Parafia św. Barbary w Łąkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Barbary w Łąkach
Farnost sv. Barbory
Ilustracja
Nowy kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Karwina (Łąki)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Karwina
Kościół św. Barbary w Karwinie-Łąkach
Wezwanie św. Barbary
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Barbary w Łąkach”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Barbary w Łąkach”
Ziemia49°47′58,6″N 18°35′02,8″E/49,799611 18,584111

Parafia św. Barbary w Karwinie-Łąkachparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Karwinie, w dzielnicy Łąki, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Karwina diecezji ostrawsko-opawskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stary kościół parafialny

Nie wiadomo kiedy w miejscowości wybudowano pierwszy kościół, lecz już w 1654 pojawia się zapis o drewnianej świątyni. Ponieważ rzeka Olza regularnie ją zalewała, w 1818 wzniesiono nową pod wezwaniem św. Barbary. Kościół ten stanowił filię parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. W 1785 utworzono tu lokalię.

Po I wojnie światowej Łąki znalazły się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległe był diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[1]. Po oddzieleniu granicą od dekanalnego Cieszyna podporządkowane zostały dekanatowi frysztackiemu. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Z powodu szkód górniczych wieś została zdemolowana. W dawnym centrum pozostał jedynie stary kościół św. Barbary, jednak sam budynek jest niestabilny i tylko kwestią czasu jest kiedy ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Na południe od niego wybudowano nowe centrum z nowym kościołem katolickim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]