Park Narodowy Westland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Westland
Lista światowego dziedzictwa UNESCO
Położenie West Coast (Nowa Zelandia)
Data utworzenia 1960
Powierzchnia 1175 km²
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Westland
Park Narodowy Westland
Ziemia43°23′S 170°11′E/-43,383333 170,183333

Park Narodowy Westland (ang. Westland National Park) - jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Pełna nazwa to Westland Tai Poutini National Park. Zlokalizowany jest na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej. Został utworzony w 1960 roku. Zajmuje powierzchnię 1175 km². Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Department of Conservation. Należy do grupy Te Wāhipounamu - czterech nowozelandzkich parków narodowych wpisanych razem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obszar parku rozciąga się od górskich szczytów w Alpach Południowych, przez tropikalne puszcze, aż do plaż nad Morzem Tasmana w regionie West Coast. W krajobrazie parku można spotkać zarówno wysokie góry, lodowce, jak i mokradła. Na terenie parku są pozostałości po wydobyciu złota.

Miejsca na terenie parku[edytuj]

Flora[edytuj]

W Parku Narodowym Westland występują typowe dla Nowej Zelandii wiecznie zielone tropikalne puszcze. Na terenie całego parku rośnie ponad 600 gatunków i odmian roślin naturalnie występujących w Nowej Zelandii. Wiele z nich zagrożonych jest przez inwazyjne gatunki zwierząt roślinożernych, między innymi introdukowaną pałankę kuzu (lis workowaty)[1].

Fauna[edytuj]

Na terenach podmokłych w pobliżu wybrzeża można spotkać gatunki takie jak perkoz dwuczuby i czapla biała. W niższych partiach lasu zamieszkuje populacja odmiany kiwi: zagrożonego Apteryx rowi[2].

Przypisy

  1. Westland Tai Poutini National Park Management Plan, Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].
  2. Departament of Conservation. [Dostęp 8 lipca 2009].