Park Maksimir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Maksimir
Ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Miejscowość

Zagrzeb

Powierzchnia

316 ha

Data założenia

1794

Projektant

Michael Sebastian Riedl
Franz Schücht

Położenie na mapie Zagrzebia
Mapa konturowa Zagrzebia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Maksimir”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Park Maksimir”
Ziemia45°49′39″N 16°01′12″E/45,827500 16,020000
Strona internetowa

Park Maksimir – park znajdujący się w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji. Najstarszy publiczny park w Europie Południowo-Wschodniej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park założono na południowych zboczach Medvednicy, powstał na przełomie XVIII i XIX na zlecenie biskupa Maksimilijana Vrhovaca. Ogród założono w stylu francuskim, o czym świadczy układ niektórych ścieżek. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1794 roku. Dalsze prace wstrzymano przez oskarżenia wobec biskupa o masonerię i współpracę z węgierskimi jakobinami. Po śmierci Vrhovaca w 1827 budowę parku kontynuowali jego następcy, Aleksandar Alagović i Juraj Haulík Váralyai, którzy porzucili pierwotną koncepcję ogrodu. Głównym projektantem został Michael Sebastian Riedl, pawilony zaprojektował Franz Schücht. Ogród francuski przekształcono w romantyczny ogród angielski. W 1839 nazwę obiektu zmieniono na park Jurjaves, oryginalną nazwę Maksimir przywrócono po śmierci abpa Haulíka[1]. W 1925 na terenie parku założono ogród zoologiczny[2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W parku dominują dęby szypułkowe i graby pospolite. Prócz tego występuje tutaj olsza czarna, wierzba biała, jesion wyniosły, wiąz pospolity, topola biała, lipa drobnolistna, dąb bezszypułkowy, dąb burgundzki, kasztan jadalny, czeremcha zwyczajna czy leszczyna pospolita[3].

Park jest siedliskiem wielu gatunków ssaków, m.in. wiewiórek, norek, lisów czy nietoperzy. Zanotowano tutaj występowanie 104 gatunków ptaków, m.in. dzięcioła średniego czy kaczek krzyżówek. Spośród płazów w ogrodzie występuje np. ropucha szara czy salamandra plamista[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parkuser, O parku [online], Park Maksimir [dostęp 2023-08-23] (chorw.).
  2. Parkuser, Ponuda parka [online], Park Maksimir [dostęp 2023-08-23] (chorw.).
  3. a b Parkuser, Prirodna baština [online], Park Maksimir [dostęp 2023-08-23] (chorw.).