Przejdź do zawartości

Parker Pen Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parker Pen Company
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Siedziba

Newhaven

Data założenia

1888

brak współrzędnych
Strona internetowa
Materiały piśmienne firmy Parker Pen Company

Parker – marka artykułów piśmiennych należąca do amerykańskiego koncernu Sanford (grupa Newell Rubbermaid), a pierwotnie stworzona przez George’a Stafforda Parkera w USA, w stanie Wisconsin.

Marka Parker należy do najbardziej prestiżowych wśród artykułów piśmiennych (w szczególności piór wiecznych i długopisów).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Parker opatentował swoje pierwsze wieczne pióro 10 grudnia 1889. Produkty zdobywały popularność, w 1918 wartość sprzedaży po raz pierwszy przekroczyła 1 mln dolarów[1], a w latach 20. XX wieku firma stała się wiodącym ich producentem na świecie. W 1931 zaoferowano do sprzedaży szybko wysychający atrament Quink (od ang. quick-drying ink)[1]. Fabryki Parkera powstawały na różnych kontynentach, w krajach takich jak Francja, Meksyk, Anglia, Argentyna, Kanada, Dania.

W 1987 roku siedzibę firmy przeniesiono do Anglii, do miejscowości Newhaven w hrabstwie East Sussex, będącej pierwotnie siedzibą innego producenta piór wiecznych – Valentine Pen Company, przejętego przez Parkera.

W 1993 firma Parker została przejęta przez koncern Gillette, by w roku 2000, znaleźć się w grupie Newell Rubbermaid – właściciela koncernu Sanford, największego producenta artykułów piśmiennych na świecie.

Kolekcje

[edytuj | edytuj kod]

Vector

[edytuj | edytuj kod]

W kolekcji Vector znajdują się długopisy i pióra wieczne, w takich kolorach jak: brązowy, oliwkowy, ecru, czarny, czerwony, niebieski i stalowy. Jest to najtańsza kolekcja marki Parker.

Długopis Jotter

Jotter

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie Jotter był pierwszym długopisem wyprodukowanym przez firmę Parker, w roku 1954. Później w tej serii pojawiły się także pióra wieczne, pióra kulkowe i ołówki automatyczne. Sprzedawane są w kolorach stalowym, czarnym, czerwonym oraz niebieskim. Jotter jest jedną z najpopularniejszych kolekcji marki Parker. Na jego podstawie w Polsce powstał długopis Zenith 4.

Pióro wieczne Parker Sonnet

Sonnet

[edytuj | edytuj kod]

Parker Sonnet to jedna z najpopularniejszych serii artykułów piśmiennych klasy średniej marki Parker. Pierwsze modele z linii Sonnet pojawiły się na rynku w 1993 roku, kolekcja ta dość szybko zdobyła popularność. Pióra Parker Sonnet występują w wielu wariantach kolorystycznych, jak i samego wykonania. Wyposażone są w stalówki wykonane z 18K złota, ze stali platerowanej złotem lub ze stali polerowanej. Duża popularność serii Sonnet sprawiła, że w Internecie (głównie na aukcjach internetowych eBay) pojawiło się wiele podróbek piór wiecznych z tej serii, często bardzo trudnych do odróżnienia od piór oryginalnych[2][3].

Parker 51

Parker 51

[edytuj | edytuj kod]

51 to jedna z najpopularniejszych w historii kolekcji Parkera. Nazwa „51” wzięła się od 51. rocznicy istnienia marki Parker, kiedy to w 1939 powstał projekt tego pióra. Na rynek zostało ono wprowadzone dwa lata później. Pióra z serii 51 mają dość charakterystyczny wygląd, ich stalówka jest prawie niewidoczna i schowana w obsadce. Z czasem na bazie tego projektu pojawiły się inne, łudząco podobne modele: Parker 21 (model szkolny, nieco mniejszy i tańszy) i 61 (wersja samonapełniająca). Sam 51 doczekał się również wersji „Special”, różniącej się od zwykłych 51 stalową (zamiast złotej) stalówką i w związku z tym także niższą ceną. Pióra z serii 51 były piórami typowo użytkowymi, produkowanymi do lat 70., obecnie cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. W 2004 roku seria 51 doczekała się reaktywacji w postaci nieco większego pióra Parker 100, którego produkcję zakończono w 2007. Na jego podstawie w PRL powstało pierwsze pióro i długopis Zenith.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b The History of Parker [online] [dostęp 2022-08-11] (ang.).
  2. Counterfeit Sonnets July/August 2006 Stylophiles Online.
  3. PenHero.com – PenGallery – Attack Of The Clones – Part 3 [online], www.penhero.com [dostęp 2017-11-25].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]