Parafia św. Marii Magdaleny w Dziećmorowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Dziećmorowicach
Farnost sv. Marie Magdaléna
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo  Czechy
Siedziba Dziećmorowice
Data powołania przed 1447
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ostrawsko-opawska
Dekanat Karwina
Kościół św. Marii Magdaleny w Dziećmorowicach
Proboszcz ks. Tomasz Adam Stachniak
Wezwanie Maria Magdalena
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa lokalizacyjna kraju morawsko-śląskiego
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Dziećmorowicach
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Dziećmorowicach
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Dziećmorowicach
Parafia Świętej Marii Magdaleny w Dziećmorowicach
Ziemia49°53′39,6″N 18°27′41,3″E/49,894333 18,461472
Strona internetowa

Parafia Świętej Marii Magdaleny w Dziećmorowicachparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Dziećmorowicach w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Karwina diecezji ostrawsko-opawskiej.

Proboszczem jest ks. Marcel Puvák[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała w XIV lub w pierwszej połowie XV wieku. Została wymieniona w spisie świętopietrza, sporządzonym przez archidiakona opolskiego Mikołaja Wolffa w 1447, pośród innych parafii archiprezbiteratu (dekanatu) w Cieszynie pod nazwą Ditmari villa[2]. Na podstawie wysokości opłaty w owym sprawozdaniu liczbę ówczesnych parafian (we wszystkich podległych wioskach) oszacowano na 105[3]. Po okresie Reformacji parafia straciła samodzielność.

Po wojnach śląskich i oddzieleniu granicą od diecezjalnego Wrocławia, będącego w odtąd w Królestwie Prus, do zarządzania pozostałymi w monarchii Habsburgów parafiami powołano w 1770 Wikariat generalny austriackiej części diecezji wrocławskiej. Po I wojnie światowej Dziećmorowice znalazły się w granicach Czechosłowacji, wciąż jednak podległe były diecezji wrocławskiej, pod zarządem specjalnie do tego powołanej instytucji zwanej: Knížebiskupský komisariát niský a těšínský[4]. Kiedy Polska dokonała aneksji tzw. Zaolzia w październiku 1938 parafię jako jedną z 29 włączono do diecezji katowickiej, a 1 stycznia 1940 z powrotem do diecezji wrocławskiej. W 1947 obszar ten wyjęto ostatecznie spod władzy biskupów wrocławskich i utworzono Apostolską Administraturę w Czeskim Cieszynie, podległą Watykanowi. W 1978 obszar Administratury podporządkowany został archidiecezji ołomunieckiej. W 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kontakt: ŘKF Dětmarovice, www.farnostdetmarovice.cz [dostęp 2017-04-20] (cz.).
  2. Registrum denarii sancti Petri in archidiaconatu Opoliensi sub anno domini MCCCCXLVII per dominum Nicolaum Wolff decretorum doctorem, archidiaconum Opoliensem, ex commisione reverendi in Christo patris ac domini Conradi episcopi Wratislaviensis, sedis apostolice collectoris, collecti. „Zeitschrift des Vereins für Geschichte und Alterthum Schlesiens”. 27, s. 369-372, 1893. Breslau: H. Markgraf (niem.). 
  3. Idzi Panic: Śląsk Cieszyński w średniowieczu (do 1528). Cieszyn: Starostwo Powiatowe w Cieszynie, 2010, s. 321-322. ISBN 978-83-926929-3-5.
  4. Frýdecká farnost v kontextu církevně-správního vývoje Slezska (cz.)