Pekari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pekari
Tayassuidae
Palmer, 1897
Pekariowiec obrożny
Pekariowiec obrożny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Podrząd świniokształtne
Rodzina pekari
Zasięg występowania
Mapa występowania

Pekari (Tayassuidae) - rodzina ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych, spokrewniona ze świniowatymi oraz hipopotamowatymi.

Występowanie: na południowym zachodzie Ameryki Północnej i na całym obszarze Ameryki Środkowej i Południowej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało krępe, podobne do świni, o długości do 120 cm i wadze do ok. 40 kg. Głowa klinowata, osadzona na krótkiej szyi. Skóra pokryta szczeciną. Cztery palce na kończynach przednich i trzy na tylnych (dwa u pekari Wagnera). Charakterystyczną cechą odróżniającą pekari od pozostałych świniokształtnych jest położony w pobliżu nasady ogona gruczoł grzbietowy.

Pekari są wszystkożerne, podobnie jak świniowate poszukują pokarmu pod ziemią. W ich diecie przeważa pokarm roślinny. Nie gardzą jednak owadami, płazami, gadami, rybami, jajami i padliną. Żyją w stadach od kilku do kilkudziesięciu (pekari białobrody do 300) sztuk, na jednego samca przypadają trzy samice. Rodzą się zwykle dwa młode. Żyją kilkanaście do 24 lat. Są zwierzętami łownymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pekari mają długą historię w Ameryce Północnej. Pierwsze pekari pojawiły się w oligocenie, 32 miliony lat temu.

Dzisiejsze pekari z Ameryki Południowej, nie występowały tu wcześniej niż 9 milionów lat temu. Dostały się tu 2.5 miliona lat temu przechodząc przez tworzącą się cieśninę Panamską, łączącą Amerykę Północną i Południową. W tym samym czasie, wiele zwierząt Ameryki Północnej — włączając pekari, lamy i tapiry — migrowały do Południowej, lecz także niektóre zwierzęta Południowej, migrowały na północ.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje i gatunki:

oraz wymarły rodzaj †Platygonus