Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima – centrum kulturalno-oświatowe w Łodzi powołane do istnienia w 1952 r. zarządzeniem ówczesnego Ministra Oświaty jako Młodzieżowy Dom Kultury. 1 września 1964 zmieniono nazwę placówki na Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima[1].

Pierwotnie placówka znajdowała się w budynku YMCA Łódź[2] przy ul. Moniuszki 4a[3]. Obecnie mieści się na największym łódzkim osiedlu – Retkini, przy alei Wyszyńskiego 86[2].

Zadania i pozycja placówki[edytuj | edytuj kod]

Rocznie na zajęcia stałe uczęszcza tu około 1,2 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych. Placówka prowadzi głównie zajęcia dydaktyczne mające na celu rozwijanie zdolności, umiejętności, twórczości, talentów i zainteresowań dzieci i młodzieży. Z biegiem czasu powstawały tam kolejne pracownie lekcyjne. W poszczególnych salach odbywają się zajęcia z plastyki, muzyki, tańca, nauki i sztuki. Prowadzone są także zajęcia sportowe. Centrum aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych na terenie Łodzi, województwa łódzkiego oraz całej Polski. W placówce tej realizowane są także projekty edukacyjne, kulturalne i artystyczne, w tym międzynarodowe. Współpracuje ona także z innymi instytucjami publicznymi i niepublicznymi oraz organizacjami pozarządowymi poprzez czynne wykonywanie powyżej wymienionych działań[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]