Państwa uczestniczące w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (8-24 sierpnia 2008) wystartowali sportowcy z 204 spośród 205 krajowych federacji sportowych (nie zostali zgłoszeni reprezentanci Brunei), cztery lata wcześniej w Atenach było ich 202.

Państwa uczestniczące

W Pekinie po raz pierwszy startowali zawodnicy z Tuvalu i Wysp Marshalla. Po raz pierwszy również oddzielnie wystąpili zawodnicy z Czarnogóry i Serbii.

Problemy związane z występami na igrzyskach[edytuj | edytuj kod]

  • Po zamieszkach w Tybecie na początku marca 2008 niektóre kraje zachodnie rozważały ewentualny bojkot igrzysk. Ostatecznie żaden kraj igrzysk nie zbojkotował.
  • Jako jedyne z dotychczas występujących na igrzyskach państw, nie pojawiło się Brunei. MKOl czekał na zgłoszenie reprezentantów tego kraju aż do godziny 12.00 8 sierpnia 2008. Ze względu na niezgłoszenie żadnych sportowców i nie ogłoszenie oficjalnego wycofania się z igrzysk, Brunei zostało zdyskwalifikowane i grożą mu sankcje karne ze strony MKOl.
  • Igrzyska w Pekinie miały być pierwszymi igrzyskami, na których sportowcy z Korei Południowej i Korei Północnej wystąpią jako jedna ekipa. Ostatecznie nie udało się jednak osiągnąć w tej sprawie porozumienia między obydwoma państwami. Po raz pierwszy od igrzysk w Sydney w 2000 roku państwa te weszły oddzielnie na stadion podczas ceremonii otwarcia igrzysk.
  • 24 lipca 2008 MKOl wykluczył Irak z udziału w igrzyskach z powodu politycznych nacisków wywieranych przez rząd iracki na tamtejszy krajowy komitet olimpijski. Jednak 29 lipca MKOl zadecydował, że reprezentacja Iraku może wziąć udział w igrzyskach, jednak może wystawić tylko 5 lekkoatletów.

Lista państw uczestniczących[edytuj | edytuj kod]

Europa (44)
Azja (48)
Afryka (53)
Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (30)
Ameryka Południowa (12)
Oceania (17)

W Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie udział wzięło udział 11 128 sportowców w 28 dyscyplinach sportu.