Parafia św. Jakuba w Modliszewku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia św. Jakuba
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Modliszewko
Adres Modliszewko 28
62 - 200 Gniezno
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja gnieźnieńska
Region gnieźnieński
Dekanat gnieźnieński II
Filie Kaplica w Mielnie
Proboszcz ks. Andrzej Januchowski
Położenie na mapie gminy wiejskiej Gniezno
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Gniezno
Parafia św. Jakuba
Parafia św. Jakuba
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gnieźnieńskiego
Parafia św. Jakuba
Parafia św. Jakuba
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Parafia św. Jakuba
Parafia św. Jakuba
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Jakuba
Parafia św. Jakuba
Ziemia52°37′17″N 17°36′37″E/52,621389 17,610278

Parafia św. Jakuba w Modliszewkuparafia rzymskokatolicka znajdująca się w dekanacie Gniezno II w archidiecezji gnieźnieńskiej. Zasięgiem obejmuje Modliszewko, Modliszewo, Mielno, Dębłowo, Napoleonowo, Świątniki Wielkie, Nowaszyce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z początkiem 1906 probostwo objął ksiądz Leon Formanowicz. Ksiądz Formanowicz był sławnym kolekcjonerem, bibliofilem, znawcą starych druków. Ostatnim proboszczem przed II wojną światową, był ksiądz Władysław Cegielski. 6 października 1941 został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginął śmiercią męczennika w lutym 1942.

Życie parafialne po wojnie zorganizował ksiądz Bronisław Śliwiński, który w latach 1947-1950 był miejscowym duszpasterzem. Po nim objął parafię ksiądz Adam Wojtyłło. W 1970 probostwem kierował ksiądz Ludwik Gładyszewski. Kolejnym proboszczem był ksiądz Stanisław Szulc. Przeprowadził on gruntowny remont kościoła wraz z wieżą główną. Pobudował kostnicę na cmentarzu ewangelickim w Mielnie. Zmarł 28 lutego 1986.

21 listopada 1982 uroczyście obchodzono jubileusz 250-lecia budowy kościoła parafialnego w Modliszewku. Uroczystości tej przewodniczył J.E. Ks. Biskup Jan Michalski. W 1986 proboszczem parafii św. Jakuba Apostoła został ksiądz Władysław Kustra. Wtedy zostały ukończone prace przy ogrodzeniu kaplicy w Mielnie. Otoczono płotem cmentarz w Modliszewku oraz dokonano poświęcenia nowego krzyża cmentarnego i kaplicy w Mielnie. W 1988 spłonął drewniany kościół. Na jego miejscu zbudowano nowy, murowany, według pierwotnego kształtu. Proboszcz zmarł w 1997. Po ks. kanoniku Kustrze parafie objął ks. kanonik Andrzej Panasiuk który pełnił funkcje proboszcza do 1998. Za jego kadencji wymalowany został Kościół i zawieszony został obraz patrona parafii Św. Jakuba Apostoła i założono ogrzewanie. Zastąpił go ks. Piotr Kotowski i był proboszczem do 2005. W Kościele i odnowiono prezbiterium. Następnym proboszczem był i jest do dzisiaj Ks. Andrzej Januchowski - z dniem 27 czerwca 2005 zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii przy Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie i mianowany proboszczem parafii pw. św. Jakuba Ap. w Modliszewku. Zrobiono nowy ołtarz boczny, kratę w wejściu i nowe ogrzewanie Kościoła. W 2005 obchodzono 10 rocznicę wybudowania nowego Kościoła. Podczas Mszy Świętej odpustowej 27 lipca 2015 roku parafia otrzymała Relikwie Świętego Jana Pawła II w postaci włosa, Mszy Świętej przewodniczył J.E ks. abp Wojciech Polak prymas polski.