Paedophryne swiftorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paedophryne swiftorum
Rittmeyer, Allison, Gründler, Thompson i Austin, 2012
Paedophryne swiftorum
Paedophryne swiftorum
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina wąskopyskowate
Podrodzina Asterophryinae
Rodzaj Paedophryne
Gatunek Paedophryne swiftorum
Zasięg występowania
Mapa występowania
Stanowiska gatunków:

     P. amauensis

     P. dekot

     P. kathismaphlox

     P. oyatabu

     P. swiftorum

     P. verrucosa

Paedophryne swiftorumgatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui-Nowej Gwinei. Został odkryty w lipcu 2008 i formalnie opisany w styczniu 2012. Należy do grona najmniejszych na świecie znanych kręgowców[1].

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

P. swiftorum został odkryty przez dwóch amerykańskich herpetologów Christophera Austina i jego doktoranta Erica Rittmeyera z Louisiana State University, podczas ich wyprawy naukowej do Papui-Nowej Gwinei. Amerykanie odkryli miniaturowego płaza w tropikalnych lasach w stacji badawczej Kamiali Wildlife Management Area, (1,3 km N, 6,2 km W od Cape Dinga) w Prowincji Morobe na wysokości 500 m n.p.m. Epitet gatunkowy zwierzęcia jest eponimem mającym na celu upamiętnienie rodziny Swift, która w znacznej mierze przyczyniła się do powstania stacji badawczej Kamiali[2].

Na trop nowego gatunku naukowcy wpadli szukając źródła dźwięków nagrywanych nocą w lesie. Dźwięki musiały wydawać małe zwierzęta, bowiem zarejestrowana częstotliwość była zbliżona do dźwięków wydawanych przez owady, a badacze nie dostrzegali, jakie zwierzę wydaje te odgłosy. W poszukiwaniach pomocne okazały się metody stosowane w geodezji. Po wyznaczeniu współrzędnych i bezowocnym przeszukaniu ściółki naukowcy zebrali próbki ściółki do plastikowych worków. Dopiero szczegółowe przejrzenie zawartości pozwoliło na odnalezienie P. swiftorum. Holotyp został wybrany spośród osobników schwytanych w dniach 8–13 lipca 2008. O swoim odkryciu amerykańscy naukowcy poinformowali na początku stycznia 2012 w specjalistycznym piśmie PLoS ONE[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie rentgenowskie Paedophryne swiftorum

P. swiftorum należy do najmniejszych żab świata, ale i najmniejszych znanych kręgowców. Osiąga średnio 8,3–8,9 mm długości. Tytuł „najmniejszej żaby świata” należy do przedstawiciela siostrzanego taksonu Paedophryne amauensis, odkrytego przez ten sam zespół badawczy w 2009 roku[2][3].

P. swiftorum żywi się małymi bezkręgowcami. Męskie osobniki wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości[2].

Siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak wszystkie znane do tej pory gatunki Paedophryne, przedstawiciele P. swiftorum żyją wśród martwych liści w lasach deszczowych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Anna Błońska: Nowy najmniejszy kręgowiec świata (pol.). 2012-01-12.
  2. a b c d e Eric N. Rittmeyer, Allen Allison, Michael C. Gründler, Derrick K. Thompson i inni. Ecological Guild Evolution and the Discovery of the World's Smallest Vertebrate. „PLoS ONE”. 7 (1), s. 1–11, 2012-01-11. University of Arkanas. DOI: 10.1371/journal.pone.0029797 (ang.). 
  3. Christine Dell'Amore: World's Smallest Frog Found—Fly-Size Beast Is Tiniest Vertebrate (ang.). nationalgeographic.com, 2012-01-11. [dostęp 2012-01-21].