Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Lembargu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Lembarg

Adres

Lembarg 18
87-330 Jabłonowo Pomorskie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

toruńska

Region

brodnicki

Dekanat

Jabłonowo Pomorskie

Kościół

św. Apostołów Piotra i Pawła w Lembargu

Filie

Dobrego Pasterza w Konojadach

Proboszcz

ks. Waldemar Milewski

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła – ipsa die

Położenie na mapie gminy Jabłonowo Pomorskie
Mapa konturowa gminy Jabłonowo Pomorskie, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia53°20′35,4″N 19°11′54,9″E/53,343167 19,198583

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lembarguparafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Jabłonowo Pomorskie, z siedzibą w Lembargu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia mogła powstać w XIII w., zaś kościół gotycki, postawiony przez Krzyżaków, pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Jego konsekracja miała miejsce w 1507 r. Z parafii pochodzi m.in.: Ignacy Łyskowski (1820-1886), pisarz, działacz narodowy i społeczny na Pomorzu, Warmii i Mazurach - jeden z współzałożycieli i prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W czasie II wojny światowej w obozie w Stutthofie zmarł proboszcz - ks. Alfons Mańkowski, zaś w Sachsenhausen zmarł wikariusz - ks. Tadeusz Hinz. Po aresztowaniu księży parafia była filią Bobrowa.

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

Wśród wydarzeń duszpasterskich ostatnich lat należy wymienić m.in. Misje Ewangelizacyjne, które parafia przeżywała od 10 do 18 czerwca 2000 oraz nawiedzenie rodzin przez obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powstały także: Rada Duszpasterska, Koło Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, Koło Przyjaciół Radia Maryja i Zespół Caritas. Odbyły się 2 prymicje: ks. Mirosława Kwiatkowskiego (1994 r.) i ks. Piotra Kwiatkowskiego (2000 r.).

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół gotycki z cegły. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych epok od XVII do XIX w. Po roku 2000 dokonano m.in.: konserwacji ołtarza głównego i ołtarzy bocznych, remontu dachu kościoła parafialnego, odnowienia wnętrza kościoła parafialnego i rekonstrukcji figury Serca Pana Jezusa (zniszczonej przez okupanta).

Kościół filialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół filialny w Konojadach zbudowany jest w stylu neogotyckim. Budynek murowany z cegły na kamiennej podmurówce. W ostatnich latach odnowiono wnętrze świątyni i wykonano także ołtarz Miłosierdzia Bożego.

Zasięg parafii[edytuj | edytuj kod]

Do parafii należą wierni z miejscowości: Lembarg, Bukowiec (2-5 km), Konojady (2-4 km), Mileszewy (1 km) i Tomki I (5 km).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]