Paolo Nutini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paolo Nutini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1987
Szkocja, Paisley
Instrumenty gitara
Gatunki folk rock, pop rock, blue eyed soul
Zawód muzyk, wokalista, gitarzysta
Aktywność od 2005
Wydawnictwo Atlantic
Strona internetowa

Paolo Nutini (ur. 9 stycznia 1987 w Paisley) - szkocki piosenkarz i autor tekstów. Jego ojciec ma włoskie korzenie, a jego matka jest pochodzącą z Glasgow Szkotką.

Kariera muzyczna[edytuj]

Edukacja muzyczna Paola zaczęła się od jego ojca, który zapoznał go ze szkockimi ludowymi piosenkami w różnych stylach. On był wielkim miłośnikiem muzyki. - powiedział Nutini. - Uwielbiał pianino, interesował się operą. To bardzo zachęcało mnie do śpiewania. Zawsze chciał mieć kogoś w rodzinie, kto będzie tworzył muzykę stamtąd, gdzie on mieszka. Wiem, że jest ze mnie dumny.
Kiedy Paolo miał 16 lat założył swój zespół. Potem przeprowadził się do Londynu i zaczął grać w pubach.

Jego głos sprawił, że tuż po 18. urodzinach Atlantic Records zaproponowało mu nagranie własnej płyty. Owocem tej współpracy jest album These Streets, wyprodukowany przez Kena Nelsona w 2006 roku, pełen ballad przeplatanych rockowymi, surowymi fragmentami i bluesowym wokalem. Większość utworów (w tym Rewind i Jenny Don't Be Hasty), jest inspirowana burzliwymi związkami z dziewczynami. Wspomniana Jenny... jest autentyczną, biograficzną historią związku ze starszą kobietą.

W pierwszym tygodniu sprzedaży jego album dotarł na 3. miejsce listy najchętniej kupowanych płyt z liczbą ponad 35 tys. sprzedanych sztuk. These Streets został wybrany albumem tygodnia w BBC Radio 1. Podczas występu w BBC w Sylwestra 2006, Paolo wypił za dużo alkoholu, zaśpiewał niewyraźnie słowa Jenny Don't Be Hasty, zapomniał refrenu, a następnie spadł ze sceny. Dzięki temu wypadkowi sprzedaż płyty zwiększyła się o 43%.

Nutini o swoim albumie: To jakby pamiętnik z moich 3 ostatnich lat spędzonych w Londynie. Znajdziemy tam romantyczne kawałki, np. o starszej dziewczynie. Ona miała 23 lata, ja jej powiedziałem, że mam 22 – i uwierzyła mi. Faktycznie miałem wtedy 18 lat. (...) Lubię myśleć, że ludzie słuchający mojej muzyki myślą, że jest wartościowa.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Single[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Oficjalna strona internetowa piosenkarza