Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Polska
Kod MKOl POL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
Chorąży Marek Twardowski
Liczba zawodników 263 w 22 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 17.
Złoto
4
Srebro
5
Brąz
1
Razem
10
Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008
Sportowcy Lp. złoto srebro brąz 4 m. 5 m. 6 m. 7 m. 8 m. Punkty
263 17. 4 5 1 4 15 9 9 13 210


Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 263 sportowców. 9 lipca 2008 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie (17-19 lipca) ogłoszono ostateczne składy drużyn siatkarek, siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Dodatkowo zdecydowano, że dziesięcioro lekkoatletów, którzy z różnych względów nie wypełnili minimów uprawniających ich do startu w Igrzyskach, otrzyma na to czas do 31 lipca[1]. Ostatecznie Polska wysłała ekipę narodową liczącą 263 zawodniczek i zawodników (160 mężczyzn i 103 kobiety). Chorążym ekipy został kajakarz Marek Twardowski, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełnił Kajetan Broniewski. Polska uczestniczyła w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 19.

Czwórka podwójna mężczyzn: złoci medaliści

Zdobyte medale[edytuj]

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data
Gold medal.svg Złoto Tomasz Majewski Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka Pchnięcie kulą 21,51 m 15 sierpnia
Gold medal.svg Złoto Konrad Wasielewski
Marek Kolbowicz
Michał Jeliński
Adam Korol
Rowing pictogram.svg Wioślarstwo czwórka podwójna 5:41,33 17 sierpnia
Gold medal.svg Złoto Leszek Blanik Gymnastics (artistic) pictogram.svg Gimnastyka skok 16,537 18 sierpnia
Gold medal.svg Złoto Szymon Kołecki Weightlifting pictogram.svg Podnoszenie ciężarów 94 kg 403 kg 17 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Tomasz Motyka
Adam Wiercioch
Radosław Zawrotniak
Robert Andrzejuk
Fencing pictogram.svg Szermierka szpada drużynowo 45:29 15 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Łukasz Pawłowski
Bartłomiej Pawełczak
Miłosz Bernatajtys
Paweł Rańda
Rowing pictogram.svg Wioślarstwo czwórka bez sternika wagi lekkiej 5:49,39 17 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Piotr Małachowski Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka rzut dyskiem 67.82 19 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Maja Włoszczowska Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo cross-country + 41 s 23 sierpnia
Silver medal.svg Srebro Aneta Konieczna
Beata Mikołajczyk
Rowing pictogram.svg Kajakarstwo K-2 500 m  ? 23 sierpnia
Bronze medal.svg Brąz Agnieszka Wieszczek Wrestling pictogram.svg Zapasy 72 kg 2:0 17 sierpnia
Medale według dni
Dzień Data Gold medal-2008OB.svg Silver medal-2008OB.svg Bronze medal-2008OB.svg W sumie
Dzień 0 8
Dzień 1 9 0 0 0 0
Dzień 2 10 0 0 0 0
Dzień 3 11 0 0 0 0
Dzień 4 12 0 0 0 0
Dzień 5 13 0 0 0 0
Dzień 6 14 0 0 0 0
Dzień 7 15 1 1 0 2
Dzień 8 16 0 0 0 0
Dzień 9 17 2 1 1 4
Dzień 10 18 1 0 0 1
Dzień 11 19 0 1 0 1
Dzień 12 20 0 0 0 0
Dzień 13 21 0 0 0 0
Dzień 14 22 0 0 0 0
Dzień 15 23 0 2 0 2
Dzień 16 24 0 0 0 0
W sumie 4 5 1 10

Indywidualna klasyfikacja medalowa[edytuj]

Lp. Zawodnik Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg GoldSilverBronze medals.svg
1 Tomasz Majewski
(pchnięcie kulą)
1 0 0 1
1 Konrad Wasielewski
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Marek Kolbowicz
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Michał Jeliński
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Adam Korol
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Leszek Blanik
(gimastyka)
1 0 0 1
1 Szymon Kołecki
(podnoszenie ciężarów)
1 0 0 1
2 Tomasz Motyka
(szermierka)
0 1 0 1
2 Adam Wiercioch
(szermierka)
0 1 0 1
2 Radosław Zawrotniak
(szermierka)
0 1 0 1
2 Robert Andrzejuk
(szermierka)
0 1 0 1
2 Łukasz Pawłowski
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Bartłomiej Pawełczak
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Miłosz Bernatajtys
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Paweł Rańda
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Piotr Małachowski
(rzut dyskiem)
0 1 0 1
2 Maja Włoszczowska
(kolarstwo)
0 1 0 1
2 Aneta Konieczna
(kajakarstwo)
0 1 0 1
2 Beata Mikołajczyk
(kajakarstwo)
0 1 0 1
3 Agnieszka Wieszczek
(zapasy)
0 0 1 1

Reprezentanci[edytuj]

Badminton pictogram.svg Badminton[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Gra mieszana

Boxing pictogram.svg Boks[edytuj]

Mężczyźni

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Gimnastyka[edytuj]

Kobiety

  • Joanna Mitrosz – gimnastyka artystyczna: wielobój, zajęła 16. miejsce
  • Marta Pihan – gimnastyka sportowa: wielobój, zajęła 46. miejsce

Mężczyźni

Equestrian pictogram.svg Jeździectwo[edytuj]

Mężczyźni

Judo pictogram.svg Judo[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Kajakarstwo[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Cycling (road) pictogram.svg Kolarstwo[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

  • Przemysław Niemiec – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 16. miejsce; jazda indywidualna na czas. zajął 34 miejsce
  • Jacek Morajko – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 55. miejsce
  • Tomasz Marczyński – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 84. miejsce
  • Marek Galiński – kolarstwo górskie: cross country - zajął 13. miejsce
  • Kamil Kuczyński – kolarstwo torowe: keirin, zajął 11. miejsce
  • Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint indywidualny - odpadł w repasażach, sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Rafał Ratajczyk – kolarstwo torowe: wyścig punktowy, zajął 11. miejsce z 10 pkt
  • Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint drużynowy, odpadli w eliminacjach (13. czas)

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka[edytuj]

Mężczyźni

Kobiety

Archery pictogram.svg Łucznictwo[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

  • Jacek Proć – odpadł w 1/8 finału,sklasyfikowany ostatecznie na 12. miejsce, w pierwszej rundzie ustanowił rekord olimpijski (116 pkt)
  • Rafał Dobrowolski – indywidualnie - odpadł w 1/8 finału (14. wynik)
  • Piotr Piątek – indywidualnie, odpadł w 1/32 finału
  • drużyna (Dobrowolski, Piątek, Proć) odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 5. miejscu

Modern pentathlon pictogram.svg Pięciobój nowoczesny[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Handball pictogram.svg Piłka ręczna[edytuj]

Mężczyźni

Volleyball (indoor) pictogram.svg Piłka siatkowa[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Swimming pictogram.svg Pływanie[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Weightlifting pictogram.svg Podnoszenie ciężarów[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Shooting pictogram.svg Strzelectwo[edytuj]

Kobiety

  • Mirosława Sagun-Lewandowska – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 22, miejsce;pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 5. miejsce
  • Sławomira Szpek – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 36. miejsce; pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 30. miejsce
  • Sylwia Bogacka – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 10. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 8. miejsce
  • Agnieszka Staroń – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 11. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 25. miejsce

Mężczyźni

  • Wojciech Knapik – pistolet pneumatyczny (ppn 60), zajął 23. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej); pistolet dowolny (pdw 60), zajął 38. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej)
  • Robert Kraskowski – karabin dowolny 3 pozycje (kdw 3x40) zajął 33. miejsce, karabin pneumatyczny (kpn 60), zajął 33. miejsce; karabin dowolny leżąc (kdw 60), zajął 25. miejsce

Fencing pictogram.svg Szermierka[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Tennis pictogram.svg Tenis[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Table tennis pictogram.svg Tenis stołowy[edytuj]

Kobiety

  • Li Qian – indywidualnie - odpadła w II rundzie (w I miała wolny los)
  • Xu Jie – indywidualnie - odpadła w I rundzie
  • drużyna: Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka - odpadły w eliminacjach

Mężczyźni

Triathlon pictogram.svg Triathlon[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Rowing pictogram.svg Wioślarstwo[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Wrestling pictogram.svg Zapasy[edytuj]

Kobiety

  • Monika Michalik – zapasy kobiet: 63 kg - odpadła w ćwierćfinale, została sklasyfikowana na 8. miejscu
  • Agnieszka Wieszczek – zapasy kobiet: 72 kg - Bronze medal-2008OB.svg brązowy medal

Mężczyźni

  • Julian Kwit – styl klasyczny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 13. miejscu
  • Artur Michalkiewicz – styl klasyczny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Marek Mikulski – styl klasyczny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu
  • Krystian Brzozowski – styl wolny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Radosław Horbik – styl wolny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Mateusz Gucman – styl wolny: 96 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Bartłomiej Bartnicki – styl wolny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu

Olympic pictogram Sailing.svg Żeglarstwo[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]