Memory (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pamięć (utwór))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Pamięć.

Memory” (pol. „Pamięć” / „Wspomnienie”) – piosenka z musicalu Koty (ang. Cats) śpiewana przez postać Grizabelli, kiedyś pięknej kocicy, która obecnie jest cieniem siebie sprzed lat. Piosenka jest nostalgicznym wspomnieniem jej wspaniałej przeszłości i marzeniem o nowym życiu. Śpiewana we fragmencie w pierwszym akcie i w całości pod koniec spektaklu, Pamięć jest jego momentem kulminacyjnym i jego najbardziej znanym (nie tylko wielbicielom musicali) utworem.

Muzykę utworu skomponował Andrew Lloyd Webber. Słowa, napisane przez Trevora Nunna, są zainspirowane wierszem T.S. Eliota pt. Rhapsody on a Windy Night.

Andrew Lloyd Webber, obawiając się, że melodia brzmi zbyt podobnie do dzieła Giacomo Pucciniego, poprosił o zdanie ojca. Ten miał odpowiedzieć: „Brzmi jak milion dolarów!”.

Utwór jest jednym z najbardziej znanych Webbera, doczekał się ponad 160 coverów.[1] Najbardziej znanymi artystami wykonującymi utwór są:

Z polskich artystek wykonywały ją Ewa Małas-Godlewska, Zdzisława Sośnicka, Izabela Zając i Halina Mlynkova.

Piosenka napisana jest w tonacjach B-dur i w Des-dur, która była ulubioną kompozytora.

Często niepoprawnie nazywana Memories z powodu wykonania Barbry Streisand, wydanego w 1981 r. na płycie pt. Memories. Poprawny tytuł piosenki jest jednak w liczbie pojedynczej tj. Memory.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Koty (musical)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]