Parafia św. Jana Chrzciciela w Czerniczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Jana Chrzciciela
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Czerniczyn

Adres

Czerniczyn,
22-500 Hrubieszów

Data powołania

1957

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

zamojsko-lubaczowska

Dekanat

Hrubieszów-Południe

Kościół

św. Jana Chrzciciela

Filie

Kościół w Mienianach

Administrator

ks. Andrzej Dzido

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Hrubieszów
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Położenie na mapie powiatu hrubieszowskiego
Ziemia50°45′19″N 23°53′57″E/50,755278 23,899167
Strona internetowa
Wnętrze kościoła parafialnego
Kościół filialny w Mienianach

Parafia św. Jana Chrzciciela w Czerniczynie – parafia rzymskokatolicka należy do dekanatu Hrubieszów-Południe w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W skład parafii wchodzą następujące miejscowości: Czerniczyn, Dąbrowa, Kozodawy, Masłomęcz, Metelin, Łotoszyny i Mieniany[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Czerniczynie istniała już w wieku XV. Po spaleniu się kościoła parafialnego na początku XVII wieku, wieś przyłączono w roku 1629 do łacińskiej parafii Hrubieszów.

W Czerniczynie w jej miejsce utworzono parafię unicką (greckokatolicką) pw. Wszystkich Świętych z filią w Masłomęczu.

W roku 1875, tak jak wszystkie parafie unickie na tym terenie, została zlikwidowana, zaś wierni wraz ze świątyniami wcieleni do cerkwi prawosławnej. W latach 1945–1947 ludność prawosławną wysiedlono na tereny Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i na tereny "Ziem Odzyskanych", zaś murowana cerkiew w Czerniczynie stała opuszczona.

W roku 1949 świątynię wydzierżawiła od prawosławnych parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie z przeznaczeniem na kościół filialny. Po zaadaptowaniu świątyni do sprawowania obrządku łacińskiego w tym samym roku została ona poświęcona przez ks. Witolda Mazurkiewicza. Posługę duszpasterską pełnili księża z Hrubieszowa.

20 VI 1957 roku, ks. bp Piotr Kałwa erygował samodzielną parafię rzymskokatolicką. Poza kościołem otrzymała 0,57 ha ziemi na urządzenie cmentarza, jak też przejęła katolicką kaplicę grobową rodu De Magura-Madan w Mienianach. Pierwszym proboszczem biskup zamianował dotychczasowego wikariusza parafii Uchanie, ks. Władysława Siudema. Za jego czasów wybudowano plebanię z organistówką, budynki gospodarcze, poświęcono nowy cmentarz znajdujący się naprzeciw kościoła, sprowadzono z Trzeszczan XVIII-wieczne organy...

W roku 1976 ks. Władysław Siudem został proboszczem parafii Kurów zaś z Kurowa przybył ks. Marian Garmol, pracujący w parafii w latach 1976–2006 jako proboszcz, zaś od 2006 roku jako rezydent. Prowadząc pracę duszpasterską w kościele i pięciu punktach katechetycznych ks. Garmol prowadził szereg prac gospodarczych, m.in. remonty dachów na kościele parafialnym, kaplicy w Mienianach i plebanii; prac malarskich w obu świątyniach, remontu elewacji kaplicy i kościoła, ogrodzeniu cmentarza parafialnego. W roku 1991 (5 maja), dokonano wpisu do księgi wieczystej na rzecz parafii działki w: Czerniczynie, Masłomęczu i Mienianach o pow. 4,99 ha.

W czerwcu 2006 roku, jako administrator, przybył do parafii ks. mgr Piotr Kawecki, dotychczasowy wikariusz parafii Św. Mikołaja w Hrubieszowie. Od grudnia 2006 roku zastąpił odchodzącego na emeryturę ks. kan. Mariana Garmola na stanowisku proboszcza. W latach 2007–2008 przeprowadzono remont kapitalny wnętrza kościoła (nowa podłoga, renowacja polichromii i rokokowych organów, chorągwi procesyjnych, oraz plebanii.

Kościoły[edytuj | edytuj kod]

Cmentarze[edytuj | edytuj kod]

Szkoły objęte katechizacją[edytuj | edytuj kod]

Lista proboszczów[edytuj | edytuj kod]

  • ks. kan. Władysław Siudem (1957–1976)
  • ks. kan. Marian Garmol (1976–2006)
  • ks. Piotr Kawecki (od 2006)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]