Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Cierpice

Adres

87-165 Cierpice
ul. Bydgoska 10

Data powołania

1938

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

toruńska

Region

toruński

Dekanat

Toruń IV

Kościół

NMP Królowej Polski

Proboszcz

ks. Tomasz Pokornowski

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ipsa die

Położenie na mapie gminy Wielka Nieszawka
Mapa konturowa gminy Wielka Nieszawka, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach”
Ziemia52°59′02,328″N 18°29′17,555″E/52,983980 18,488210

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicachpolska parafia rzymskokatolicka z siedzibą w Cierpicach, należąca do dekanatu Toruń IV w diecezji toruńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1928 proboszcz parafii w Podgórzu, do której należały Cierpice zaadaptował salkę szkolną na kaplicę. Rozpoczęto regularne sprawowanie mszy św. W roku 1933 utworzono Towarzystwo Budowy Kościoła. Budowa, którą rozpoczęto 21 marca 1938 roku, postępowała bardzo szybko i 3 grudnia 1938 roku dekretem Prymasa Polski księdza kardynała Augusta Hlonda została ustanowiona parafia. W latach 1939-1945 kościół zamieniono na magazyn zboża. Na początku II wojny światowej został aresztowany pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła ksiądz Bernard Sadecki, który 3 sierpnia 1940 roku zmarł w obozie w Stutthoffie. W 1945 roku kościół oddano do kultu Bożego. W latach 1948-1958 trwało dalsze wyposażenie kościoła i budowa plebanii. Dnia 19 września 1970 roku Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński dokonał konsekracji świątyni. W dniach 1-8 października 2000 roku parafia przeżywała Misje Ewangelizacyjne. Dla upamiętnienia Roku Jubileuszowego 2000 wybudowano grotę NMP Królowej Polski. W parafii rozwija się nabożeństwo różańcowe, powstały kolejne Róże Żywego Różańca.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości należące do parafii[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Nieszawka (część), Kąkol, Dybowo, Jarki, Cierpiszewo, Chorągiewka

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

  • Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Ministranci i lektorzy, Schola liturgiczna, Parafialny Zespół Caritas, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]