Zdzisława Sośnicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdzisława Sośnicka
Imię i nazwisko Zdzisława Barbara Sośnicka-Bajer
Pseudonim Barbara Bajer
Data i miejsce urodzenia 29 sierpnia 1945
Kalisz
Instrumenty fortepian
Gatunki pop, pop-rock, arie musicalowe, disco, funk, post disco, rock
Zawód muzyk, kompozytorka
Aktywność od 1963
Wydawnictwo Polskie Nagrania „Muza”, Sony Music Entertainment Poland, EMI Music Poland
Powiązania Alabama, Tramp, Bizony
Współpracownicy
Romuald Lipko, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Ścierański, Wojciech Kowalewski, Alibabki, Budka Suflera
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Strona internetowa

Zdzisława Barbara Sośnicka-Bajer[1], pseud. kompozytorski Barbara Bajer[2] (ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, obdarzona silnym głosem o skali 2,5 oktawy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zdzisława Sośnicka ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w Kaliszu w klasie fortepianu, a następnie studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Jako piosenkarka zadebiutowała w roku 1963 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Jeszcze w tym samym roku wzięła udział w II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, zostając jego finalistką, a rok później zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

W roku 1965 wystąpiła na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu jako wokalistka Poznańskiego Kwartetu Jazzowego, otrzymując wyróżnienie. Zdobyła też nagrodę w konkursie Nowe głosy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie studiów muzycznych współpracowała ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu, zespołem Huberta Szymczyńskiego oraz grupami Tramp i Bizony.

Karierę solową rozpoczęła w roku 1968. Trzy lata później tryumfowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę „Dom, który mam”. W 1972 roku wzięła udział w kilku festiwalach zagranicznych:

W latach 1974–1977 współpracowała jako wokalistka z formacją Ergo Band, zespołem Janusza Komana, a także własną grupą – Studio. Nawiązała również współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, działającą pod dyrekcją Jerzego Miliana, oraz z grupą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego. W latach 1974–1980 współpracowała także z Teatrem Rewiowym Friedrichstadt-Palast w Berlinie, z którym zrealizowała około 250 programów.

W 1976 wystąpiła na First International Film and Popular Song Festival w Stambule, gdzie przyznano jej nagrodę krytyki muzycznej. Rok później zdobyła Grand Prix du Disque na sopockim festiwalu oraz II nagrodę i nagrodę publiczności na Schlagerfestival der Ostseestaaten w Rostock. W 1977 została Miss Obiektywu na festiwalu opolskim. Na tym samym festiwalu w 1979 roku otrzymała I nagrodę w konkursie Premier za piosenkę „Żegnaj lato na rok” a w 1988 roku – Grand Prix za całokształt.

W 1979 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”[3]. Została członkiem ZAIKSu.

Wystąpiła w filmie Akademia pana Kleksa w roli Smutnej Księżniczki (1983, reż. Krzysztof Gradowski). Wg Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej pojawiła się także w produkcji Wodzirej (1977, reż. Feliks Falk)[4]. W roku 1996 wystąpiła gościnnie w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w spektaklu Me and ...mój teatr w reżyserii Jerzego Gruzy.

W kwietniu 2014 r., nakładem wytwórni Polskie Nagrania „Muza” ukazały się wznowienia wszystkich studyjnych albumów artystki (z wyjątkiem Musicals), zawierający podstawowe nagrania, jak i w przypadku większości płyt, również nagrania dodatkowe. Całość została poddana cyfrowemu remasteringowi przez Jacka Gawłowskiego w JG Master Lab. Natomiast w październiku tego samego roku został wydany album dwu płytowy "Zaśpiewane. Niewydane & Musicals" zawierający musicale nagrane w wersji angielskiej, a także płytę z rarytasami. W ramach promocji artystka pojawiła się w paru programach śniadaniowych i radiowych.

W marcu 2015 Sośnicka potwierdziła na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że pracuje nad nowym albumem, pierwszym od 1998. Producentem płyty został Romuald Lipko. Teksty napisali m.in. Jacek Cygan, Artur Andrus, Bogdan Olewicz i Andrzej Mogielnicki. Na płycie pojawiły się takie utwory jak Dobranoc Ziemio, Pamiętaj to co dobre oraz Sen. Pierwszy singel z płyty, "Tańcz, choćby płonął świat", został wydany 7 września, natomiast album o tej samej nazwie pojawił się na sklepowych półkach 18 września, plasując się na 5. miejscu na Ogólnopolskiej Liście Sprzedaży. Dzień po premierze piosenkarka pojawiła się w programie Pytanie na śniadanie, zapowiadając również koncerty. Drugim singlem promującym płytę została kompozycja "Chodźmy stąd".

Wybrane piosenki[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Czwórki[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

 • 1972 – „Dom który mam” / „Codziennie pomyśl o mnie chociaż raz”
 • 1972/74 – „Inne łzy” / „Tak niewiele mogę tobie dać”
 • 1974 – „Nie ma drogi dalekiej” / „Taki dzień się zdarza raz”
 • 1977 – „Na nas czas” / „Żyj sobie sam”
 • 1977 – „Jeden świat” / „Kochać znaczy żyć” (Sopot '77)
 • 1980 – „Nie czekaj mnie w Argentynie” / „Pamiętam wczoraj”
 • 1980 – „Raz na jakiś czas” / „W każdym moim śnie”
 • 1980 – „Żegnaj lato na rok” / „Tak chciałabym twoją żoną być”
 • 1980 – „A kto się kocha w Tobie” / „Nuda” / „Chcę być z tobą sam na sam” / „Czy to warto”
 • 1984 – „Uczymy się żyć bez końca” / „Realia”
 • 1998 – „Będzie, co ma być”
 • 1999 – „Dotknij mnie, przytul”
 • 1999 – „Chwila”
 • 2015 – „Tańcz, choćby płonął świat”
 • 2015 – „Chodźmy stąd”
 • 2015 – "Złote święta"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kto jest kim w Polsce: informator biograficzny. Lubomir Mackiewicz (red.), Anna Żołna (red.). Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1993, s. 671. ISBN 83-223-2644-0.
 2. W bazie e-teatr.pl figuruje jako Zdzisława Sośnicka–Bajer, Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej podaje pseudonim artystki Barbara Bajer.
 3. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 
 4. Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ​ISBN 83-86848-05-7​, tu hasło Zdzisława Sośnicka, s. 199
 5. Zdzisława Sośnicka ‎– Zdzisława Sośnicka (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-08-30].
 6. Zdzisława Sośnicka ‎– Zdzisława Sośnicka (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-08-30].
 7. Zdzisława Sośnicka ‎– Dom, Który Mam (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-08-30].
 8. Zdzisława Sośnicka ‎– Taki Dzień Się Zdarza Raz (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-08-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]