orderowa. Rewers odznaki jest gładki, okręg jest wklęsły i na nim znajduje się numer odznaczenia[2].

Odznaka zawieszona jest na pięciokątnej zawieszce owiniętej wstążką w kolorze jasnoniebieskim, która ma w środku pasek koloru ciemnoniebieskiego.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na dzień 1 marca 2014.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • І.К. Ісаева: Узнагароды Рэспублікі Беларусь / Награды Республики Беларусь. Беларусь, 2004, s. 10, 62-63. ISBN 985-01-0531-3. (ros. • biał.)