Pellet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Energia odnawialna
Wind Turbine
Energia wodna
Energia geotermalna
Energia prądów morskich,
pływów i falowania

Energia słoneczna
Energia wiatru
Biopaliwo
Biomasa
Biogaz
Energia cieplna oceanu

Pellet (pellety, pelet, pelety) – paliwo stałe w formie granulatu uzyskiwane z biomasy, przeznaczone głównie do spalania w indywidualnych jak i zbiorowych instalacjach grzewczych, może być spalany w kominkach do tego przeznaczonych[1].

Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa[1]. Pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi. Pelletyzuje się też słomę i trawę łąkową, tworząc pellety trawne[1].

Pellet jest produkowany w rozmaitych odmianach i stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia – inny używa się w elektrowniach, elektrociepłowniach, a inny w gospodarstwach domowych oraz małych kotłowniach należących do szkół, piekarni, zakładów produkcyjnych itp. Pellet przeznaczony do użytku nieprzemysłowego jest wytwarzany bez dodatku jakichkolwiek lepiszczy.

Wartość opałowa pelletu zależy od surowców, z których go wyprodukowano i przeciętnie dla pelletu drzewnego waha się 15 - 18 MJ/kg, pelletu ze słomy pszennej to średnio około 16 MJ/kg[2], dla porównania ekogroszek ma przeważnie 23 - 26 MJ/kg.

Regularna forma, niewielki rozmiar granulatu pozwala na automatyczne uzupełnianie pieca. Pellet może być dostarczany do pieca za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego albo przenośnika taśmowego. Pellet jest wygodny w magazynowaniu, a magazynowanie możliwe jest w odpowiednim miejscu już u klienta.

Szeroki wybór specjalistycznych pieców do pelletu występuje od roku 1993, w którym po raz pierwszy pojawił się na rynku pellet. Zapotrzebowanie na ten rodzaj biomasy wzrosło po 2005 roku (szczególnie w Europie i Ameryce Północnej) w związku z gwałtownym wzrostem cen węgla i gazu, co spowodowało szybki wzrost rynku tego produktu. Zgodnie z raportem International Energy Agency Task 40 produkcja pelletu wzrosła od 2006 do 2012 ponad dwukrotnie, osiągając aktualnie wartość 14 mln ton rocznie produkowanego surowca. W ciągu najbliższych 5 lat liczba ta powinna ponownie wzrosnąć dwukrotnie. Ważnym też aspektem jest fakt, iż niektóre państwa Europy zachodniej wprowadziły zakaz palenia węglem, co spowodowało między innymi, że pellet drzewny jest najtańszym źródłem ciepła, korzystniej wypadając w porównaniu z brykietem, ekogroszkiem, olejem opałowym, gazem czy nawet ogrzewaniem na prąd.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Parametry pelletu w Europie[3]:
Parametr Wartość
Średnica: 6-8 mm
Długość: 3,15-40 mm
Gęstość minimalna: 1,15 kg/dm³
Moc energetyczna: +/- 5,3 kWh/kg
Wilgotność max: 10%
Popiół max: 0,7%
Kolor: Jasny

Pellet drzewny produkuje się przez skompresowanie trocin drzewnych, które uzyskuje się jako materiał poprodukcyjny w tartakach i innych miejscach przetwórstwa drzewnego. Masa drzewna przeciskana jest przez matrycę z otworami formując granulki najczęściej o średnicy 6-8 mm (w zależności od wielkości otworów). Tarcie powoduje, że materiał znacznie rozgrzewa się nawet do 70 °C, dlatego też zaraz po wyjściu z prasy, pellet jest schładzany w specjalnej chłodnicy. Następny etap, to pakowanie, standardowo w worki typu BigBag o pojemności ok. 1000 kg lub mniejsze np. 15 kg.

Zgodnie z normami UE pelety z przeznaczeniem na rynek indywidualny w Europie nie powinny zawierać więcej niż 10% wody, są zwarte i mają niską zawartość popiołu oraz emisji CO2. Pelet może być wyprodukowany z każdego gatunku drewna, pod warunkiem że taśma matryca przez którą przejdzie materiał zostanie wykonana z odpowiedniego rodzaju stali oraz w odpowiedniej technologii. Największa podaż pelletu pochodzi ze Skandynawii, Centralnej Europy i krajów nadbałtyckich.

Piece do pelletu a środowisko[edytuj | edytuj kod]

W pełni zautomatyzowany piec do pelletu (ang. pellet stove) napełnia się pelletem. Piec działa samoczynnie – automatycznie się rozpala, automatycznie uzupełnia ilość pelletu potrzebną do uzyskania pożądanej, wcześniej ustalonej temperatury przy pomocy elektrycznego termostatu.

Piec retortowy spalający drzewny pellet

Średnia moc energetyczna uzyskana ze spalania pelletu wynosi 4,7–5,3 MWh/tonę (17–19 MJ/kg). W ostatnich latach na rynku pojawiły się wysoko-wydajnościowe piece spalające pellet drzewny, dzięki którym możliwe jest uzyskanie 85% wydajności. Spalanie pelletu powoduje bardzo niską emisję szkodliwych gazów NO i SO w porównaniu do innych form uzyskiwania energii cieplnej. Pellet nazywany jest „zielonym węglem”, ponieważ podczas jego spalania do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Jedynym efektem spalania pelletu jest powstanie śladowych ilości popiołu (ok. 5 kg na tonę spalonej biomasy) i minimalnej ilości nowego dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla pochodzący ze spalania biomasy uznaje się za wcześniej pobrany z atmosfery przez rośliny. Emisji nowego dwutlenku węgla jest związana z jego przetwarzaniem i transportem.

Aktualne zapotrzebowanie na pellet[edytuj | edytuj kod]

Użycie pelletu w EU (tony)
Kraj 2013
UK 4 540 000
Dania 2 500 000
Holandia 2 000 000
Szwecja 1 650 000
Niemcy 1 600 000
Polska 900 000

Użycie pelletu w Europie zależy od regulacji rządowych. W Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii pellety są używane na dużą skalę w największych elektrowniach. W Skandynawii, oprócz elektrowni używany jest również w średniej wielkości ciepłowniach i na użytek prywatny. W Niemczech, Austrii, Włoszech i we Francji pellet jest używany głównie do ogrzewania niewielkich gospodarstw i przede wszystkim w przemyśle. W Polsce aktualne zużycie pelletu wynosi niecały milion ton – w większości to zapotrzebowanie zaspokajane jest przez lokalnych producentów[potrzebny przypis]..

Inne zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Wyściółka dla zwierząt Pellet często stosowany jest, jako substytut dla kociego żwirku lub jako wyściółka dla koni[potrzebny przypis]. Wygodna metoda pakowania (15 kg worki) ułatwia przechowywanie, a niebrudząca forma i przyjemny zapach drzewnego granulatu powoduje, że materiał ten idealnie się nadaje do tego celu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mieczysław Szpryngiel, Artur Kraszkiewicz, Magdalena Kachel-Jakubowska. Ocena gęstości usypowej i energochłonności produkcji peletów w peleciarce z dwustronną matrycą płaską. „Inżynieria Rolnicza”, 2011. 
  2. Ocena cech jakosciowych peletów wytworzonych z biomasy roślinnej, t. 2012: Z. 2(136) T. 1, Wydawnictwo Inżynieria Rolnicza, 2012, ISSN 1429-7264.
  3. Porównanie norm dla pelletu. [dostęp 2017-08-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]