Partia Demokratyczna (Luksemburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Partia Demokratyczna
Ilustracja
Państwo  Luksemburg
Lider Corinne Cahen
Data założenia 24 kwietnia 1955
Adres siedziby Luksemburg
Ideologia polityczna liberalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Liberalna
Barwy niebieska, zielona, biała
Strona internetowa

Partia Demokratyczna (luks. Demokratesch Partei, fr. Parti Démocratique, niem. Demokratische Partei, DP) – luksemburska partia polityczna o profilu liberalnym i centrowym. Ugrupowanie należy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki DP sięgają 1948 i powstałej wówczas grupy patriotyczno-demokratycznej (Groupement patriotique et démocratique), na bazie której w 1955 utworzono Partię Demokratyczną. Od tego czasu DP pozostaje jedną z głównych sił politycznych w Luksemburgu. Pomiędzy 1969 a 1994 zajmowała każdorazowo trzecie miejsce w wyborach krajowych[1]. W latach 1974–1979 jej lider, Gaston Thorn, sprawował urząd premiera, popieranego przez koalicję demokratów i Luksemburskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (LSAP). Był to jedyny powojenny gabinet, na którego czele nie stał polityk Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV). Do 1984 demokraci przez szereg lat współrządzili z chadekami, m.in. w czterech rządach Pierre’a Wernera[2]. Od 1984 pozostawali w opozycji.

W wyborach w 1999 partia uzyskała najlepszy wynik w historii (22,4%), wyprzedzając socjalistów o dwa mandaty[1]. W konsekwencji Jean-Claude Juncker podpisał z DP umowę koalicyjną, powierzając przewodniczącej demokratów, Lydie Polfer, tekę wicepremiera i ministra spraw zagranicznych. W 2004 ugrupowanie utraciło 1/3 miejsc w Izbie Deputowanych[3]. Urzędujący premier zdecydował się odnowić koalicję chadeków z socjalistami, w rezultacie czego DP ponownie znalazła się w opozycji, w której pozostała także po wyborach w 2009. W 2013 ugrupowanie poprawiło swój wynik, zajęło trzecie miejsce z tożsamą liczbą mandatów co socjaliści. 4 grudnia 2013 lider partii, Xavier Bettel, objął urząd premiera w ramach koalicji z socjalistami i zielonymi. 5 grudnia 2018 utrzymał urząd premiera na kolejną kadencję, stając na czele tożsamej koalicji[4].

Przewodniczący[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]